2016.04.25

Ekonomiści PKO Banku Polskiego – w drugiej połowie roku gospodarka przyspieszy do 4 proc.

Koniec „starej” perspektywy finansowej UE spowoduje spowolnienie wzrostu PKB w okolice 3 proc. w pierwszej połowie roku, ale poluzowanie fiskalne powinno spowodować ponowne przyspieszenie w okolice 4 proc. w drugiej połowie roku.

Rządowy impuls fiskalny o wartości ok. 1,0 proc. PKB (największy od 2009 r.) będzie głównym motorem wzrostu w 2016 r., równoważąc spadek publicznych inwestycji infrastrukturalnych (-0,6 proc. PKB) i negatywny impuls kredytowy (-0,3/-0,5 proc. PKB).

Mocniejszy popyt krajowy zwiększy dynamikę importu

Na skutek wzmocnienia popytu krajowego nastąpi przyspieszenie dynamiki importu. Z tego powodu w 2016 r. wzrośnie deficyt na rachunku obrotów bieżących (do -0,7 proc. PKB). Jednocześnie w efekcie trendów na globalnym rynku finansowym oczekiwane jest pogorszenie salda rachunku finansowego do -1,6 proc. PKB.

Koniec deflacji w końcówce roku

Ekonomiści Banku oczekują, że inflacja CPI pozostanie ujemna do 4. kwartału (w przypadku niewprowadzenia podatku handlowego w tym roku – nawet do grudnia), a na koniec roku wyniesie ok. 0,6 proc. Głównymi czynnikami wpływającymi na inflację w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą zmiany cen surowców oraz polityka podatkowa i regulacyjna.

Bazowym scenariuszem pozostaje brak zmian stóp NBP w 2016 r. Niemniej, z uwagi na ryzyka związane z sytuacją na rynkach wschodzących (w tym Chinach) oraz przedłużającą się deflację nie można wykluczyć wznowienia obniżek w tym roku. Scenariusz ten mógłby się zrealizować w przypadku wyraźnego obniżenia ścieżki wzrostu PKB (poniżej 3,0 proc.).

Wyższe względne rentowności polskich obligacji

Stratedzy PKO Banku Polskiego oczekują, że na koniec 2016 r. rentowności obligacji skarbowych 2-letnich wyniosą 1,60 proc., 5-letnich 2,45 proc., a 10-letnich 3,10 proc. Wśród czynników krajowych za wzrostem rentowności przemawiać będą: rosnące potrzeby pożyczkowe, perspektywa szybszego wzrostu gospodarczego, a także obawy o sytuację finansów publicznych.

Stabilnie na rynku walutowym

Zgodnie z przewidywaniami strategów Banku, kurs EUR/USD na koniec II kwartału znajdzie się na poziomie 1,09, a EUR/PLN na poziomie 4,37. Na koniec 2016 roku zakładany kurs EUR/USD to 1,02, a EURPLN 4,40. Zaplanowana do końca marca 2017 roku ekspansja ilościowa EBC została już zdyskontowana przez eurodolara, aprecjacji dolara wobec euro sprzyjać będą przewidywane podwyżki stóp procentowych w USA w czerwcu i grudniu. Spowolnienie w Chinach będzie w dalszym ciągu negatywnie oddziaływać na złotego oraz ograniczać pozytywne dla niego efekty dalszego luzowania polityki monetarnej w strefie euro. Oczekiwania na podwyżki stóp w USA będą dodatkowo tworzyć negatywny klimat inwestycyjny względem walut rynków wschodzących, w tym wobec złotego.

Umiarkowane perspektywy dla giełd CEE

Analitycy Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego oczekują stóp zwrotu w okresie 3 miesięcy  na giełdzie w Polsce na poziomie od –2 proc. do 2 proc., w Czechach od 0 proc. do –3 proc., a na Węgrzech od 2 proc. do 5 proc. Spodziewane jest również osiągnięcie lepszych stóp zwrotu przez akcje rynków wschodzących w stosunku do akcji rynków rozwiniętych. MŚP będą nadal stanowić najlepszą ekspozycję w kontekście poprawiającej się sytuacji makro.

Monika Floriańczyk
Ekspert PKO Banku Polskiego

Komentarze ekonomistów PKO Banku Polskiego:

Mariusz Adamiak, Dyrektor Biura Strategii Rynkowych

Piotr Bujak, Kierownik Zespołu w Departamencie Analiz Ekonomicznych

Czytaj także:

Trudna ucieczka z pułapki średniego rozwoju

Czy Polskę stać na szybszy wzrost?

loaderek.gifoverlay.png