Pierwsze kroki w stronę inwestowania - jak zostać rekinem giełdowym?
Przy niskich obecnie stopach procentowych inwestowanie w najbezpieczniejsze produkty finansowe nie daje wysokich zysków. Więcej możliwości inwestycyjnych stwarza Giełda Papierów Wartościowych – przede wszystkim w czasie hossy. Aby skutecznie pomnażać pieniądze za jej pośrednictwem, niezbędne jest poznanie i spełnienie kilku kroków.
Określ swój styl inwestowania i tolerancję na ryzyko
Pierwszy z nich to wizyta w Domu Maklerskim w celu założenia rachunku inwestycyjnego. Kiedy już posiadamy rachunek, można rozpocząć inwestowanie. Teraz pojawia się kluczowe pytanie: „które akcje kupić?”. Każdy dobry finansista odpowie: „to zależy”. Zależy przede wszystkim od przyjętego stylu inwestowania. Jeśli nie toleruje się zbyt dużego ryzyka, nie ma się zbyt dużo czasu na obserwowanie notowań i analizowanie spółek, warto przyjąć styl konserwatywny lub zrównoważony. Polegają one na kupowaniu akcji spółek solidnych emitentów i dywersyfikacji swojego portfela - nie tylko pomiędzy same akcje, ale również obligacje.
Inwestorzy o agresywnym podejściu do rynku preferują kupowanie akcji spółek, które wyróżniają się dużą zmiennością kursów, podejmując większe ryzyko, ale za to oczekując wysokich stóp zwrotu. Większą dynamiką charakteryzują się najczęściej akcje spółek małych. W tym przypadku warto spojrzeć przede wszystkim na firmy będące w składzie indeksu mWIG40.
Inwestuj w coś, co rozumiesz
Wielu początkujących inwestorów zastanawia się, jakie elementy trzeba poznać, aby zostać skutecznym inwestorem. Główne z nich to:
- Analiza techniczna i fundamentalna
- Zarządzanie kapitałem
- Psychologia inwestowania
- Wiedza i inteligencja (intuicja)
Trzy pierwsze punkty są bardzo istotne i nie brakuje informacji oraz opracowań na ich temat. Co z wiedzą i inteligencją? W tym obszarze pomocne może być podejście „inwestuj w coś, co rozumiesz”. Ta idea polega na odpowiedzeniu sobie na kilka fundamentalnych pytań przed rozpoczęciem inwestycji. Podstawowe i najważniejsze pytanie brzmi: „czy rozumiesz biznes danej spółki?”. Czy wiesz, na czym polega działalność podstawowa wybranej spółki? Czy znasz czynniki, które powodują, że akcje wybranej firmy mogą rosnąć lub spadać? Czy możesz w prosty i empiryczny sposób sprawdzić atrakcyjność oferty emitenta? Jeśli na wszystkie powyższe pytania możesz odpowiedź „tak”, to znaczy, że rozumiesz biznes danego przedsiębiorstwa i możesz rozpocząć bardziej szczegółową analizę kondycji tej firmy.
- Dla przykładu można porównać firmę odzieżową i medyczną. Generalnie łatwiejszym biznesem do zrozumienia i empirycznego sprawdzenia jest spółka odzieżowa, która posiada swoje punkty w galeriach handlowych i można swobodnie prześledzić, czy sprzedają się dane ubrania i czy są modne. Inaczej jest w przypadku spółki, która produkuje sprzęt medyczny, gdzie nie można tak „namacalnie” sprawdzić atrakcyjności oferty.
Oczywiście podejmowanie decyzji inwestycyjnych tylko na podstawie zrozumienia biznesu i wizyty w placówce firmy nie jest wystarczające, ale to podstawa przy świadomym inwestowaniu. Podobną zasadę uznaje najbardziej znany na świecie inwestor Warren Buffet. Wyróżnił się on właśnie dzięki zasadzie „inwestowania w wartość przedsiębiorstwa” i kupowania akcji spółek, której biznes w pełni rozumiał i widział duży potencjał wzrostu przychodów.
Zbadaj atrakcyjność sektora
Zanim wybierze się tę najlepszą, prowzrostową spółkę, powinniśmy rozumieć, które czynniki wpływają na wybraną branżę i czynią ją atrakcyjną. Ceny akcji dyskontują przyszłość, stąd ważne są perspektywy danej branży na najbliższe miesiące. Kiedy już znamy sytuację w sektorze, kolejnym krokiem jest wyszukanie spółki, której kurs wydaje się niedowartościowany w stosunku do całej branży. Doskonale do tego nadaje się metoda porównawcza, dzięki której poszczególne wskaźniki (głównie cena/zysk) pokazują, czy spółka jest poniżej średniej z sektora i istnieje potencjał wzrostu kursu akcji. Także pod względem analizy technicznej (analizy wykresu) można oszacować, czy spółki z perspektywicznego sektora są tanie.
Zbuduj plan inwestycyjny
Następny i najważniejszy krok w drodze do stania się rekinem giełdowym to określenie planu inwestycyjnego. W tym celu powinniśmy wykorzystać metody analizy technicznej. Pozwoli ona określić warunki, kiedy kupić akcje, a kiedy je sprzedać. Można to zrobić na podstawie kilku prostych formacji na wykresie, np. podwójne dno/podwójny szczyt lub głowa i ramiona.
Bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego wolumenu transakcji, tzn. określenie, czy inwestujemy za całość środków wpłaconych na rachunek, czy jedynie za ich część. Warto też określić poziom cenowy akcji – kiedy redukujemy, a kiedy zwiększamy wolumen pozycji.
Ważna jest także dywersyfikacja portfela, tzn. zdecydowanie czy inwestujemy tylko w jedną spółkę czy w kilka. Często lepszym rozwiązaniem jest kupowanie kilku spółek. Te elementy zarządzania kapitałem powinny wpisywać się w zasadę zrównoważonego kontrolowania ryzyka. Polega ona na określeniu maksymalnej straty na rachunku, która według teorii nie powinna przekraczać 10 proc. wpłaconego kapitału. Dobry plan inwestycyjny wymaga po każdej transakcji wyciągnięcia wniosków i określenia, co przyczyniło się (lub nie) do jej powodzenia. Wszystko po to, żeby ciągle doskonalić swój warsztat inwestycyjny.
Zrealizowanie powyższych kroków pozwoli początkującemu rekinowi inwestować mądrze na giełdzie – przede wszystkim w spółki, których biznes jest zrozumiały. Znajomość narzędzi skutecznego inwestora zwiększa także prawdopodobieństwo kupna wzrostowych akcji po względnie dobrej cenie. Cała strategia działania powinna zostać spisana i określona w planie inwestycyjnym.
Dopiero rzetelne wykonanie wszystkich powyższych kroków daje szansę na sukces na giełdzie w długim terminie.
Marek Piech
Dom Maklerski PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
Indeksy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
Giełda bez tajemnic
Giełda Papierów Wartościowych - poznajmy ją bliżej!
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?