Bezpieczne bankowanie. Odc. 3: Korzystasz z konta w sieci? Pamiętaj o bezpieczeństwie! + KONKURS
Konto internetowe umożliwia kontrolę naszych finansów wszędzie tam, gdzie w danej chwili przebywamy, nawet w oddalonym od domu zakątku świata, w którym właśnie spędzamy wakacje. Jednak niezależnie od miejsca, warto korzystać z niego „z głową” i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Niestety nie wszyscy użytkownicy bankowości internetowej mają świadomość, jak ważne jest ich praktykowanie. Wystarczy chwila nieuwagi, a nasze oszczędności mogą szybko stopnieć. Jak bezpiecznie korzystać z konta i nie narazić się na kradzież pieniędzy przez niepowołane osoby? Oto kilka podstawowych zasad:
1. Zawsze sprawdzajmy adres strony logowania: czy połączenie jest szyfrowane, czy adres strony w oknie przeglądarki wygląda tak: https://www.ipko.pl/nowe (w przypadku korzystania jeszcze z poprzedniej wersji serwisu: https://www.ipko.pl) oraz czy na pasku na dole ekranu lub przy polu adresowym pojawia się ikona z zamkniętą kłódką. Po kliknięciu w nią powinien wyświetlić się certyfikat potwierdzający autentyczność odwiedzanej przez nas strony www.
Adres najlepiej wpisywać ręcznie lub logować się ze strony głównej banku.
2. Po zalogowaniu pamiętajmy, że podawanie jednorazowych kodów jest konieczne tylko wtedy, gdy wykonujemy takie operacje jak zlecenie przelewu. System banku nigdy nie poprosi o podanie żadnego kodu podczas logowania, zaraz po zalogowaniu, przy wykonywaniu płatności ani przy przeglądaniu historii rachunku. Wyjątkiem jest tylko konieczność użycia dwóch kodów podczas aktywacji lub zmiany nowego narzędzia autoryzacji.
3. Nie odpowiadajmy na wiadomości e-mailowe, których autorzy proszą o ujawnienie czy zweryfikowanie danych osobowych czy też numer konta czy karty kredytowej. Banki nigdy nie proszą o tego typu informacje. Jeśli otrzymamy takiego maila, jest to na pewno próba oszustwa.
4. Nie udostępniajmy nikomu, nawet najbliższym, swoich danych do serwisu bankowego.
5. Nie logujmy się do serwisów bankowości elektronicznej z ogólnodostępnych komputerów, nie korzystajmy też z niezabezpieczonych sieci wifi, np. w kawiarence internetowej.
6. Regularnie zmieniajmy hasła do logowania i pod żadnym pozorem nie zapisujmy danych logowania w przeglądarce.
7. Uważajmy na pojawiające się w sieci wirusy i instalujmy oprogramowania antywirusowe, nie zapominając o ich częstej aktualizacji.
8. Systematycznie aktualizujmy system operacyjny i przeglądarki internetowe.
Konkurs:
Banki proponują kilka sposobów autoryzacji operacji bankowych - zdrapka, kody SMS czy token. Weź udział w konkursie PKO Banku Polskiego i napisz w kilku zdaniach, z jakiej autoryzacji Ty korzystasz i dlaczego? Odpowiedź wyślij na adres bankomania@pkobp.pl do 6 sierpnia br. Jury konkursu wyłoni trzech zwycięzców, którym przyzna jedną nagrodę główną i dwie nagrody pocieszenia. Laureaci zostaną powiadomieni o wygranej drogą elektroniczną.
Nagrodami w konkursie są gadżety reklamowe Banku m.in.: plecaki, parasole, długopisy z usb oraz kubki.
W drugim konkursie z cyklu "Bezpieczne Bankowanie" nagrodę główną otrzymuje Pan Krzysztof z Gdyni, a nagrody pocieszenia trafią do Pani Moniki z Rudy Śląskiej i Pana Marka z Łodzi. Serdecznie gratulujemy!
Joanna Fatek
Specjalista PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
Bezpieczne bankowanie. Odc. 1: Karty płatnicze
Bezpieczne bankowanie. Odc. 2: Na wakacje nie zapomnij spakować portfela
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?