Telefon pod ochroną
Trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez smartfonów. Dbamy o nie, by długo nam służyły i nie padły łupem złodzieja. Nic dziwnego, używamy ich nie tylko do komunikacji ze światem, ale też do zarządzania swoimi finansami. I choć bankowość mobilna jest bardzo bezpieczna, warto pamiętać o kilku zasadach.
Fot. shutterstock.com
Bankowość mobilna to jeden z najbardziej praktycznych wynalazków naszego stulecia. Pozwala w dowolnym miejscu i czasie zarządzać finansami. I tak, jadąc autobusem, możesz sprawdzić, czy już wpłynęła pensja, w przerwie na kawę – spłacić kartę kredytową, a w drodze na spotkanie – zrobić przelew. Wszystko to i wiele więcej zupełnie za darmo! Możesz cieszyć się z tej wygody, ale nie zapomnij o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa mobilnych finansów.
- Uaktywnij blokadę dostępu do telefonu. Po określonym czasie bezczynności (np. 10 minutach) ponowne korzystanie z telefonu będzie wymagało podania hasła lub kodu PIN – to bardzo dobra ochrona przed niepowołanym użyciem.
- Wyloguj się z aplikacji IKO przed wyjściem z niej. To na wszelki wypadek, aby aplikacja nie działała w tle (nawet, jeśli tego nie zrobisz, aplikacja wyloguje się sama po kilku minutach).
- Zainstaluj program antywirusowy. Uchroni twój telefon przed wirusami czy atakami aplikacji szpiegowskich.
- Świadomie korzystaj z internetu. Nie wchodź w podejrzane linki, nie ściągaj plików i nie instaluj aplikacji, których bezpieczeństwa nie jesteś pewien.
- Aktualizuj system operacyjny – nowe wersje zazwyczaj łatają wszelkie „dziury” w dotychczasowych zabezpieczeniach.
- Nie stosuj łatwych do odgadnięcia kodów PIN do aplikacji IKO.
- Unikaj oddawania urządzenia innemu użytkownikowi. Jeśli musisz powierzyć komuś urządzenie lub oddać je do serwisu, pamiętaj o zamknięciu aplikacji finansowych i usunięciu poufnych informacji (SMS-ów z banku, plików tymczasowych, historii przeglądarki itp.).
- Unikaj publicznych sieci Wi-Fi. Korzystając z aplikacji, staraj się nie nawiązywać niezaufanych połączeń internetowych.
Dzięki aplikacji IKO twój smartfon przestaje być tylko telefonem, jest małym komputerem mieszczącym coraz więcej danych, także finansowe. Przestrzegając kilku zasad, bez trudu zapewnisz im bezpieczeństwo. A ich bezpieczeństwo to przecież twoja spokojna głowa.
Bankowiki wyjaśnia:
Czytaj także:
Cały bank w kieszeni
Nie daj się okraść w internecie
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?