2015.09.07

Moja krew, Twoje życie – BAHK odwiedzi kolejne miasta

Chociaż wakacje, kiedy zapotrzebowanie na krew jest największe, minęły, wciąż centra krwiodawstwa odczuwają jej niedobór. Dlatego organizowana przez Fundację PKO Banku Polskiego Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa ma w planach przystanki w kolejnych miastach, m.in. Zamościu, Mońkach i Warszawie. W tym roku zebraliśmy już ponad 700 litrów krwi. Ostatnio, w Białymstoku, aż 61! Liczymy na więcej, czekamy na Was!

BAHK 2015

Zdaniem Joanny Naspińskiej, która jest lekarzem w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, we wrześniu centra krwiodawstwa wciąż mają utrudniony dostęp do dawców. Dopiero rozpoczyna się rok szkolny, część studentów szykuje się do egzaminów na uczelniach, a z drugiej strony zapotrzebowanie na krew i jej składniki utrzymuje się na wysokim poziomie.

Niejednokrotnie jest to jedyny lek, który może ocalić życie drugiego człowieka. Dlatego liczy się każdy gest, każda decyzja o podzieleniu się tym bezcennym darem. Joanna Naspińska wszystkich, którzy się wahają, zapewnia, że oddawanie krwi jest bezpieczne. – Sama to robię. Nad całym zabiegiem czuwa wykwalifikowany personel, sprzęt jest jednorazowy. Również przepisy o dopuszczeniu do oddania krwi i jej składników chronią w pierwszej kolejności dawcę i bardzo minimalizują ryzyko dla biorcy. Każda donacja jest też dokładnie badana przed dopuszczeniem do użytku klinicznego – wyjaśnia.

Dla Przemysława Perkowskiego, od 2006 roku honorowego dawcy krwi z Łap, który uczestniczył w czterech edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa, najważniejsze jest, że oddając krew ratuje życie. Agnieszka Borowska-Tryba z Centrum Bankowości Mobilnej i Internetowej PKO Banku Polskiego zachęca: – Dzielisz się tym, co masz i nic ci nie ubywa, nic nie kosztuje… I nie boli.

Jak zacząć? Przemysław Perkowski pierwszy raz oddał krew,wraz z kolegami, po rozpoczęciu studiów ratownictwa medycznego. Okazało się, że nie jest to ani straszne, ani trudne – trzeba tylko się zmobilizować i wybrać do Centrum Krwiodawstwa lub do ambulansu. Aleksandr Dzidovski z Centrali PKO Banku Polskiego zdecydował się na to rok temu podczas mobilnej akcji BAHK w Warszawie. Skłoniła go do tego świadomość, że krew nie ma zamiennika. A zachęciła łatwość dotarcia do mobilnego punktu zbiórki krwi, który wówczas zaparkował pod Centralą PKO Banku Polskiego na ul. Puławskiej. Agnieszka Borowska-Tryba o tym, aby zostać honorowym krwiodawcą, zaczęła myśleć, kiedy szukała krwi dla mamy na planowaną operację. Wciąż jednak była pełna obaw – jak wiele osób. – Ale kiedy krwiobus pojawił się pod budynkiem Centrali Banku, nie mogłam przejść obojętnie; i tak się zaczęło – mówi. Także Bartosza Laszuka z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Sokółce, który oddaje krew od wielu lat, bankowa akcja dodatkowo motywuje do podzielenia się tym bezcennym lekiem.

Agnieszka Borowska-Tryba zapewnia, że dla niej i kolegów z pracy każda BAHK to ważny dzień. – Ale nie poprzestajemy na niej. W wakacje razem jeździmy do RCKiK, niektórzy z nas mają nawet specjalne aplikacje w telefonach, które przypominają o terminie następnej donacji, aby nie przepuścić żadnej okazji – opowiada. A wszystkim, którzy się wahają mówi: - Dobro, które dajesz, wraca do ciebie.

Każdego, kto chciałby się podzielić bezcennym lekiem, jakim może być krew, zapraszamy do udziału w bankowych akcjach organizowanych pod hasłem „Moja krew, Twoje życie”.

Podczas tegorocznej edycji BAHK zebraliśmy już ponad 704 litry krwi. W pierwszej wrześniowej akcji (mobilnej i stacjonarnej) w Białymstoku uczestniczyło 136 osób, które oddały 61,2 litra krwi. Dodatkowo 29 osób oddało składniki krwi.

W najbliższym czasie planujemy zawitać do:

  • Zamościa (piątek, 11 września),
  • Moniek (niedziela, 13 września),
  • Warszawy (wtorek, 22 września).

Osoby, które oddadzą krew trzykrotnie w ciągu trwania tegorocznej edycji, w tym co najmniej jeden raz podczas zbiórki BAHK, otrzymają od Fundacji PKO Banku Polskiego dodatkowy upominek-niespodziankę. Akcja, której partnerem jest Narodowe Centrum Krwi, potrwa do 31 stycznia 2016 roku.

Warto pamiętać, że krew można oddawać również w dowolnym dla siebie terminie w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie całego kraju. Wystarczy zgłosić się do najbliższego punktu wraz z certyfikatem pobranym wcześniej ze strony Fundacji PKO Banku Polskiego, po oddaniu krwi poprosić o jego podstemplowanie, a następnie przesłać go na adres Fundacji (mail: fundacja@pkobp.pl lub tradycyjną pocztą: Fundacja PKO Banku Polskiego, ul. Puławska 15, 02-515 Warszawa).

Jak przygotować się do oddawania krwi i kto może zostać dawcą, czytaj więcej na Bankomanii.

Zachęcamy także do śledzenia aktualności na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego http://www.fundacjapkobp.pl i profilu BAHK na Facebooku, który ma ponad 95 tys. fanów.

  • Zbiórki krwi Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa prowadzone są od 2009 roku. Dotychczas przyłączyło się do niej już ponad 8,8 tys. osób. Dzięki temu udało się zebrać i przekazać potrzebującym blisko 4 tys. litrów krwi.

Lidia Sosnowska
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

W sierpniu BAHK zebrała ponad 80 litrów krwi!

Moja krew, Twoje życie

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png