Skarbonka
Skarbonka jest naszym pierwszym bankiem. Nie tylko nas, dzieci, ale pierwszym bankiem ludzi. W czasach, kiedy banków jeszcze nie było, a były już pieniądze, ludzie przechowywali je w glinianych naczyniach, w domu.
Bogaci, władcy czy biskupi mieli swoje skarbce, biedniejsi – małe garnuszki, czyli właśnie skarbonki. Pewien rodzaj gliny, z którego wyrabiano naczynia nazywał się niemal tak samo, jak po angielsku mówi się na świnkę – pig. Dlatego angielski garncarz, którego nazwiska nie znamy, wpadł na pomysł, żeby ulepić skarbonkę w kształcie świnki i tak już się przyjęło.
Pierwsze skarbonki robiono z gliny, a także z porcelany. O ile dorośli mogli wyjmować pieniądze ze swoich skarbonek, kiedy chcieli, skarbonki dla dzieci były zrobione w taki sposób, że świnka na plecach miała dziurkę, żeby przez nią wrzucać monety, ale wyjąć ich nie było można. Trzeba było stłuc skarbonkę. A stłuc śliczną świnkę w kwiatuszki było szkoda. Wrzucając monetę do skarbonki, wiedzieliśmy, że będzie ona w niej leżeć przynajmniej do czasu, gdy nie będzie nam żal stłuc świnki. Za to zawsze było można nią potrząsnąć i usłyszeć brzęk zgromadzonych oszczędności. A przecież wrzucaliśmy tam tylko pojedyncze i to drobne monety. Na tym polega oszczędzanie także dziś. Różnica jest taka, że nie używamy do niego świnek-skarbonek, a SKO. To nowoczesna skarbonka. U opiekuna w szkole możemy założyć SKO, czyli nasz pierwszy bankowy rachunek, a potem wpłacać tam kieszonkowe. Rachunek, na który wpłacamy oszczędności zawsze dostępny jest przez internet. Możemy tam zakładać różne skarbonki i oszczędzać, na co tylko chcemy. Gdy już zaoszczędzimy, możemy naszą skarbonkę rozbić, bez żalu, że niszczymy piękną porcelanową świnkę.
Co dzieci mówią o skarbonce?
Mogą mieć różne kształty – sówki, świnki, krówki, słonika czy grzybka, najważniejsze aby, mieściło się w niej duuuuużo monet. To taki niby-smok, który zamiast owieczek pożera pieniążki – tak o skarbonce mówią dzieci.
Dla niektórych skarbonka jest najcenniejszą rzeczą w pokoju, dla innych przedmiotem spełniającym marzenia. Skarbonka pomaga nie zbankrutować, jest domkiem, gdzie mieszka kasa oraz blaszaną puszką służącą do wrzucania pieniędzy przez dziadka.
Dla ośmioletniej Emilki Dominik to pudełeczko do łapania pieniążków by nie uciekły, zaś Jakub Klemens uważa, że jak świnka skarbonka jest głodna to jest zła.
Na co dzieci zbierają pieniądze w skarbonkach?
9-letni Oskar Bar uważa, że w skarbonce zbiera się pieniądze na superrzeczy. Jak się uzbiera, to można kupić np. FIFĘ albo konsolę. Pewne rodzeństwo traktuje skarbonkę jak tajemniczy kufer, w którym odkłada pieniądze na skuter.
–Skarbonka musi być ciężka, bo jak jest lekka, to kupuję malutko Lego, a jak jest ciężka, to baaardzo dużo – twierdzi 6-letni Bruno.
Karinka zbiera pieniążki na króliczka i w rozmowie z mamą stanowczo podkreśla, że zgromadzone w skarbonce oszczędności są tylko jej. 8-letnia Martynka napisała, że do skarbonki wkłada połowę kieszonkowego, a potem oddaje na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, dla chorych dzieci.
Skarbonka do marzenie, któremu się nie spieszy.
Bankodzieci
02019.07.03Pierwszy wakacyjny obóz dziecka
więcejKiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
Bankodzieci
02019.07.01PKO Junior, czyli oszczędzanie od najmłodszych lat
więcejOd sześciu lat, dzięki PKO Junior, najmłodsi Polacy gromadzą swoje oszczędności na rachunkach „PKO Konto Dziecka”. Pod nadzorem rodzica mogą wchodzić w świat odpowiedzialności za własne finanse i zdobywać podstawy wiedzy na ten temat.
Bankodzieci
02019.07.01Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
więcejUniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Bankodzieci
02019.07.01Co zmienia się w programie 500+ od 1 lipca 2019?
więcejOd dziś można już składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ również na pierwsze dziecko. Bez względu na dochód rodziny świadczenie otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. W serwisie internetowym banku jest dostępny wniosek na okres 2019/2021.
Bankodzieci
02019.06.28Patria Nostra – nagrodzeni za pamięć o historii!
więcejPrawie 2700 uczniów i nauczycieli z około 650 szkół w Polsce, 300 zawodników z 75 szkół spoza granic kraju – tak wyglądała IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra. Laureaci zostali nagrodzeni!
Bankodzieci
02019.06.1811 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
więcejZnajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.