2014.04.17

Portale społecznościowe pomocą w zdobyciu pracy

Głównym narzędziem poszukiwania pracy stał się internet. Powstaje coraz więcej serwisów oferujących darmowe pośrednictwo, portale informacyjne udostępniają swoim odwiedzającym branżowe platformy ogłoszeń, a firmy i korporacje prowadzą nabór poprzez strony WWW. Nie zawsze jednak są to metody skuteczne, zwłaszcza gdy ofert jest mniej, a kandydatów przybywa. Dodatkowym źródłem znalezienia owocnych kontaktów zawodowych stają się portale społecznościowe, które umożliwiają bezpośredni kontakt pracodawców i kandydatów. Czy warto się nimi zainteresować?

Jak wykorzystywać portale społecznościowe (goldenline, linkedIN) w poszukiwaniu pracy?

Rozmowa oko w oko

Typowa aplikacja na wybrane stanowisko polega na wysłaniu CV oraz listu motywacyjnego bezpośrednio do firmy lub za pośrednictwem stron takich jak Infopraca.pl, czy Pracuj.pl. Branżowe portale społecznościowe dają nam coś więcej - m.in. możliwość kontaktu z pracownikami interesującej nas firmy. Z kolei "headhunterom" umożliwiają błyskawiczne zapoznanie się zarówno z historią naszego zatrudnienia, jak i obecną sytuacją zawodową. Pozwalają im też m.in. na poznanie naszych poglądów - na wielu portalach, o których mowa, działają fora i grupy dyskusyjne. Dzięki temu selekcja (tak pracodawcy, jak i pracobiorcy) przebiega znacznie szybciej, a zdobyta wiedza może być znacznie szersza niż w przypadku "klasycznej" ścieżki. Korzyści są oczywiste: nie jesteśmy już tylko bezosobowym spisem doświadczeń, ale człowiekiem z krwi i kości, który ma konkretne poglądy i osobowość, daje się poznać podczas codziennej rozmowy.

Portale społecznościowe - platformy specjalistów

Poszukiwanie pracy i pracownika tą drogą wymaga większych umiejętności interpersonalnych zarówno od kandydata, jak i rekrutera. Jeden z pierwszych i największych portali społecznościowych, w którym poruszane są przede wszystkim tematy związane z pracą i karierą, to Goldenline. Wiele osób zdobywa pracę poprzez aktywne uczestnictwo w dyskusjach odbywających się w grupach tematycznych. Prowadząc je w sposób elokwentny i profesjonalny zwiększamy swoje szanse na zwrócenie uwagi obecnych tam headhunterów. Możemy także bezpośrednio zwrócić się do pracownika interesującej nas firmy i zapytać wprost o szanse na angaż. Zdobycie kontaktów koleżeńskich może zaowocować poleceniem przez znajomego i otwarciem wiele zamkniętych do tej pory drzwi.

Zdobywający w Polsce coraz większą popularność portal społecznościowy LinkedIn oferuje proste w obsłudze narzędzia do stworzenia profesjonalnego profilu, dokładnie opisującego karierę zawodową. Znajdziemy tam również "wizytówki" firm wraz z ofertami pracy, na które możemy błyskawicznie aplikować. Jego dużym atutem jest globalny zasięg - ma to duże znacznie zwłaszcza dla poszukujących pracy w wąskich specjalizacjach. Dodatkową, niezwykle ciekawą funkcjonalnością, jest możliwość komentowania umiejętności osoby, z którą mieliśmy okazję pracować, co służy jako wirtualna forma listu polecającego i pomaga podjąć pracodawcy decyzję o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną.

Podobnie, jak w każdym serwisie społecznościowym, jedną z podstawowych funkcjonalności LinkedIn jest możliwość dyskusji w grupach zainteresowań lub profesji. To właśnie dzięki nim możemy zaprezentować naszą wiedzę i umiejętności interpersonalne.

  • Analogiczne do LinkedIn możliwości oferuje Xing, który od niedawna jest dostępny także w polskiej wersji językowej.

Rodzimym odpowiednikiem LinkedIn jest Profeo. Serwis ten, oprócz wspomnianych wcześniej cech, wspólnych dla wszystkich tego typu platformom, umożliwia skrupulatne opisanie elementów kariery wraz z wyszczególnieniem sukcesów osiągniętych podczas danego etapu zatrudnienia. CV sporządzone za pomocą Profeo można zapisać w wielu rożnych formatach (doc, PDF, SMS, vcard) i wysyłać do pracodawcy także z urządzeń mobilnych (tablet, telefon). Do CV możemy dołączyć listy polecające, certyfikaty, dyplomy oraz bezpośrednio pochwalić się efektami naszej pracy.

