2016.07.21

Bezpieczeństwo na wakacjach. Poradnik dla każdego

Spakowana walizka, przewodnik w ręku, bilet i portfel w kieszeni – ruszamy na wakacje! Aby tej beztroski nie zburzyły obawy o bezpieczeństwo naszych finansów, warto przygotować się na nieprzewidziane sytuacje.

bezpieczeństwo, wakacja, skimming, phishing, kradzieżPodczas wakacyjnego wyjazdu może zdarzyć się wiele niespodzianek – tych miłych, ale też tych niechcianych. Wiedząc, jak reagować, gdy sytuacja wymknie się spod kontroli, wielu przykrych doświadczeń możemy uniknąć. O czym należy pamiętać i co można zrobić?

Miej dokumenty na oku

W letnich kurortach panuje tłok, jesteśmy bardziej rozluźnieni, nie zawsze więc zwracamy należytą uwagę na portfele i dokumenty. A to może prowokować do działania potencjalnych przestępców. Ciągle jeszcze wiele osób nosi przy sobie zapisane na kartce czy w kalendarzu numery PIN do kart płatniczych i, co więcej, korzysta z tych zapisków w trakcie dokonywania transakcji – w sklepie czy bankomacie.

Zdarzają się także osoby, które przy wykonywaniu operacji finansowych proszą o pomoc nieznajomych. Okazja czyni złodzieja, a trudno o lepszą niż podanie komuś swojej karty i kodu PIN do niej. Choć karta płatnicza jest bezpiecznym produktem bankowym, należy pamiętać o tym, aby nigdy nie tracić jej z oczu – nawet podczas transakcji w sklepach, kiedy podajemy ją sprzedawcy. Jeśli przestrzegamy tej zasady, unikniemy tzw. skimmingu. Oszustwo polega na nielegalnym zeskanowaniu danych z paska magnetycznego karty. Karta może zostać zeskanowana np. w sklepie, kinie, restauracji, a nawet w bankomacie. Wystarczy zawsze mieć ją pod kontrolą, a w przypadku bankomatów zwracać uwagę na wszelkie niestandardowe elementy wyglądu maszyny, np. nietypowe mocowania czy wypukłą lub wklęsłą klawiaturę.

Pilnuj swojej karty

Innym przypadkiem zagrażającym bezpieczeństwu naszych finansów jest kradzież torebki lub portfela. Dysponując naszymi danymi, złodziej może wyrządzić kolejne szkody. Gdy stwierdzimy brak dokumentów, powinniśmy natychmiast skontaktować się z policją i z bankiem, by zastrzec utracone dokumenty i karty. Nie powinniśmy wpadać w panikę, ale reagować spokojnie i racjonalnie. Jeśli okaże się, że padliśmy ofiarą przestępstwa, do momentu zastrzeżenia karty odpowiadamy do maksymalnej kwoty 150 euro, natomiast po jej zastrzeżeniu żadna wykonana przez przestępcę operacja nie obciąży naszego konta.

Aby zastrzec utraconą kartę, wystarczy zgłosić jej zgubienie lub kradzież, dzwoniąc pod uniwersalny, czynny całą dobę numer: +48 828 828 828.

Korzystaj z bezpiecznej sieci

Coraz chętniej korzystamy z bankowości elektronicznej, także na wakacjach. I właśnie wtedy, gdy jesteśmy nieco rozkojarzeni, powinniśmy zwrócić uwagę na otrzymane e-maile i nie otwierać tych przychodzących z nieznanych adresów ani na takie nie odpowiadać. Wówczas unikniemy wyłudzenia poufnych danych, czyli phishingu. To fałszywe e-maile, zawierające informację o dezaktywowaniu konta i konieczności ponownego zalogowania się do serwisu bankowości internetowej poprzez wskazany link. Niebezpieczne jest już samo otworzenie takiej wiadomości, które może spowodować zainstalowanie złośliwego oprogramowania na naszym urządzeniu. Dlatego też podczas wakacyjnego relaksu nie warto pobieżnie przeglądać poczty elektronicznej i bez zastanowienia klikać w załączniki otrzymane w wiadomościach.

