2016.03.15

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając lokalizację mieszkania?

Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Dlatego podejmując ją, warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę przyszłego domu, ale również inne kwestie, takie jak jego lokalizacja i otoczenie. Nad czym powinniśmy zastanowić się, zanim weźmiemy kredyt hipoteczny na kupno wybranego lokum?

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając lokalizację mieszkania. Fot. shutterstock.com
Fot. shutterstock.com

Z badań przeprowadzonych przez PBS wynika, że aż 68 proc. kupujących mieszkanie przy podejmowaniu ostatecznej decyzji bierze pod uwagę głównie cenę nieruchomości. A przecież o jakości przyszłego życia w nowym domu nie będzie decydować wyłącznie wysokość spłacanej co miesiąc raty. Oczywiście, to, ile wyniesie, będzie wpływać na to, ile środków pozostanie nam na koncie na zaspokojenie innych potrzeb, ale o tym, czy będzie nam się wygodnie i spokojnie żyło, zadecydują również inne kwestie. Kto wie, czy nie istotniejsze w ogólnym rozrachunku są sprawy inne niż finansowe.

O czym powinniśmy pomyśleć, zanim podpiszemy umowę z bankiem na kupno wybranego mieszkania? Na co zwrócić uwagę, oglądając kolejne nieruchomości? Podajemy kilka wskazówek.

Wybierz dobrą lokalizację

Dobrą – to znaczy jaką? Wszystko zależy oczywiście od naszych preferencji i stylu życia. Dla jednych będzie to mieszkanie w centrum: w miejscu zawsze tętniącym życiem, z którego wszędzie jest blisko; gdzie na wyciągnięcie ręki znajdują się ulubione sklepy, kawiarnie i kina. Innym trudno będzie wyobrazić sobie dom bez zieleni za oknem i spokojnego, cichego sąsiedztwa.

Przed wzięciem kredytu, warto zastanowić się, co nam najbardziej odpowiada. Czy bardziej cenimy sobie takie udogodnienia jak bliskość centrów handlowych, rozbudowaną komunikację miejską i skrócenie drogi do pracy (które przekłada się na możliwość późniejszej pobudki i oszczędność kosztów związanych z dojazdem)? Czy może wolimy po pracy zostawić głośne miasto za sobą i wrócić do domu położonego w miejscu bardziej odległym, ale za to znacznie bardziej zacisznym? Jeśli decydujemy się na tę drugą możliwość, to oglądając mieszkanie, warto rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić, gdzie znajdują się najbliższe sklepy, restauracje czy klub fitness. W przypadku gdy do pracy zamierzamy dojeżdżać komunikacją miejską, sprawdźmy, w jakiej odległości od mieszkania mieści się najbliższy przystanek i ile czasu orientacyjnie zajmie nam codzienna podróż do pracy.

Warto dobrze przeanalizować nasze codzienne upodobania – mówi Rafał Baranowski, doradca w Oddziale 6 w Warszawie PKO Banku Polskiego – Lokalizacja wpłynie również na cenę nieruchomości: za mieszkanie w centrum zapłacimy o kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej niż za lokum o takim samym metrażu położone w odleglejszych dzielnicach.

Bez względu na to, czy wybierzemy mieszkanie w centrum, czy na obrzeżach miasta, powinniśmy sprawdzić również inne kwestie.

Poznaj najbliższe sąsiedztwo

Na komfort życia z pewnością wpłynie to, jak wygląda najbliższe otoczenie mieszkania. Czy wokół budynku jest zielono, rosną drzewa i przyjemnie spaceruje się po osiedlu, na którym się znajduje? Jak daleko jest do parku lub lasu? Obecność drzew za oknami na pewno nieraz poprawi nam samopoczucie. Odwrotnie na nasz humor mogą wpłynąć znajdujące się niedaleko przyszłego domu tory kolejowe lub tramwajowe czy ruchliwa ulica.

Jeśli kupujemy mieszkanie dla rodziny lub planujemy w przyszłości mieć dzieci, przed wybraniem mieszkania powinniśmy upewnić się, czy w jego pobliżu znajdują się żłobki, przedszkola i szkoły. Sprawdźmy, jaką drogą nasze pociechy będą musiały chodzić co dzień na lekcje. W przypadku młodszych dzieci ważne jest również to, jak daleko jest do najbliższego placu zabaw oraz to, czy to bezpieczne miejsce, czy jest odgrodzone od ruchliwych ulic i wjazdów na parking itp.

A propos parkingów – wybierając mieszkanie, policzmy, ile szacunkowo budynek będzie miał mieszkańców. To przybliży nam, ile potrzebnych będzie miejsc parkingowych. Czy wystarczy ich bezproblemowo dla wszystkich? A może warto zdecydować się na wykupienie podziemnego garażu, jeśli istnieje taka możliwość?

O naszej codzienności będą również pośrednio decydować sąsiedzi zamieszkujący nasz budynek. Wybierając mieszkanie, warto zapytać dewelopera, kto już zdecydował się na zakup lokalu; jeśli będzie to możliwe, poznajmy potencjalnych sąsiadów i sprawdźmy, czy są to osoby, które będą cenić podobny styl życia: czy są to młode małżeństwa, single czy rodziny ze starszymi dziećmi.

Przyszłe zagospodarowanie terenu

Kupując mieszkanie, miejmy też w pamięci to, że miasta ciągle się rozwijają i okolica, która w tej chwili wygląda na spokojną, może za kilka lat zmienić oblicze. Aby uchronić się przed sytuacją, w której piękny widok z tarasu zasłoni nam budynek zakładu przemysłowego lub inne uciążliwe sąsiedztwo, sprawdźmy plan zagospodarowania przestrzennego najbliższej okolicy. Jak to zrobić?

Często takimi informacjami dysponują deweloperzy. Przy oglądaniu mieszkania możemy zapytać o to agenta. Jeśli ta metoda zawiedzie, plan ten możemy również sprawdzić w urzędzie gminy, gdzie bez problemu powinniśmy otrzymać go do wglądu.

Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania, wybierzmy się też kilka razy w różnych porach dnia w jego okolice. Dowiemy się, jak wygląda tam codzienność i czy jej rytm nam odpowiada.

Jeśli sprawdzimy to wszystko i nie będziemy mieć już wątpliwości co do naszej wymarzonej lokalizacji, nie pozostaje nam nic innego, jak podjęcie decyzji o zakupie mieszkania i wyborze odpowiadającego naszym możliwościom finansowym kredytu hipotecznego. W PKO Banku Polskim do wyboru mamy kilka produktów:

Przed ostateczną decyzją warto skonsultować swój wybór z doradcą finansowym Banku.

Joanna Janowicz
Redakcja CPP

  • Decydując się na zakup mieszkania lub domu na kredyt, musimy być przygotowani na pokrycie części kosztów inwestycji z własnej kieszeni. Dla tych, którzy nie mają jeszcze potrzebnej sumy na wkład własny, PKO Bank Polski przygotował specjalną ofertę – Kapitał na Własny Kąt. Korzystając z niego, można oszczędzić na preferencyjnych warunkach, a potem otrzymać kredyt hipoteczny z obniżoną prowizją. Więcej na temat nowego programu pisaliśmy tutaj.

Czytaj także:

Mieszkanie – najważniejszy zakup w życiu

MdM – od 1 września na nowych warunkach

loaderek.gifoverlay.png