Jak rozmawiać z bliskimi o problemach finansowych?
Zdecydowana większość z nas, bo aż 89 proc., uważa, że problemy finansowe powinny być rozwiązywane wspólnie z partnerem lub małżonkiem. Kiedy jednak pojawiają się naprawdę, w ten sposób rozwiązuje je już jedynie 62 proc. osób - to wnioski z badania "Wpływ problemów finansowych na życie rodzinne", przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie grupy Kruk.
Ukrywanie lub przemilczenie długu w rzeczywistości nie jest skuteczną ochrony rodziny przed kłopotami, choć robimy to głównie dlatego, by ją przed nimi ustrzec.
Wspólna odpowiedzialność finansowa
Wszystkie osoby, które żyją wspólnie, a szczególnie partnerzy lub małżonkowie oraz inne osoby posiadające dochody, są odpowiedzialne za sytuację materialną swojego gospodarstwa domowego - tak uważa większość (80 proc.) z nas. Z drugiej strony, tylko 61 proc. badanych deklaruje, że daje swoim partnerom pełny dostęp do własnej sytuacji finansowej, 48 proc. informuje o swoich problemach finansowych rodziców, a 14 proc. Polaków nie dzieli się absolutnie z nikim wiedzą na temat swojej sytuacji materialnej.
- Istnieje spora grupa Polaków, która uznaje wprawdzie wspólną odpowiedzialność za sytuację finansową w rodzinie, ale nie potrafi przejść do działania. Z badań wynika, że aż 27 proc. respondentów w takiej sytuacji nie umiałoby sięgnąć po wsparcie partnera lub małżonka. Te osoby są już zagrożone destrukcyjnym wpływem długów na życie rodzinne. Kiedy pojawiają się u nich problemy z pieniędzmi, mają trudności ze znalezieniem oparcia w najbliższej rodzinie, ale również poza nią - uważa Michał Kociankowski, ekspert Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii (PTBRiO).
Dlaczego ukrywamy problemy finansowe?
Trudność z rozmowami z partnerem o własnych kłopotach finansowych deklaruje tylko 19 proc. badanych. Jednocześnie problemy finansowe, mimo ich powszechności, wciąż są silnie wstydliwe i stygmatyzujące. Dlatego też dla wielu osób poszukiwanie wsparcia w ich rozwiązaniu poza rodziną jest trudne. Chęć ukrycia ewentualnego zadłużenia przed sąsiadami deklaruje 44 proc., a przed współpracownikami - 32 proc. z nas. Tylko 11 proc. osób, które nie miały dotychczas długów, stwierdza, że w razie takich problemów nie starałyby się ich przed nikim ukryć.
- Potrzebna jest zmiana myślenia o problemie długów, żeby osoby zadłużone skutecznie mogły poszukiwać oparcia w swoim otoczeniu. To także wymaga podkreślania, że długi są problemem do rozwiązania dzięki systematyczności i współpracy, że można z nich wyjść, nie niszcząc fundamentów swojego życia i nie podważając poczucia bezpieczeństwa rodziny - uważa ekspert.
Skutki "nieszczerości finansowej"
Zgodni jesteśmy co do tego, że ukrywanie kłopotów finansowych przed pozostałymi członkami rodziny wpływa na nią negatywnie. Prawie 60 proc. z nas przyznaje, że życie rodzinne staje się bardziej nerwowe, bo osoba zadłużona przeżywa stres, który i tak przenosi się na innych. Wskutek nieujawniania kłopotów finansowych przez jednego z członków rodziny zrozumienie między członkami rodziny osłabia się, a zaufanie spada. Oznacza to, że ukrywanie lub przemilczenie długu w rzeczywistości nie jest skuteczną ochrony rodziny przed kłopotami.
Jednocześnie badani wyrażają przekonanie, że te niekorzystne dla rodziny zachowania są motywowane dobrymi intencjami - zdaniem niemal połowy respondentów (48 proc.) głównym powodem niewtajemniczania rodziny we własne kłopoty finansowe jest chęć ochrony najbliższych. Te szlachetne motywy nie prowadzą jednak do pozytywnych efektów - napięta atmosfera w domu wpływa niekorzystnie na relacje rodzinne, a to dodatkowo utrudnia wychodzenie z kłopotów.
Kiedy mamy problemy finansowe naszym głównym oczekiwaniem jest wsparcie emocjonalne - możliwość wygadania się (39 proc.) i uzyskania porady (38 proc.), nie zaś oczekiwania podporządkowane potrzebom materialnym. Zdecydowana większość (64 proc.) poszukuje takiego wsparcia u współmałżonka lub partnera życiowego.
Agnieszka Morawiecka
ISBnews
Czytaj także:
Jak zapanować nad domowym budżetem?
Domowe finanse - jak podzielić obowiązki?
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?