2016.05.20

Dublin w Banku

Artystyczna inwencja, otwarte umysły, gwar, multimedialna ekspresja i, po prostu, pozytywna energia wypełniły atrium na 5 piętrze w centrali PKO Banku Polskiego. Swoje prace zaprezentowali tu studenci światowej sławy rzeźbiarza prof. Mirosława Bałki. Ich inspiracją było miasto Dublin. Wernisaż odbył się 17 maja.

wystawa, centrala PKO, mirosław bałka, dublin

Podczas uroczystego otwarcia młodzi artyści prof. Bałki zawładnęli bankową przestrzenią aż po sufit! W przenośni i dosłownie. Centralnie rozstawione monitory z multimedialnym przekazem uzupełniały elementy statyczne: rzeźby, obrazy czy malowidła rozmieszczone w różnych, czasem zaskakujących częściach atrium. Zewsząd dobiegały odgłosy miasta, rozmowy i śmiechy. Co rusz inicjowano performatywne wydarzenia ze wspólnym udziałem artystów i publiczności, wypełniając wnętrze dźwiękiem, energią i gadżetami. Jeden z nich – duży biały balon – wzniósł się aż po sklepienie wysokiego wnętrza. Tak młodzi artyści z Pracowni Działań Przestrzennych światowej sławy rzeźbiarza – prof. Mirosława Bałki zdominowali przestrzeń bankową.

Taka „miejska” formuła wernisażu rozbiła wrażenie na wszystkich – zarówno zaproszonych gościach, jak i gospodarzach.

Chcielibyśmy, aby połączenie sztuki ze światem biznesu było stałym elementem naszych działań – mówił Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

Ta wystawa jest fragmentem zapisu naszych działań prowadzonych przez jeden semestr, poświęconych zagadnieniu Dublin-miasto. Wreszcie udało nam się tam pojechać. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie Lidii Stefanowskiej i Fundacji PKO Banku Polskiego – mówił podczas wernisażu prof. Mirosław Bałka.

- Wyjazd na plener to okazja poznania nowych miejsc i ludzi, skonfrontowania własnych postaw z inną tożsamością miejsca i spuścizną kulturową. Tworzy się wtedy atmosfera intelektualnego fermentu, który jest fundamentem wszelkiej kreacji. Dlatego wspieramy plenery, które organizujemy dla najlepszych pracowni polskich szkół plastycznych – powiedziała Lidia Stefanowska, dyrektor Zbiorów Bankowych PKO Banku Polskiego.

„THERE. Artysta w przestrzeni miejskiej” to temat przewodni ekspozycji poplenerowej młodych artystów, którzy w kwietniu wzięli udział w projekcie „Urban Presence as a Form of Artistic Research” w Dublinie. Przedsięwzięcie zrealizowała Pracownia Działań Przestrzennych Wydziału sztuki Mediów ASP w Warszawie we współpracy z National Collage of Art and Design w Dublinie i przy wsparciu Fundacji PKO Banku Polskiego.

Realizując projekt „Urban Presence as a Form of Artistic Research”, wyraźnie kładziemy nacisk na słowo presence – „obecność” artysty tu i teraz. Nie tylko w pracowni czy w sensie wystawienniczym, ale przede wszystkim w życiu. Pamiętamy, że my artyści nie żyjemy w oderwaniu od realiów, nie unikamy kontaktu z rzeczywistością i z ludźmi. To ważny aspekt działań naszej pracowni – podkreślał prof. Bałka. I było to widać podczas wernisażu.

 

  • Mirosław BałkaProf. Mirosław Bałka jest członkiem Akademii Der Kunste w Berlinie. Brał udział w wielu prestiżowych wystawach, a jego prace znajdują się w kolekcjach słynnych galerii i muzeów na całym świecie, np. w Londynie, Sztokholmie, Atenach, Jerozolimie, Los Angeles, Nowym Jorku, Waszyngtonie czy Osace; w Polsce zaś m.in.: w Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, w stołecznej Zachęcie i Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i muzeum MOCAK w Krakowie. Od 2011 roku prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie.

Ewa Maciejewska
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Nowa wystawa w Banku

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png