Jak strworzyć profil idealny?

O czym trzeba pamiętać tworząc swój profil na wspomnianych portalach? Najważniejsze kwestie to:

  • zdjęcie profilowe, czyli absolutna podstawa - powinno być przede wszystkim profesjonalne, więc odpadają fotografie z imprez, plaży, rodzinnych zjazdów itp. Pamiętajmy też, że brak zdjęcia jest takim samym błędem, jak zdjęcia w złej jakości;
  • ciekawy opis - powinien zawierać najważniejsze informacje o nas i naszym doświadczeniu, przydatne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Warto zadbać o to, aby nie był zbyt rozwlekły, a także nie popadał w sztampę. Na wielu portalach mamy teraz możliwości dodawania video, prezentacji, grafik, potwierdzających nasze umiejętności - korzystajmy z nich!
  • nazwa użytkownika - być może oczywistość, ale pamiętajmy, że w tym polu należy wpisywać nasze pełne imię i nazwisko. Pseudonimy czy zdrobnienia są niedopuszczalne;
  • uzupełnienie informacji - podobnie, jak w przypadku braku zdjęcia, pozostawianie pustych rubryk, znajdujących się w serwisie, jest błędem. Takie białe plamy mogą sprawiać wrażenie niechlujności, lenistwa i są źle widziane przez pracodawcę;
  • niestandardowy adres URL - nasz profil będzie wyglądał bardziej profesjonalnie, jeśli w linku, który do niego odsyła, znajdzie się nasze imię i nazwisko. W LinkedIn można to zrobić poprzez edycję profilu, pod zdjęciem (przykładowo "www.linkedin.com/in/jankowalski").

Rozmowa o pracę - jak rozmawiać?

Pamiętajmy, że wszystkie nasze wypowiedzi i rozmowy podpisujemy imieniem i nazwiskiem. To, co piszemy do innych i o innych jest naszą osobistą wizytówką. Unikajmy tematów kontrowersyjnych i budzących emocje. Nigdy nie piszmy o poprzednim pracodawcy źle, nawet gdy mamy ku temu poważne powody. Nie bądźmy zbyt nachalni, ale też starajmy się być aktywni i zauważalni. Większość rekruterów dużych korporacji zwraca szczególną uwagę na ogólny wizerunek naszej osoby. Nasze wypowiedzi i sposób bycia są równie ważne, jak nasze doświadczenie zawodowe. Bądźmy profesjonalni i rozważni. Wtedy nasze szanse na nawiązanie ciekawych znajomości zawodowych i znalezienie satysfakcjonującego zajęcia znacznie wzrosną.

Mariusz Kamiński

Czytaj także:

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej

10 sposobów na znalezienie pierwszej pracy

Jak przygotować dobre CV i list motywacyjny

    • Bankofinanse

      02019.06.17

      Interesujesz się analizą danych? Rozpocznij karierę w bankowości

      14 czerwca, na Politechnice Warszawskiej, odbyła się III edycja konferencji Data Science Summit (DSS) – największego wydarzenia o tematyce data science w Polsce, adresowanego do wszystkich osób zainteresowanych obszarem przetwarzania, analizy i wizualizacji danych oraz uczenia maszynowego. Eksperci PKO Banku Polskiego reprezentowali na wydarzeniu branżę finansową, zarówno w części merytorycznej, jak i rekrutacyjnej.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.22

      Rozwój. Kariera. Sukces. Trwa XVI edycja Festiwalu BOSS

      10 tys. młodych ludzi i ponad 90 prelegentów, którzy spotykają się w 7 miastach Polski na 9 uczelniach wyższych. Konferencje, debaty, panele dyskusyjne, spotkania z gośćmi znanymi z pierwszych stron gazet, szkolenia i warsztaty. To wszystko odbywa się w ramach Festiwalu BOSS organizowanego przez największą studencką organizację promującą przedsiębiorczość w Polsce Fundację Studenckie Forum Business Centre Club.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.20

      PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce

      Targi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.18

      #zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy

      Wiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.15

      Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych

      Za nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.02.05

      Planujesz swoją karierę zawodową? Sprawdź się w PKO Banku Polskim!

      Początek roku to dobry moment do zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego. Dla studentów i absolwentów uczelni, którzy myślą o pracy w bankowości – przygotowaliśmy 5 programów stażowych we wszystkich obszarach działalności banku. Od stycznia br. w rekrutacji wspiera nas chatbot – narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki któremu możemy być w stałym kontakcie z kandydatami.

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png