2015.12.10

Pod choinką chcemy znaleźć książki i gotówkę

Najbardziej pożądanym prezentem jest książka, ale coraz więcej osób chciałoby znaleźć pod choinką po prostu… pieniądze, wynika z 18. edycji badania Deloitte „Świąteczne wydatki Polaków – zakupy racjonalne czy impulsywne” przeprowadzonego w 13. krajach Europy i RPA.

Pod choinką chcemy znaleźć książki i gotówkę. Fot. shutterstock.com
Fot. shutterstock.com

Najbardziej wyczekiwanym przez nas prezentem, tak jak w 2014 roku jest książka, a na drugiej pozycji na liście znalazła się gotówka. Kolejne miejsca w zestawieniu najbardziej pożądanych prezentów zajęły kosmetyki/perfumy, biżuteria/zegarki, ubrania/buty. Drugą piątkę otwierają laptopy i komputery stacjonarne, następnie są podróże, słodycze, płyty CD, zaś listę zamykają bony na zakupy.

Jednak w większości badanych krajów to gotówka króluje na liście oczekiwanych prezentów.

To, co nas zaskoczyło, to fakt, że aż w 9 na 13 badanych krajów najbardziej pożądanym prezentem są pieniądze. Taka forma prezentu raczej kojarzy się z innymi okolicznościami – ślubem, komunią czy urodzinami. Spodziewamy się, że taki prezent pod choinką to prawdopodobnie efekt umowy z najbliższymi, którzy wiedzą, że np. zbieramy na coś większego albo uważają, że sami najlepiej wybierzemy sobie odpowiednią rzecz – mówi Magdalena Jończak.

Mimo, że w ubiegłym roku książki znalazły się na pierwszym miejscu w większej liczbie krajów, to w tym roku okazały się najbardziej wyczekiwanym prezentem tylko w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Danii oraz w Polsce.

W Europie pierwsza piątka nie zmieniła się od ubiegłego roku i obejmuje: pieniądze (45 proc.), książki (39 proc.), podróże (32 proc.), ubrania (31 proc.) oraz kosmetyki (26 proc.).

Lista oczekiwanych prezentów w zasadzie pokrywa się z tym, czym zamierzamy obdarować bliskich, ale widać zdecydowaną różnicę w podejściu do gotówki.

O ile na liście oczekiwanych prezentów znalazła się ona na drugiej pozycji, to wśród najchętniej podarowywanych prezentów świątecznych dopiero na siódmej pozycji. Stwarza to paradoksalną sytuację, w której respondenci chcą sami decydować o tym, jakie prezenty dostaną pod choinkę, nie dając jednocześnie innym pieniędzy na Gwiazdkę – zaznacza Magdalena Jończak.

Dla rodziny i przyjaciół najczęściej kupujemy książki – podobnie jak większość Europejczyków. Są one niekwestionowanym liderem zarówno wśród oczekiwanych, jak i wręczanych prezentów. Na drugim miejscu są kosmetyki/perfumy, na trzecim słodycze, na kolejnym biżuteria/zegarki, a na piątym gry.

Nastolatkom najczęściej kupujemy książki, gry, słodycze, płyty CD. Gotówka znalazła się na 5. pozycji. Z kolei, wybierając prezenty dla dzieci, myślimy przede wszystkim o ich kreatywności i rozwoju intelektualnym. Jednak w tym roku zaszły pewne zmiany na liście upominków, którymi chcemy obdarować najmłodszych.

Najpopularniejszym prezentem gwiazdkowym w 2015 będą zabawki konstrukcyjne. To duży awans na liście w porównaniu z poprzednim rokiem – z piątej pozycji na pierwszą. Dotychczasowy lider, czyli zabawki naukowe, w tym gry edukacyjne, spadły na szóste miejsce. Na drugiej pozycji znalazły się książki i tu nie ma zmian w porównaniu z poprzedni rokiem, a na trzeciej zabawki pluszowe, które „awansowały” z czwartej pozycji przed rokiem – mówi Grzegorz Sencio, menadżer w Deloitte.

Prezenty w galeriach, zakupy spożywcze w dyskontach

Prezenty w tym roku będziemy kupować głównie w centrach handlowych, galeriach i domach towarowych, ale prawdziwym wsparciem będzie dla nas internet. Prawie co trzeci z nas odwiedza często tradycyjne sklepy w celu sprawdzenia towaru i porównania cen po to, by ostatecznie dokonać zakupów przez internet. Ponad połowa badanych robi to sporadycznie, a 4 proc. robi tak zawsze.

Przeważają zakupy w sklepach tradycyjnych, ale jest też drugi trend – oglądanie „na żywo”, ale kupowanie w internecie. Tę strategię wykorzystuje ponad połowa naszych respondentów. Ponad 90 proc. badanych twierdzi, że sięga do internetu po to, by zebrać pomysły, gdzie kupić prezenty. Niezmiennie największą popularnością cieszą się wyszukiwarki i porównywarki cen. Ponad 50 proc. konsumentów zamierza też skorzystać z mediów społecznościowych, które stają się z roku na rok coraz bardziej powszechne – wskazuje Sencio.

  • Płacę z IKO i oszczędzam czas

    Płacę z IKO to najprostszy i najszybszy sposób na płatności w internecie. Pozwala też zaoszczędzić sporo czasu, tak potrzebnego w napiętym okresie przedświątecznym. Dzięki IKO, robiąc zakupy w sklepie internetowym, nie musisz już wyjmować karty i logować się do swojego konta bankowego:

    • na stronie WWW wybierasz interesujący Cię towar i opcję Płacę z IKO,
    • logujesz się do swojej aplikacji IKO,
    • na formularzu zakupowym na stronie WWW podajesz kod IKO, który wyświetli się na głównym ekranie aplikacji,
    • akceptujesz transakcję na swoim telefonie,
    • otrzymujesz potwierdzenie wykonania transakcji na stronie WWW oraz w aplikacji IKO.

W zakupach przez internet cenimy możliwość dokonania zakupów o dowolnej porze, łatwość porównywania cen oraz wygodę w dostawie zakupionego towaru. Z kolej w sklepach tradycyjnych zwracamy szczególną uwagę na kompetencje sprzedawców i ochronę danych osobowych. Cenimy sobie również to, że produkt otrzymujemy od razu po jego zakupie i możliwość uzyskania profesjonalnej porady.

Podobnie jak w poprzednim roku, badani z większości krajów europejskich zamierzają kupić artykuły spożywcze w okresie przedświątecznym w hipermarketach i supermarketach. Na tym tle Polska jest wyjątkiem – już od trzech lat najchętniej kupujemy żywność w dyskontach.

Choć prawie jedna czwarta z nas lepiej ocenia swoją sytuację finansową w porównaniu do ubiegłego roku, a w ocenie swoich przyszłych możliwości finansowych też jesteśmy bardziej optymistyczni – 22 proc. wierzy, że w 2016 roku będzie mieć więcej pieniędzy niż obecnie, a 32 proc. twierdzi, że ich sytuacja finansowa się nie zmieni, to należy pamiętać, że po świętach też będziemy mieć bieżące wydatki. Warto więc rozsądnie podejść do budżetu, by w kolejny rok – w którym przecież też będą święta – wejść ze spokojem.

Agnieszka Morawiecka
ISBnews

Czytaj także:

W te święta wydamy więcej, ale rozsądniej

Bądź sprytny: 5 pomysłów na to, jak rozsądnie zrobić grudniowe zakupy

loaderek.gifoverlay.png