2015.08.17

Bezpieczne bankowanie. Odc. 5: Coraz chętniej kupujemy przez internet + KONKURS

Już ponad 13 mln Polaków w wieku powyżej 15 lat korzysta z zakupów w sieci, a co dziesiąty robi to przynajmniej raz w tygodniu. To wygodne i intuicyjne, dlatego stopniowo przekonujemy się do zakupów bez wychodzenia z domu. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, nie musimy się obawiać o bezpieczeństwo transakcji, a wielu sytuacjach przysługują nam większe prawa niż w przypadku tradycyjnych zakupów.

Coraz chętniej kupujemy przez internet

Przemierzanie wirtualnych półek sklepowych jest coraz bardziej powszechną formą robienia kupowania. Dzięki coraz lepszym i bezpieczniejszym narzędziom płatniczym przekonuje się do niej coraz więcej osób. Kupujący korzystają z pełni praw konsumenckich – reklamacji i rękojmi. Mają też prawo do odstąpienia od umowy i zwrotu towarów czy rezygnacji z usługi w ciągu co najmniej 10 dni.

W ostatnim roku odsetek klientów banków kupujących online zwiększył się o ponad 4 procent – wynika z badania sektora bankowego zrealizowanego dla Związku Banków Polskich i KIR przez TNS Polska.

Przelewem, kartą, telefonem…

Już co trzeci Polak za zakupy internetowe płaci kartą. Nie ma się czemu dziwić – taka płatność jest realizowana natychmiast, a sklep może tego samego lub następnego dnia wysłać towar. Dodatkowo mniej, niż w przypadku płatności przy odbiorze, płacimy za przesyłkę. Płacąc kartą, musimy podać jej numer, miesiąc i rok ważności oraz specjalny kod CVV2/CVC2 – są to trzy cyfry znajdujące się na odwrocie karty. Dlatego tak ważne jest, aby nie przekazywać tych informacji osobom postronnym.

Płatności możemy również dokonać przelewem – zlecić go samodzielnie, przez serwis transakcyjny banku na rachunek sprzedawcy lub przez serwisy obsługujące płatności internetowe. Inną, coraz popularniejszą metodą, są płatności mobilne. Dzięki aplikacji IKO możemy dokonać szybkiej płatności za pomocą telefonu.

Pilnuj portfela

Podobnie jak w sklepie stacjonarnym, w sieci również musi zadbać o bezpieczeństwo. Bezpieczne połączenie potwierdza protokół https://, znajdujący się na początku adresu internetowego. To znak zabezpieczenia poufnych danych. Obowiązkiem jest dzisiaj stale uruchomiony program antywirusowy oraz regularnie akutalizowany system operacyjny. Dodatkowym zabezpieczeniem będą rozsądnie ustalone limity płatności na kartach płatniczych, które w każdej chwili, w razie potrzeby, możemy zmienić. Poza tradycyjnymi metodami zabezpieczeń, takimi jak kody SMS, zdrapki czy tokeny, możemy korzystać z usługi 3D Secure - w ten sposób będziemy dodatkowo potwierdzać każdą transakcję cyfrowym kodem z naszego narzędzia autoryzacyjnego.

Pamiętajmy, że danych płatniczych, logowania do konta czy karty płatniczej nigdy nie udostępniamy bezpośrednio sklepowi. Przed zakupami warto też sprawdzić sprzedawcę. Możemy poszukać opinii innych klientów, sprawdzić dane kontaktowe i adresowe czy NIP oraz REGON.

  • Weź udział w konkursie PKO Banku Polskiego i napisz w kilku zdaniach, jaki jest Twój sposób na bezpieczne zakupy w sieci? Odpowiedź wyślij na adres bankomania@pkobp.pl do 20 sierpnia br. Jury konkursu wyłoni trzech zwycięzców, którym przyzna jedną nagrodę główną i dwie nagrody pocieszenia. Laureaci zostaną powiadomieni o wygranej drogą elektroniczną.

Regulamin konkursu

Michał Tkaczuk
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Bezpieczne bankowanie. Odc. 1: Karty płatnicze

Bezpieczne bankowanie. Odc. 2: Na wakacje nie zapomnij spakować portfela

Bezpieczne bankowanie. Odc. 3: Korzystasz z konta w sieci? Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Bezpieczne bankowanie. Odc. 4: Płać telefonem i zachowaj zasady bezpieczeństwa!

loaderek.gifoverlay.png