Bankowiki wyjaśnia:

Stan swojego konta możemy łatwo sprawdzić poprzez aplikację IKO. Zawsze jednak, gdy korzystamy z bankowości elektronicznej lub mobilnej, powinniśmy upewnić się, czy mamy dostęp do bezpiecznego połączenia internetowego. Pamiętajmy, że łącząc się z przypadkową i niezabezpieczoną siecią Wi-Fi, nigdy nie wiemy, kto jest jej właścicielem i jakie ma zamiary. Jeśli dany hotspot został stworzony przez oszusta – nasze urządzenie może zostać zainfekowane złośliwym programem. Dlatego nie należy korzystać z otwartych i niezabezpieczonych połączeń internetowych.

Bądź przezorny!

Przygotowując się do wyjazdu, warto pomyśleć o dodatkowych ubezpieczeniach, bo koszty opieki lekarskiej za granicą mogą zrujnować domowy budżet. Jeżeli przed urlopem zapomnimy o wykupieniu ubezpieczenia, możemy to zrobić na miejscu. Bez zbędnych formalności można tego również dokonać w serwisach iPKO i Inteligo. W przypadku wspólnego wyjazdu warto wykupić pakiet rodzinny, który obejmuje nie tylko ubezpieczonego, ale także najbliższych członków rodziny. Jeśli zdecydowaliśmy się na wyjazd z biurem podroży, sprawdźmy, czy organizator widnieje w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Warto rozważyć ubezpieczenie lotu – szczególnie gdy planujemy wyjazd z dużym wyprzedzeniem.

Olga Rasińska
Starszy specjalista PKO Banku Polskiego

  • Przydatne wskazówki

    • Wybierając się na wakacje, zawsze warto mieć drugą kartę, np. do debetowej – kredytową lub odwrotnie. Dobrym pomysłem będzie także to, aby obie karty były wydane przez inne organizacje płatnicze. To istotne, zwłaszcza przy wyjazdach zagranicznych – w niektórych krajach jest więcej punktów uznających płatności Visą, a w innych – Mastercard.
    • Brak karty, dostępu do konta i zgromadzonych tam środków może zepsuć nawet dobrze zapowiadający się wyjazd. Można temu zaradzić – wystarczy zainstalować w telefonie aplikację IKO. Dzięki niej nawet po zastrzeżeniu karty będziemy mieć dostęp do naszych oszczędności. Korzystając z aplikacji IKO, z łatwością dokonamy wypłat z bankomatu i zrealizujemy płatności w restauracjach, hotelach czy sklepach w całej Polsce.
    • Jeśli wiemy, że w czasie wyjazdu będziemy musieli wykonać kilka przelewów, opłacić rachunki bądź ratę kredytu, warto wcześniej zaplanować te transakcje w iPKO. Wystarczy ustawić przelewy z przyszłą datą realizacji, by mieć pewność, że podczas beztroskich wakacji nie zapomnimy o żadnych ważnych płatnościach. Nie będziemy też zmuszeni do logowania się do serwisu transakcyjnego z kawiarenek internetowych lub przez otwarte, niezabezpieczone sieci Wi-Fi. Wygodnym rozwiązaniem, np. przy kredycie hipotecznym, jest również zlecenie stałe lub polecenie zapłaty.
    • Dla osób, które często podróżują za granicę, pomocnym i praktycznym produktem będzie debetowa karta wielowalutowa. Dzięki niej, wypłacając pieniądze z bankomatu, płacąc nią w internecie czy sklepie, konto posiadacza zostanie obciążone dokładnie taką kwotą, na jaką opiewa rachunek, bez kosztów przewalutowania.

Czytaj także:

Prywatne dane zaszyfrowane

Bezpieczne finanse w wakacje

loaderek.gifoverlay.png