2015.08.31

Bezpieczne bankowanie. Odc. 7: Zachowaj bezpieczeństwo przy korzystaniu z bankowych urządzeń samoobsługowych! + KONKURS

Złodzieje nie sięgają już po nasze portfele, bo z reguły jest w nich mało gotówki, a kradzież karty płatniczej też na niewiele się zda (trzeba znać do niej PIN). Znaleźli więc inny sposób uszczuplenia naszego konta – podczas gdy my wypłacamy pieniądze z bankomatu, tajemnicze urządzenie może kopiować dane z naszej karty. Podpowiadamy, jak uniknąć tego zagrożenia.

Bezpieczne bankowanie. Odc. 7: Zachowaj bezpieczeństwo przy korzystaniu z bankowych urządzeń samoobsługowych!

To tajemnicze urządzenie to tzw. skimmer, który podczas operacji wypłaty z bankomatu zczytuje pasek magnetyczny karty i przechwytuje informacje o stanie środków na naszym koncie. Urządzenia kopiujące przy bankomatach często są zintegrowane z fałszywą, plastikową nakładką na klawiaturę. Pozwala ona odczytać PIN wprowadzony przez użytkownika. Zeskanowane dane przestępcy nagrywają na tzw. czyste, „białe”, karty kredytowe, a za pomocą wcześniej podejrzanego PIN-u mogą dokonywać transakcji, wypłacać pieniądze z bankomatu lub płacić w sklepach. Informacja z paska może być przesyłana za pośrednictwem internetu (umieszcza się je np. na hakerskich serwerach) do dowolnego miejsca na świecie, a następnie użyta do wykonana kopii karty i dokonania transakcji.

Jak się przed tym uchronić?

Przede wszystkim najlepiej korzystać z bankomatów sprawdzonych, znajdujących się w placówkach bankowych. Tu możemy być pewni, że żaden złodziej nie miał możliwości zamontowania skimmera. Podczas korzystania z bankomatów ważne jest zakrywanie klawiatury, gdy wprowadzamy numer PIN. Zawsze trzeba się też upewnić, czy osoby postronne nie znajdują się w zbyt bliskiej odległości.

W czasie dokonywania wypłaty należy zwrócić uwagę na wygląd samego bankomatu: czy nie jest na nim zainstalowane dodatkowe, niestandardowe urządzenie, np. doklejone nietypowe listwy z nawierconymi małymi otworami, elementy działające jak magnes, klawiatura w postaci doklejonej albo niezbyt dokładnie umocowanej nakładki, elementy, które można oderwać czy odkleić itd. Jeśli coś budzi nasze wątpliwości należy niezwłocznie zawiadomić bank, firmę, która obsługuje dany bankomat (odpowiednia informacja jest umieszczona na każdym urządzeniu) lub policję.

  • Pamiętaj! Korzystając z urządzeń typu bankomat/wpłatomat, nie wykonuj czynności tylko mechanicznie, zawsze pomyśl o bezpieczeństwie swojej transakcji.

Joanna Fatek
specjalista w PKO Banku Polskim

Konkurs!

Weź udział w konkursie PKO Banku Polskiego i napisz w kilku zdaniach, jakie według Ciebie dodatkowe funkcje można wprowadzić do bankowych urządzeń samoobsługowych (bankomatów, wpłatomatów) i dlaczego? Odpowiedź wyślij na adres bankomania@pkobp.pl do 3 września br. Jury konkursu wyłoni trzech zwycięzców. Laureaci zostaną powiadomieni o wygranej drogą elektroniczną.

Regulamin konkursu

Czytaj także:

Bezpieczne bankowanie. Odc. 1: Karty płatnicze

Bezpieczne bankowanie. Odc. 2: Na wakacje nie zapomnij spakować portfela

Bezpieczne bankowanie. Odc. 3: Korzystasz z konta w sieci? Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Bezpieczne bankowanie. Odc. 4: Płać telefonem i zachowaj zasady bezpieczeństwa!

Bezpieczne bankowanie. Odc. 5: Coraz chętniej kupujemy przez internet

loaderek.gifoverlay.png