2016.03.25

Moody’s podwyższył ocenę terminowych płatności z listów zastawnych PKO Banku Hipotecznego

18 marca br. agencja ratingowa Moody’s podwyższyła wskaźnik TPI dla listów zastawnych PKO Banku Hipotecznego z „Improbale” na „Probable-High”. W przyszłości umożliwi to uzyskanie wyższego ratingu dla programu emisji listów zastawnych PKO BH.

Zmiana wskaźnika TPI jest efektem wejścia w życie na początku br. nowelizacji ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych.

Czym jest wskaźnik TPI?

Wskaźnik TPI (Timely Payment Indicator), stosowany przez agencję ratingową Moody’s Investors Service (Moody’s), określa prawdopodobieństwo terminowej spłaty należności wobec nabywców listów zastawnych w sytuacji niewypłacalności emitenta. Czynnikiem determinującym poziom TPI dla programu emisji jest występowanie ryzyka refinansowania. Ryzyko to może wynikać z braku płynności wierzytelności wpisanych do rejestru zabezpieczenia listów zastawnych i braku możliwości ich sprzedaży lub sprzedaży po zaniżonej cenie. Dodatkowo, podczas określenia poziomu TPI agencja ratingowa poddaje analizie następujące czynniki:

  • typ wierzytelności wpisanych do rejestru zabezpieczania listów zastawnych,  
  • występowanie oraz rodzaj transakcji zabezpieczających,
  • wsparcie instytucji państwowych w przypadku niewypłacalności instytucji finansowych,
  • obowiązujące przepisy, które regulują kwestie niewypłacalności emitentów listów zastawnych.

Agencja ratingowa określa wskaźnik TPI danego programu emisji listów zastawnych, stosując sześciostopniową skalę:

  1. Very High
  2. High
  3. Probable-High
  4. Probable
  5. Improbable
  6. Very Improbable

Ocena „Very High” świadczy o bardzo wysokim prawdopodobieństwie terminowej spłaty należności w przypadku niewypłacalności emitenta. W przeciwnej sytuacji, czyli bardzo niskiego prawdopodobieństwa, programowi emisji zostanie przyznana ocena „Very Improbable”.

Co łączy ocenę długoterminową kontrahenta, ocenę TPI i Country Ceiling oraz rating programu emisji listów zastawnych?

Ocena długoterminowa kontrahenta i ocena TPI mają wpływ na ostateczny poziom ratingu danego programu emisji listów zastawnych i określają jego maksymalny poziom. Dodatkowe ograniczenie stanowi poziom Country Ceiling, który wyznacza najwyższy możliwy rating do osiągnięcia przez papiery wartościowe emitowane przez podmioty z danego państwa.

  • Tę zależność najlepiej przedstawić na przykładzie.

    Przeanalizujmy sytuację PKO Banku Hipotecznego, w której:

    • wskaźnik TPI programu emisji listów zastawnych został określony przez agencję ratingową jako „Probable-High”;
    • ocena długoterminowa kontrahenta został oceniony na poziomie A3 (cr);
    • Country Ceiling dla Polski wynosi Aa3 (określa on maksymalny poziom ratingu papierów wartościowych emitowanych przez podmioty z danego kraju).

    W związku z tym, maksymalny rating, jaki może zostać nadany programowi emisji listów zastawnych PKO Banku Hipotecznego, wyniesie Aa3 (ze względu na ograniczenie wynikające z Country Ceiling).

Analiza TPI listów zastawnych PKO Banku Hipotecznego

Zmiana wskaźnika TPI dla listów zastawnych Banku Hipotecznego jest spowodowana nowelizacją ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych ze stycznia br. Wśród zmian znalazły się nowe uregulowania sposobu spłaty należności wobec wierzycieli w listy zastawne w przypadku ogłoszenia upadłości przez banki hipoteczne. Nowelizacja umożliwia zastosowanie struktury pass-through, polegającej na bezpośrednim przekazywaniu wpływów ze spłat dłużników inwestorom papierów zabezpieczonych aktywami. Inwestorzy są uprawnieni do proporcjonalnego udziału w kapitale oraz odsetkach spłacanych przez dłużników z tytułu posiadanych listów zastawnych. Metoda pass-though zabezpiecza interesy inwestorów w listy zastawne, gwarantując, że w przypadku niewypłacalności emitenta zobowiązania z tytułu listów zastawnych będą spłacane ze środków, które pochodzą ze spłaty wierzytelności wpisanych do rejestru.

Kluczowe czynniki, które wypłynęły na decyzję agencji Moody’s o podwyższeniu oceny TPI dla programu emisji listów zastawnych PKO Banku Hipotecznego, to:

  • możliwość zastosowania struktury pass-through w przypadku ogłoszenia upadłości przez emitenta,
  • przedłużenie terminu zapadalności listów zastawnych (ponad okres zapadalności najpóźniej zapadającego aktywa z rejestru listów zastawnych).

Co podwyższenie wskaźnika TPI oznacza dla PKO Banku Hipotecznego?

W ubiegłym roku agencja Moody’s nadała następujące ratingi PKO Bankowi Hipotecznemu:

  • rating emitenta na poziomie Baa1,
  • ocenę długoterminową kontrahenta A3 (cr),
  • rating programu emisji listów zastawnych na poziomie Aa3

Wskaźnik TPI określiła jako „Improbable”.

Podwyższenie wskaźnika TPI do poziomu „Probable-High” umożliwi w przyszłości uzyskanie wyższego ratingu dla programu emisji listów zastawnych PKO Banku Hipotecznego. Obecny rating Aa3 jest najwyższym możliwym do osiągnięcia ratingiem przez polskie papiery wartościowe. Jego ograniczenie stanowi Country Ceiling Polski na poziomie Aa3. W przypadku jego podwyższenia, listy zastawne PKO Banku Hipotecznego będą mogły uzyskać odpowiednio wyższy rating.

Pełna treść raportu dostępna na stronie internetowej Moody’s.

Maciej Kruszewski
Młodszy specjalista w PKO Banku Hipotecznym

Czytaj także:

Hipoteki pod właściwym adresem

PKO Bank Hipoteczny: bezpieczny standard

loaderek.gifoverlay.png