Pod choinką chcemy znaleźć książki i gotówkę
Najbardziej pożądanym prezentem jest książka, ale coraz więcej osób chciałoby znaleźć pod choinką po prostu… pieniądze, wynika z 18. edycji badania Deloitte „Świąteczne wydatki Polaków – zakupy racjonalne czy impulsywne” przeprowadzonego w 13. krajach Europy i RPA.
Fot. shutterstock.com
Najbardziej wyczekiwanym przez nas prezentem, tak jak w 2014 roku jest książka, a na drugiej pozycji na liście znalazła się gotówka. Kolejne miejsca w zestawieniu najbardziej pożądanych prezentów zajęły kosmetyki/perfumy, biżuteria/zegarki, ubrania/buty. Drugą piątkę otwierają laptopy i komputery stacjonarne, następnie są podróże, słodycze, płyty CD, zaś listę zamykają bony na zakupy.
Jednak w większości badanych krajów to gotówka króluje na liście oczekiwanych prezentów.
– To, co nas zaskoczyło, to fakt, że aż w 9 na 13 badanych krajów najbardziej pożądanym prezentem są pieniądze. Taka forma prezentu raczej kojarzy się z innymi okolicznościami – ślubem, komunią czy urodzinami. Spodziewamy się, że taki prezent pod choinką to prawdopodobnie efekt umowy z najbliższymi, którzy wiedzą, że np. zbieramy na coś większego albo uważają, że sami najlepiej wybierzemy sobie odpowiednią rzecz – mówi Magdalena Jończak.
Mimo, że w ubiegłym roku książki znalazły się na pierwszym miejscu w większej liczbie krajów, to w tym roku okazały się najbardziej wyczekiwanym prezentem tylko w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Danii oraz w Polsce.
W Europie pierwsza piątka nie zmieniła się od ubiegłego roku i obejmuje: pieniądze (45 proc.), książki (39 proc.), podróże (32 proc.), ubrania (31 proc.) oraz kosmetyki (26 proc.).
Lista oczekiwanych prezentów w zasadzie pokrywa się z tym, czym zamierzamy obdarować bliskich, ale widać zdecydowaną różnicę w podejściu do gotówki.
– O ile na liście oczekiwanych prezentów znalazła się ona na drugiej pozycji, to wśród najchętniej podarowywanych prezentów świątecznych dopiero na siódmej pozycji. Stwarza to paradoksalną sytuację, w której respondenci chcą sami decydować o tym, jakie prezenty dostaną pod choinkę, nie dając jednocześnie innym pieniędzy na Gwiazdkę – zaznacza Magdalena Jończak.
Dla rodziny i przyjaciół najczęściej kupujemy książki – podobnie jak większość Europejczyków. Są one niekwestionowanym liderem zarówno wśród oczekiwanych, jak i wręczanych prezentów. Na drugim miejscu są kosmetyki/perfumy, na trzecim słodycze, na kolejnym biżuteria/zegarki, a na piątym gry.
Nastolatkom najczęściej kupujemy książki, gry, słodycze, płyty CD. Gotówka znalazła się na 5. pozycji. Z kolei, wybierając prezenty dla dzieci, myślimy przede wszystkim o ich kreatywności i rozwoju intelektualnym. Jednak w tym roku zaszły pewne zmiany na liście upominków, którymi chcemy obdarować najmłodszych.
– Najpopularniejszym prezentem gwiazdkowym w 2015 będą zabawki konstrukcyjne. To duży awans na liście w porównaniu z poprzednim rokiem – z piątej pozycji na pierwszą. Dotychczasowy lider, czyli zabawki naukowe, w tym gry edukacyjne, spadły na szóste miejsce. Na drugiej pozycji znalazły się książki i tu nie ma zmian w porównaniu z poprzedni rokiem, a na trzeciej zabawki pluszowe, które „awansowały” z czwartej pozycji przed rokiem – mówi Grzegorz Sencio, menadżer w Deloitte.
Prezenty w galeriach, zakupy spożywcze w dyskontach
Prezenty w tym roku będziemy kupować głównie w centrach handlowych, galeriach i domach towarowych, ale prawdziwym wsparciem będzie dla nas internet. Prawie co trzeci z nas odwiedza często tradycyjne sklepy w celu sprawdzenia towaru i porównania cen po to, by ostatecznie dokonać zakupów przez internet. Ponad połowa badanych robi to sporadycznie, a 4 proc. robi tak zawsze.
– Przeważają zakupy w sklepach tradycyjnych, ale jest też drugi trend – oglądanie „na żywo”, ale kupowanie w internecie. Tę strategię wykorzystuje ponad połowa naszych respondentów. Ponad 90 proc. badanych twierdzi, że sięga do internetu po to, by zebrać pomysły, gdzie kupić prezenty. Niezmiennie największą popularnością cieszą się wyszukiwarki i porównywarki cen. Ponad 50 proc. konsumentów zamierza też skorzystać z mediów społecznościowych, które stają się z roku na rok coraz bardziej powszechne – wskazuje Sencio.
Płacę z IKO i oszczędzam czas
„Płacę z IKO” to najprostszy i najszybszy sposób na płatności w internecie. Pozwala też zaoszczędzić sporo czasu, tak potrzebnego w napiętym okresie przedświątecznym. Dzięki IKO, robiąc zakupy w sklepie internetowym, nie musisz już wyjmować karty i logować się do swojego konta bankowego:
- na stronie WWW wybierasz interesujący Cię towar i opcję „Płacę z IKO”,
- logujesz się do swojej aplikacji IKO,
- na formularzu zakupowym na stronie WWW podajesz kod IKO, który wyświetli się na głównym ekranie aplikacji,
- akceptujesz transakcję na swoim telefonie,
- otrzymujesz potwierdzenie wykonania transakcji na stronie WWW oraz w aplikacji IKO.
W zakupach przez internet cenimy możliwość dokonania zakupów o dowolnej porze, łatwość porównywania cen oraz wygodę w dostawie zakupionego towaru. Z kolej w sklepach tradycyjnych zwracamy szczególną uwagę na kompetencje sprzedawców i ochronę danych osobowych. Cenimy sobie również to, że produkt otrzymujemy od razu po jego zakupie i możliwość uzyskania profesjonalnej porady.
Podobnie jak w poprzednim roku, badani z większości krajów europejskich zamierzają kupić artykuły spożywcze w okresie przedświątecznym w hipermarketach i supermarketach. Na tym tle Polska jest wyjątkiem – już od trzech lat najchętniej kupujemy żywność w dyskontach.
Choć prawie jedna czwarta z nas lepiej ocenia swoją sytuację finansową w porównaniu do ubiegłego roku, a w ocenie swoich przyszłych możliwości finansowych też jesteśmy bardziej optymistyczni – 22 proc. wierzy, że w 2016 roku będzie mieć więcej pieniędzy niż obecnie, a 32 proc. twierdzi, że ich sytuacja finansowa się nie zmieni, to należy pamiętać, że po świętach też będziemy mieć bieżące wydatki. Warto więc rozsądnie podejść do budżetu, by w kolejny rok – w którym przecież też będą święta – wejść ze spokojem.
Agnieszka Morawiecka
ISBnews
Czytaj także:
W te święta wydamy więcej, ale rozsądniej
Bądź sprytny: 5 pomysłów na to, jak rozsądnie zrobić grudniowe zakupy
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?