Wrocław – 11. odsłona wystawy „80 lat SKO”
W SKO PKO Banku Polskiego oszczędzania uczy się już trzecie pokolenie młodych Polaków. Na co zbierali pieniądze uczniowie kilkadziesiąt lat temu? Jakie nagrody i odznaki mogli zdobyć za regularne oszczędzanie? Tego i wiele więcej można dowiedzieć się z wystawy „80 lat SKO” we Wrocławiu.
Obecnie do SKO PKO Banku Polskiego należy co 3. szkoła podstawowa w kraju. Jak uczniowie opisują SKO, które w tym roku obchodzi 80-lecie? „Jest to coś, w czym cały rok zbieram pieniądze na swoje wydatki i na wakacje”, „To taki szkolny bank”, „Dzięki temu oszczędzam”.
Z okazji jubileuszu zorganizowano wystawę, pokazującą fenomen tego najstarszego, największego i najbardziej innowacyjnego w Polsce programu edukacji finansowej dla dzieci. Wśród eksponatów znalazły się unikatowe zdjęcia, plakaty i dokumenty oraz pamietające poprzednie stulecie gadżety. Każdy z nich ma swoją wyjątkową historię. Można zobaczyć m.in. wydawany od lat 50. periodyk „Wiadomości SKO”, do którego wiersze o oszczędzaniu pisał np. Jan Brzechwa, czy plakaty anonsujące konkursy SKO, tworzone przez najwybitniejszych polskich rysowników i grafików. Autorem jednego z nich jest Tomasz Lew Leśniak, twórca kultowej postaci Jeża Jerzego. Całość ekspozycji wzbogaca stół multimedialny z ekranem dotykowym – z zabawami i materiałami interaktywnymi.
Wrocław jest jedenastym miastem, w którym w tym roku gości wystawa. Można ją oglądać do 27 listopada 2015 r. w Galerii Handlowej Sky Tower na I. piętrze przy ul. Powstańców Śląskich 95 (od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-21.00 oraz w niedzielę w godz. 10.00-20.00). Jej wirtualna wersja jest dostępna na specjalnej stronie www.pkobp.pl/80-lat-sko. Wcześniej ekspozycję mogli odwiedzać mieszkańcy m.in. Łodzi, Poznania, Szczecina, Torunia, Białegostoku, Rzeszowa, Katowic i Lublińca.
SKO to nie tylko nauka oszczędzania. Program obejmuje także podstawy bankowości, ekonomii oraz ekologii i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W latach 2010-2012 przeszedł gruntowną rewitalizację, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej praktyczny i atrakcyjny – zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i rodziców. Stworzony przez PKO Bank Polski serwis SKO jest pierwszym tak kompleksowym, łatwym w obsłudze, intuicyjnym, bezpiecznym i przyjaznym graficznie produktem dla najmłodszych. Dzięki niemu dzieci mogą m.in. zakładać wirtualne skarbonki, zdobywać specjalne odznaki i oczywiście na bieżąco sprawdzać stan środków na rachunku oraz historię oszczędzania.
Szkoły, które przystępują do SKO, zyskują możliwość uczestnictwa w programie unikalnym nie tylko w skali kraju, ale też Europy, oraz szansę promocji swoich działań w internecie na platformie SzkolneBlogi.pl. Tam mogą pochwalić się swoją pomysłowością. Wystarczy odwiedzić serwis, aby przekonać się, jakie realne korzyści płyną ze zbiórki surowców wtórnych, jak napisać bajkę o oszczędzaniu i co zrobić, by na wycieczce szkolnej nie tylko świetnie się bawić, ale także wykazać się przedsiębiorczością.
Mocną stroną programu jest też przemyślany i spójny walor edukacyjny, na który składają się m.in. scenariusze lekcji objęte patronatem Ministra Edukacji Narodowej i większości kuratoriów oświaty, publikacje: „Smakowite SKO”, „Pięć sposobów na ekooszczędzanie – przewodnik dla dzieci i rodziców” czy dwie książeczki „Przygody Kuby Pieniążka i Żyrafy Lokatki, czyli dziecięcy przewodnik po świecie pieniędzy” oraz „Kuba Pieniążek oszczędza na wielką podróż. Zacznij przygodę z oszczędzaniem”. Szkoły przystępujące do programu otrzymują materiały dydaktyczne w formie książkowej (w formie elektronicznej znajdują się na stronie www.pkobp.pl/sko).
Bank dba również o bezpieczeństwo SKO-wiczów. W ubiegłym roku szkolnym we współpracy z Komendą Główną Policji został stworzony materiał edukacyjny przypominający uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Materiał wraz z gadżetami odblaskowymi otrzymali wszyscy uczniowie oszczędzający w SKO oraz dzieci, które jeszcze nie rozpoczęły swojej przygody z oszczędzaniem.
W październiku obchody jubileuszu 80. lat SKO, prowadzonego przez PKO Bank Polski, oraz towarzysząca temu wystawa zostały jednomyślnie uznane „Inicjatywą Edukacyjną Roku”.
Edyta Skorupska
Ekspert PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
10. odsłona wystawy „80 lat SKO"
Jubileuszowa wystawa SKO w Rzeszowie
Jubileuszowa wystawa SKO w Białymstoku
Bankodzieci
02019.07.03Pierwszy wakacyjny obóz dziecka
więcejKiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
Bankodzieci
02019.07.01PKO Junior, czyli oszczędzanie od najmłodszych lat
więcejOd sześciu lat, dzięki PKO Junior, najmłodsi Polacy gromadzą swoje oszczędności na rachunkach „PKO Konto Dziecka”. Pod nadzorem rodzica mogą wchodzić w świat odpowiedzialności za własne finanse i zdobywać podstawy wiedzy na ten temat.
Bankodzieci
02019.07.01Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
więcejUniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Bankodzieci
02019.07.01Co zmienia się w programie 500+ od 1 lipca 2019?
więcejOd dziś można już składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ również na pierwsze dziecko. Bez względu na dochód rodziny świadczenie otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. W serwisie internetowym banku jest dostępny wniosek na okres 2019/2021.
Bankodzieci
02019.06.28Patria Nostra – nagrodzeni za pamięć o historii!
więcejPrawie 2700 uczniów i nauczycieli z około 650 szkół w Polsce, 300 zawodników z 75 szkół spoza granic kraju – tak wyglądała IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra. Laureaci zostali nagrodzeni!
Bankodzieci
02019.06.1811 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
więcejZnajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.