Na giełdę, gotowi, start!
Dla spłacających kredyty niskie stopy procentowe to wymarzony prezent. Dla chcących pomnażać kapitał – doskonała okazja do poszukania dodatkowych rozwiązań obok lokat, np. papierów wartościowych. Od czego zacząć przygodę z inwestowaniem na giełdzie? O czym trzeba pamiętać, a co po prostu wiedzieć?
Motywów, które zachęcają do spróbowania swoich sił na giełdzie, jest wiele. Najczęściej to chęć powiększenia swojego majątku. Giełda daje prawie nieograniczone możliwości zarabiania, ale wysokość zysku jest ściśle związana z poziomem ryzyka podejmowanego przez inwestora. Trudno jednoznacznie oszacować procentowo wartość, jaką można zarobić na GPW. Na rynku zdarzają się lata bessy, kiedy to inwestowanie na giełdzie wiąże się ze stratą, jak i okresy hossy, kiedy stopy zwrotu są naprawdę wysokie. Wtedy ten rodzaj inwestycji znacznie przewyższa inne bezpieczne formy lokowania pieniędzy, takie jak obligacje czy lokaty. Na pewno jednak inwestycja w akcje giełdowe to proces długoterminowy.
Kapitał z zyskiem
Dla wielu inwestorów giełda jest sposobem na dywersyfikację przychodów, czyli dodatkowym źródłem dochodu – poza pensją, własnym biznesem czy na przykład inwestowaniem w nieruchomości. Inni traktują tę działalność jako ochronę wartości kapitału przed inflacją czy formę pomnażania majątku z myślą o emeryturze. Nie brakuje również osób chcących po prostu zostać akcjonariuszami przedsiębiorstwa, które znają i cenią. Jest to szczególnie widoczne, kiedy jakaś duża i znana w Polsce firma wchodzi na giełdę. Zazwyczaj w takich sytuacjach bardzo wielu inwestorów otwiera swój pierwszy rachunek inwestycyjny.
Świadome inwestowanie
Wbrew obiegowej opinii inwestowanie na giełdzie nie wymaga rozległej wiedzy ekonomicznej, niezliczonych technik inwestowania i funkcjonowania rynków kapitałowych. Powodzenie w inwestycjach nie wymaga również długich analiz czy wielogodzinnych obserwacji notowań spółek. Są jednak podstawy, które powinien znać każdy początkujący inwestor giełdowy. Pozwolą one podejmować świadome decyzje i pomogą uniknąć kosztownych błędów. Co trzeba wiedzieć na pewno?
Giełda jest instytucją publiczną, w ramach której organizowany jest handel określonymi walorami, tj. akcjami różnych spółek po cenach wyznaczanych na podstawie ofert kupna i sprzedaży.
Akcja jest papierem wartościowym, stwierdzającym udział jego właściciela w kapitale przedsiębiorstwa, które ma status prawny spółki akcyjnej. Jako że akcje emitowane są przez konkretne firmy (o statusie spółki akcyjnej), inwestor w momencie zakupu danej akcji staje się współwłaścicielem danego przedsiębiorstwa.
Transakcje można wykonywać tylko za pośrednictwem biura lub domu maklerskiego. Inwestorzy mogą kupować akcje od innych inwestorów w celu ich późniejszej sprzedaży. Wzrost ceny akcji w trakcie jej posiadania oznacza, że inwestor zarobił. Dodatkowo niektóre spółki notowane na giełdzie wypłacają posiadaczom swoich akcji, czyli akcjonariuszom, dywidendę będącą częścią rocznego zysku danej firmy. Warto pamiętać, że cena akcji zależy od popytu i podaży. W związku z tym to inwestorzy decydują, ile ich zdaniem warta jest jedna akcja. Największe zmiany cen można zazwyczaj zaobserwować w okresach publikacji wyników finansowych, kiedy to inwestorzy przekonują się o bieżącej kondycji danego przedsiębiorstwa.
W co możemy inwestować?
Dom Maklerski PKO Banku Polskiego oferuje różnorodne produkty i usługi, pozwalające na inwestycje i pomnażanie kapitału wszystkim – zarówno osobom o dużej skłonności do ryzyka, jak i tym preferującym bezpieczniejsze instrumenty finansowe. Każdy, w zależności od wieku, posiadanej wiedzy w zakresie rynku kapitałowego oraz doświadczenia czy też sytuacji życiowej w danym momencie, ma odmienne potrzeby inwestycyjne.
Część klientów, chcąc zabezpieczyć swoją przyszłość poprzez długoterminowe inwestowanie, konstruuje zdywersyfikowany portfel zawierający np. akcje spółek z różnych branż oraz obligacje skarbowe. Inni inwestują w kontrakty terminowe, czyli instrumenty finansowe charakteryzujące się relatywnie dużą zmiennością w porównaniu z innymi instrumentami, np. akcji, obligacji. Nie brakuje również klientów, którzy chcą zabezpieczyć swoją przyszłą emeryturę poprzez inwestowanie w ramach IKE (Indywidualne Konto Emerytalne). Taką możliwość dają rachunki:
- IKE Obligacje – rachunek przeznaczony dla osób, które inwestują w obligacje skarbowe,
- IKE Inwestycje – rachunek umożliwiający inwestowanie m.in. w akcje.
Co istotne, oszczędności zgromadzone na IKE nie podlegają tzw. podatkowi od zysków kapitałowych, który oznacza konieczność przekazywania 19 proc. wypracowanych zysków.
Stanisław Król
Czytaj także:
Pierwsze kroki w stronę inwestowania – jak zostać rekinem giełdowym?
Giełda bez tajemnic
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?