Bezpieczne bankowanie. Odc. 4: Płać telefonem i zachowaj zasady bezpieczeństwa! + KONKURS
Dziś płacimy już nie tylko zwykłymi kartami płatniczymi. Rynek podbijają płatności mobilne i to właśnie telefonem coraz częściej regulujemy swoje zobowiązania za zakupy w sklepie, internecie czy wypłacając gotówkę z bankomatu. Zadbajmy, aby wykorzystując smartfona do tych czynności pamiętać o jego ochronie. Co powinniśmy robić?
Na wypadek utraty telefonu wcześniej pomyślmy o bezpieczeństwie danych znajdujących się w nim np. aplikacji mobilnej. Jeśli tego nie zrobimy, skutki naszej bezmyślności mogą być opłakane, a na koncie dużo mniej pieniędzy.
Aplikacje można zabezpieczyć kodem PIN oraz blokadą dostępu do samego urządzenia. Ustalając kod, warto zadbać o to, aby nie był zbyt prosty do odgadnięcia. PIN typu „1234” zdecydowanie nie wpisuje się w tę regułę. Jeśli pomyślimy nad bardziej skomplikowaną kombinacją i zarazem z nikim niepowołanym nie podzielimy się tą informacją, nasza aplikacja będzie dobrze strzeżona.
Mając PIN, możemy skorzystać z opcji pozwalającej wymusić jego podawanie zaraz po uruchomieniu aplikacji. Tym sposobem nikt inny oprócz nas nie będzie miał do niej dostępu.
Dodatkowo warto pomyśleć nad zabezpieczeniem dostępu do samego urządzenia i założyć blokadę. Można to zrobić na kilka sposobów: ustawić hasło, numer PIN czy też np. jakiś tylko nam znany wzór rysowany palcem na ekranie. Dobrze jest ustawić je w taki sposób, aby blokada włączała się od razu po wyłączeniu ekranu telefonu. To zmniejszy szansę, że zgubione urządzenie trafi w czyjeś ręce gotowe do użycia.
Idealnie byłoby, aby do opisanych sposobów dołączyć korzystanie z usług pozwalających zlokalizować i zdalnie zablokować naszego smartfona. Są oferowane przez niezależnych producentów i twórców systemów operacyjnych.
Konkurs:
Weź udział w konkursie PKO Banku Polskiego i napisz w kilku zdaniach jakie według Ciebie są zalety bankowości mobilnej i dlaczego właśnie te, które wybrałeś? Odpowiedź wyślij na adres bankomania@pkobp.pl do 13 sierpnia br. Jury konkursu wyłoni trzech zwycięzców, którym przyzna jedną nagrodę główną i dwie nagrody pocieszenia. Laureaci zostaną powiadomieni o wygranej drogą elektroniczną.
Nagrodami w konkursie są gadżety reklamowe Banku, m.in.: plecaki, parasole, długopisy z usb oraz kubki.
W trzecim konkursie z cyklu "Bezpieczne Bankowanie" nagrodę główną otrzymuje Pani Joanna, a nagrody pocieszenia trafią do Pani Marzeny i Pani Ewy. Serdecznie gratulujemy!
Joanna Fatek
Specjalista PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
Bezpieczne bankowanie. Odc. 1: Karty płatnicze
Bezpieczne bankowanie. Odc. 2: Na wakacje nie zapomnij spakować portfela
Bezpieczne bankowanie. Odc. 3: Korzystasz z konta w sieci? Pamiętaj o bezpieczeństwie!
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?