2015.06.19

Kapitał na rozwój

Do budowania stabilnej pozycji firmy na rynku niezbędne są innowacyjne technologie. Ich wprowadzanie wymaga odpowiednich źródeł inwestowania. Gdzie ich szukać? Jakie są metody finansowania inwestycji? Jakie możliwości oferują instytucje rynku kapitałowego? Odpowiedzi na m.in. te pytania można poznać podczas cyklu konferencji „Kapitał na rozwój – nowe możliwości 2015” organizowanych przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Partnerem cyklu jest PKO Bank Polski.

Kapitał na rozwój

Konferencje odbywają się co miesiąc, za każdym razem w innym mieście – tak, aby mogło z nich skorzystać jak najwięcej przedsiębiorców. Dotychczas odbyły się w Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Rzeszowie, a przed nami spotkania w Toruniu, Krakowie, Gliwicach i Kielcach.

Aby jak najlepiej wykorzystać czas konferencji, podzielono je na dwa merytoryczne, powiązane bloki tematyczne.

Podczas pierwszego przedstawiane są uzupełniające się instrumenty finansowe, obejmujące finansowanie bankowe, w tym kredyt technologiczny, finansowanie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w ramach inicjatywy JEREMIE, fundusze private equity i venture capital oraz usługi funduszy Business Angel (Anioły Biznesu). Organizatorzy starają się na bieżąco dopasować dostępne instrumenty finansowe dla firm w konkretnym województwie, tak aby konferencje miały jak największą wartość dla przedsiębiorców.

W drugim bloku prowadzone są cztery interaktywne warsztaty (równolegle dwa warsztaty), na których prowadzący szczegółowo omawiają prezentowane w bloku pierwszym metody finansowania inwestycji.
Limit uczestników każdej konferencji wynosi ok. 100-120 osób. Liczba zgłoszeń pokazuje, że chętnych jest o wiele więcej. Podczas pierwszej części omawia produkty bankowe ze szczególnym uwzględnieniem produktów kredytowych.

- Jak pokazują badania prowadzone wśród przedsiębiorców ok 50 proc. - 60 proc. z nich nie korzysta z kredytów, gdyż boją się konsekwencji. Cały czas pokutuje strach przed „złymi bankami”, które bezwzględnie egzekwują swoje należności i doprowadzają firmy do bankructwa. Drugi pogląd jaki przedsiębiorcy prezentują to:„banki nie chcą dawać kredytów”. Tymczasem i pierwsze, i drugie podejście jest zafałszowane, a za ich rozpowszechnianiem stoją przedsiębiorcy, którzy nabrali kredytów i zamiast sensownie je zainwestować w rozwój firmy, po prostu je „przejedli” lub też są na skraju bankructwa i są niezadowoleni, ze banki nie chcą im udzielić kredytu – wyjaśnia Paweł Bizoń, ekspert PKO Banku Polskiego, który podczas konferencji opowiada o finansowaniu bankowym.

Jak sam mówi, jego rolą jest zmiana podejścia takich osób i „uzdrowienia” relacji klient-bank. Warsztaty mają charakter interaktywny, tzn. prowadzący zachęca klientów do zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Obiektywne opinie często najlepiej przekonują pozostałych, ze warto skorzystać z finansowania bankowego. Organizatorom zależy, żeby miały jak najbardziej praktyczny wymiar. Na warsztatach omawiane są więc zasady współpracy z bankiem, to, jak należy przygotować się do rozmowy z doradcą i jak powinien wyglądać dobrze przygotowany wniosek, jakich błędów należy się wystrzegać, szczególnie przy realizacji projektów innowacyjnych, w tym realizowanych z udziałem funduszy unijnych. Kredyt Technologiczny (Kredyt na innowacje technologiczne w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020) jest tego najlepszym przykładem. Wymaga on starannego przygotowania, zapoznania się z dokumentacją konkursową i przeanalizowania czy inwestycja może uzyskać premię technologiczną na spłatę część kapitału Kredytu Technologicznego.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegółowe informacje i kartę zgłoszeniową można znaleźć na stronie organizatora.

  • O Kredycie Technologicznym trzeba myśleć z dużym wyprzedzeniem i zgłosić się do banku już na wczesnym etapie myślenia o projekcie. Rozmowa z doradcą pomaga przedsiębiorcom uporządkować swoją wiedzę nt. kredytów i innych produktów bankowych. Dowiadują się, jakie dokumenty i informacje są wymagane aby pozytywnie przejść badanie zdolności kredytowej. A co najważniejsze pozwala klientom skonfrontować swój pomysł na biznes z doświadczeniem banku finansującego różnego typu inwestycje. Niejednokrotnie po negocjacjach przedsiębiorcy z bankiem inwestycja zostaje lekko zmodyfikowana i dostosowana do możliwości organizacyjno-technologicznych klienta i potrzeb rynku na produkty czy usługi, jakie on oferuje. Na tym polega rola dobrego doradcy, który umie wskazać zagrożenia i proponuje rozwiązania dopasowane do konkretnego przedsiębiorcy. W ten sposób buduje się dobre relacje i współpracę na długi lata.

Redakcja Bankomanii

Czytaj także:

Elastyczna pożyczka dla przedsiębiorcy

Jak zdobyć dotację na rozwój firmy?

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png