Oszczędny przedsiębiorca
Z innych produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych korzystają firmy rodzinne, po inne sięgają korporacje, ale łączy je jedno - świadomość, że nadwyżki finansowe powinny "pracować" i przynosić zyski.
Lokowanie firmowych nadwyżek to doskonała forma oszczędzania. Mimo że na realizację celu trzeba trochę poczekać, to nakłady na planowaną inwestycję nie są obciążone dodatkowymi opłatami. Ponadto zyski z przychodów odsetkowych mogą być przeznaczone na rozwój, wsparcie bieżącej płynności firmy lub stanowić znakomitą formę zabezpieczenia zobowiązań wobec banku i kontrahentów.
Bezpieczeństwo i pewny zysk
Wybierając formę oszczędzania, przedsiębiorcy kierują się przede wszystkim zachowaniem płynności finansowej. Prowadzący działalność gospodarczą mają znacznie mniejszą niż inwestorzy prywatni skłonność do podejmowania ryzyka oraz ważny jest dla nich natychmiastowy i łatwy dostęp do firmowych pieniędzy. Z tego powodu najczęściej decydują się na produkty bezpieczne, szczególnie te pozwalające na wypłatę środków w dowolnej chwili i bez utraty naliczonych odsetek. Produktem spełniającym te kryteria są krótko- i średnioterminowe lokaty firmowe oraz rachunki oszczędnościowe.
- Jesteśmy Bankiem, któremu polscy przedsiębiorcy najczęściej powierzają swoje nadwyżki finansowe. W 2014 roku mogliśmy pochwalić się 18-proc. udziałem w rynku depozytów terminowych MSP. Ciągle staramy się dopasowywać do potrzeb przedsiębiorców - w bogatej ofercie depozytowej PKO Banku Polskiego każda firma znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązania - podkreśla Dariusz Dzwonnik, dyrektor Biura Produktów Depozytowo-Transakcyjnych w Departamencie MSP.
Mimo niskich stóp procentowych oferta PKO Banku Polskiego zawiera wiele produktów pozwalających klientom w prosty, wygodny i przede wszystkim korzystny sposób lokować środki zarówno krótko-, jak i długoterminowo. Mając świadomość, że dla właścicieli firm czas równa się pieniądz, większość produktów z oferty depozytowej udostępniamy nie tylko w największej w Polsce sieci placówek z obsługą MSP, lecz także za pośrednictwem bankowości internetowej.
Lokaty i fundusze inwestycyjne
W stałej ofercie Banku znajdują się lokaty standardowe, charakteryzujące się dogodnymi terminami lokowania środków, również w walutach obcych, oraz lokaty negocjowane, przeznaczone dla firm dysponujących wyższymi kwotami wolnych środków (minimum 100 tys. zł lub ich równowartości w 25 tys. CHF, EUR, USD, GBP).
Atutami lokaty negocjowanej, obok atrakcyjnego i stałego przez cały okres trwania oprocentowania, są także uproszczona procedura otwarcia, elastyczne terminy (1-365 dni) oraz możliwość zerwania lokaty przed terminem. Przedsiębiorcy poszukujący efektywnych form zarządzania płynnością mogą również skorzystać z 12-miesięcznej PKO Lokaty Dynamicznej, której oprocentowanie rośnie każdego miesiąca, oraz lokaty progresywnej Biznes Lokata MSP, która daje możliwość częściowej wypłaty środków.
Pieniądze pracują nocą i w święta
Cenionym przez przedsiębiorstwa rozwiązaniem są także depozyty automatyczne (overnight). Otwierane są tylko na noc, w dni świąteczne lub weekendy, dzięki czemu pieniądze (w złotych lub walucie) w tym czasie pracują, a w dni robocze pozostają do dyspozycji firmy. Przekazywanie środków (czyli nadwyżek ponad ustalony w umowie poziom) na lokatę odbywa się automatycznie, bez odrębnych dyspozycji posiadacza rachunku.
Przedsiębiorcy skłonni do nieco większego ryzyka mogą skorzystać z oferty funduszy inwestycyjnych przygotowanych przez PKO TFI. Na bazie produktów PKO TFI stworzono atrakcyjny Plan Systematycznego Oszczędzania Biznes Partner. Program charakteryzuje się bardzo niskimi opłatami manipulacyjnymi, spadającymi nawet do 0 proc. przy długoterminowym oszczędzaniu.
Dla większych firm o wyższym wskaźniku zatrudnienia w ofercie znajdują się takżePracownicze Programy Emerytalnei Grupowe Programy Oszczędnościowe. Korzystając z Pracowniczego Programu Oszczędnościowego, firmy mogą wspierać pracowników w budowaniu kapitału na przyszłość i jednocześnie pozwalają budować markę dobrego pracodawcy.
Katarzyna Śniatkowska
Czytaj także:
Dlaczego i jak mikroprzedsiębiorcy powinni oszczędzać na przyszłą emeryturę?
Bankofirma
02019.07.04Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość
więcejKonkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
Bankofirma
02019.07.04Przejdź płynnie do faktoringu
więcejPo faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.
Bankofirma
02019.07.01Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem
więcejMaciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.
Bankofirma
02019.06.28Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła
więcejKiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.
Bankofirma
02019.06.13Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku
więcejGoście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.
Bankofirma
02019.06.11Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm
więcejPKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim