70 lat – od szkoły muzycznej do transmisji live z Metropolitan Opera
Sezon artystyczny 2015/2016 to dla Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie okres wyjątkowy. Przede wszystkim z racji dwóch ważnych dla tej instytucji rocznic. W styczniu Filharmonia obchodzić będzie uroczyście 70. rocznicę śmierci swojego patrona Feliksa Nowowiejskiego, w marcu zaś – 70-lecie istnienia. Okrągłe daty są znakomitą okazją do przypomnienia imponującego dorobku i dokonań tej instytucji.
Koncert symfoniczny – 05.11.2015 r. Fot. filharmonia.olsztyn.pl
1946 rok – start 11-osobowego zespołu
Pierwszy koncert 11-osobowej zaledwie orkiestry odbył się 17 marca 1946 roku w zrujnowanym wówczas po wojnie Olsztynie. Skrzyknięci przez Mirosława Dąbrowskiego muzycy, pochodzący zresztą z różnych stron Polski, odbywali próby w szkole muzycznej, koncertowali zaś w m.in. Teatrze im. Stefana Jaracza, który gościł Orkiestrę przez długie lata – początkowo jako Małą Orkiestrę Symfoniczną, później Orkiestrę Symfoniczną w Olsztynie z ukonstytuowanym zarządem, następnie Państwową Orkiestrę Symfoniczną w Olsztynie, która za patrona przyjęła w 1962 roku Feliksa Nowowiejskiego, a wreszcie – Państwową Filharmonię.
2011 rok – otwarcie nowego budynku
W 1972 roku, po przeprowadzce do nowo wybudowanej Szkoły Muzycznej przy ul. Kościuszki, Orkiestra zyskała salę koncertową z prawdziwego zdarzenia, co zaowocowało nadaniem jej statusu Filharmonii w kolejnym roku.
Przełomowy był rok 2005, kiedy to rozpisano konkurs architektoniczny i zadbano o dofinansowanie unijne. Inauguracja nowego gmachu – teraz już siedziby Filharmonii – odbyła się 15 września 2015 roku.
Prestiż samego budynku – uznanego w 2015 roku za inwestycję 25-lecia w regionie Warmii i Mazur – oraz zupełnie nowe możliwości, jakie stwarza posiadanie tak imponującej siedziby (5 kondygnacji, sala koncertowa na 505 miejsc, wygodne zaplecze, m.in. 22 miejsca noclegowe i parking podziemny na 96 samochodów) stało się znaczącym impulsem w działalności Filharmonii. Ster i pulpit dyrygencki objął Piotr Sułkowski.
Wszystkie te wydarzenia znalazły swoje odzwierciedlenie nie tylko w prezentowanym repertuarze, ale również stały się inspiracją do podjęcia licznych, ambitnych działań, takich jak np. wystawienie dzieł operowych.
Liczby mówią wiele
W 2014 roku Filharmonia Warmińsko-Mazurska zorganizowała 126 wydarzeń artystycznych dla ponad 43 tysięcy odbiorców. Były to koncerty symfoniczne, recitale fortepianowe, koncerty kameralne, przedstawienia operowe („Tosca”, „Traviata”, „Jaś i Małgosia”, „Amahl i Nocni goście”) i taneczne (np. ponad 150 tancerzy olsztyńskich szkół tańca wraz z 70-osobową Orkiestrą Symfoniczną wystąpiło w zrealizowanym w Filharmonii spektaklu tanecznym „Dziadek do orzechów” do muzyki Piotra Czajkowskiego).
Już piąty sezon Filharmonia transmituje Live in HD przedstawienia operowe z Metropolitan Opera z Nowego Jorku. Imponuje również działalność edukacyjna tej instytucji. W 2014 roku Filharmonia zorganizowała 66 Szkolnych Koncertów Kameralnych, które wysłuchało 23 tysięcy dzieci, a w 763 audycjach przedszkolnych wzięło udział ponad 68 tysięcy dzieci placówek przedszkolnych.
Świętowanie jubileuszy rozciągnięte jest na cały sezon artystyczny 2015/2016, choć ich kulminacja nastąpi, zgodnie z kalendarzem rocznic – w styczniu i marcu przyszłego roku. Szykuje się wiele interesujących i wartych zauważenia projektów. Ale o tym… już wkrótce!
Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl
- PKO Bank Polski jest sponsorem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie i wspiera program artystyczny tej instytucji w nowym sezonie artystycznym 2015/2016.
Czytaj także:
Po prostu... Filharmonia!
Początek końca roku w Teatrze Polskim
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.