Razem ratujemy ludzkie życie!
W tegorocznej – siódmej już – Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa zebraliśmy ponad 800 litrów krwi. Liczymy jednak na więcej – w ramach akcji ten cenny lek można oddawać również w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Krwiobusy BAHK zatrzymają się także podczas studenckich jesiennych Wampiriad.
PKO Bank Polski od lat angażuje się w pomoc potrzebującym. Szczególną rolę pełni organizowana od 2009 roku z inicjatywy pracowników Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa. Przedsięwzięcie, którego partnerem jest Narodowe Centrum Krwi, a odbywające się we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, przyczynia się do popularyzacji idei krwiodawstwa, przełamywania barier związanych z oddawaniem krwi oraz zachęcenia jak największej liczby osób do dzielenia się tym cennym lekiem.
Od 2009 roku w kolejnych edycjach BAHK krew oddało 9 tys. osób. Łącznie potrzebującym przekazaliśmy ponad 4 tys. litrów tego cennego leku!
– Jesteśmy dumni, że BAHK tak wiele osób zachęca do dzielenia się krwią, a tym samym ratowania ludzkiego życia. Zbieranie krwi nie jest jedynym celem akcji. Jednocześnie staramy się popularyzować ideę krwiodawstwa, przełamywać bariery związane z jej oddawaniem i budować modę na dzielenie się tym cennym lekiem, którego nie potrafimy wytworzyć syntetycznie. Dlatego bardzo dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w dotychczasowych akcjach i zachęcam kolejne osoby od oddawania krwi, bo warto pomagać, tym którzy tego potrzebują – mówi Urszula Kontowska, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego, organizatora Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa.
W tym roku nasze akcje – w sumie 24 – rozpoczęły się w czerwcu i trwały do października. Odwiedziliśmy m.in. Wrocław, Białystok, Bydgoszcz, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin, Warszawę, Radom, Władysławowo, Zakopane i Wysokie Mazowieckie. W sumie do BAHK dołączyło 1812 osób, a dzięki ich ofiarności zebraliśmy 815 litrów krwi. W planach są jeszcze przystanki naszych krwiodbusów podczas jesiennych Wampiriad.
W naszej akcji uczestniczą zarówno pracownicy Banku, jak i mieszkańcy odwiedzanych przez BAHK miast. Dlaczego decydują się na ten gest? Dla Przemysława Perkowskiego, od 2006 roku honorowego dawcy krwi z Łap, który uczestniczył w czterech edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa, najważniejsze jest, że w ten sposób ratuje życie. Magdalena Budzaj z Warszawy krew oddaje od wielu lat. – Pierwszy raz, kiedy ukończyłam 18 lat. To było takie moje symboliczne wejście w dorosłość – wyjaśnia. Obecnie ma srebrną odznakę zasłużonego dawcy krwi. – To nic nie kosztuje, więc jeśli można pomóc, warto to zrobić – dodaje.
Dobro wraca
Wśród tych, którzy regularnie biorą udział w BAHK nie brakuje pracowników PKO Banku Polskiego. Agnieszka Krawczyk od 2012 roku oddaje krew dwa razy do roku. Najchętniej właśnie podczas bankowej akcji. Dzięki niej zdecydowała się pierwszy raz, a teraz, jak mówi „weszło jej to w krew”. Piotra Jagiełło uczucie zadowolenia, jakie daje świadomość, że się komuś pomogło – od kilkunastu lat mobilizuje go do regularnego oddawania krwi. Aleksandr Dzidovski zdecydował się rok temu podczas mobilnej akcji BAHK w Warszawie. Skłoniła go do tego świadomość, że krew nie ma zamiennika. A zachęciła łatwość dotarcia do mobilnego punktu zbiórki krwi, który wówczas zaparkował pod Centralą PKO Banku Polskiego na ul. Puławskiej. Bartosza Laszuka, który oddaje krew od wielu lat, bankowa akcja dodatkowo motywuje do podzielenia się tym bezcennym lekiem.
Agnieszka Borowska-Tryba o tym, aby zostać honorowym krwiodawcą zaczęła myśleć, kiedy szukała krwi dla mamy na planowaną operację. Wciąż jednak była pełna obaw – jak wiele osób. – Ale kiedy pojawił się pod budynkiem Centrali Banku krwiobus nie mogłam przejść obojętnie i tak się zaczęło – mówi. Dodaje, że dla niej i kolegów z pracy każda BAHK to ważny dzień. – Ale nie poprzestajemy na niej. W wakacje razem jeździmy do RCKiK, niektórzy z nas mają nawet specjalne aplikacje w telefonach, które przypominają o terminie następnej donacji, aby nie przepuścić żadnej okazji – opowiada. A wszystkim, którzy się wahają mówi: – Dobro, które dajesz wraca do ciebie.
Urszula Szyszka zachęca do oddawania krwi osoby w każdym wieku, które oczywiście nie mają problemów zdrowotnych. – Dawcą krwi może zostać osoba, która ukończyła 18 lat i nie przekroczyła 65 roku życia. Musi ważyć minimum 50 kilogramów i mieć dobry stan zdrowia. Nie może cierpieć na choroby przewlekłe, nawracające i wymagające leczenia, czy stany infekcyjne – wyjaśnia lek. med. Joanna Wojewoda ze stołecznego RCKiK.
Jeszcze możesz wziąć udział
Warto pamiętać, że w ramach BAHK krew można oddawać również w dowolnym dla siebie terminie w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie całego kraju. Każdy, kto podzieli się tym bezcennym lekiem trzykrotnie w ciągu trwania tegorocznej edycji akcji, w tym co najmniej raz podczas zbiórki BAHK, otrzyma od Fundacji PKO Banku Polskiego dodatkowy upominek niespodziankę. Wystarczy zgłosić się do najbliższego punktu krwiodawstwa wraz z certyfikatem pobranym wcześniej ze strony Fundacji PKO Banku Polskiego, po oddaniu krwi poprosić o jego podstemplowanie, a następnie przesłać go na adres Fundacji (mail: fundacja@pkobp.pl lub tradycyjną pocztą: Fundacja PKO Banku Polskiego, ul. Puławska 15, 02-515 Warszawa). Akcja potrwa do 31 stycznia 2016 roku.
Jak przygotować się do oddawania krwi i kto może zostać dawcą, czytaj więcej tutaj.
Zachęcamy także do śledzenia aktualności na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego i profilu BAHK na Facebooku, który ma ponad 95 tys. fanów.
Lidia Sosnowska
Ekspert PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
We wrześniu BAHK zebrała 170 litrów krwi!
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.