Europa Cantans
Do początku tego wydarzenia jeszcze kilka miesięcy, ale zapobiegliwi melomani już dziś mogą zapewnić sobie uczestnictwo w jednym z najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce – Wratislavii Cantans. Odbędzie się we Wrocławiu od 3 do 18 września. W tym roku, ze względu na to, że Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury 2016, festiwal otrzymał stosowną nazwę – Europa Cantans.
Sala główna Narodowego Forum Muzyki. Fot. NFM
To 51. edycja festiwalu. Początkowe założenia twórcy Wratislavii Cantans, Andrzeja Markowskiego, przewidywały międzynarodowy charakter wydarzenia i zwyczaj organizowania wystąpień muzyków w zabytkowych wnętrzach – wrocławskich muzeach i kościołach. Jednak większość wrocławskich koncertów odbędzie się w tym roku w jednym z najnowocześniejszych kompleksów sal koncertowych w naszej części Europy – siedzibie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, uroczyście otwartej we wrześniu ubiegłego roku. Wrocławianie i melomani z całego kraju zdążyli się przyzwyczaić do świetnych wnętrz ze znakomitą akustyką, w których słuchanie muzyki sprawia widzom podwójną przyjemność.
A przyjemności przygotowano w tym roku co niemiara. Jednym z pierwszych koncertów będzie IX Symfonia d-moll op. 125 Ludviga van Beethovena – wyraziste podkreślenie „europejskości” tegorocznej edycji. Dziewiąta symfonia Beethovena to przecież niemal symbol naszego kontynentu, a jej finalny chór do wiersza Friedricha Schillera, czyli Oda do radości, jest hymnem Europy. Międzynarodową grupę solistów, Chór NFM i Kammerorchester Basel poprowadzi dyrektor artystyczny festiwalu, Giovanni Antonini.
Największe drżenie serca wywołuje jednak program Wratislavii u miłośników muzyki dawnej. I tu widoczna jest dominacja jednego nazwiska – Bach. Kilka festiwalowych wystąpień to będą koncerty Bachowskie. 11 września Pasja wg św. Jana BWV 245 podczas koncertu I ty musisz cierpieć zostanie wykonana przez grupę solistów oraz, znaną z ubiegłorocznej edycji, grupę B’Rock i skonfrontowana ze współczesną muzyką skomponowaną specjalnie na tę okazję przez Samira Odeh-Tamimiego i Annelis Van Parys.
Dwa koncerty festiwalowe poświęcone zostały najbardziej znanemu muzycznemu klanowi wszech czasów: 7 września koncert Dynastia Bachów – 150 lat tradycji motetowej z wyborem kompozycji pięciu twórców o tym nazwisku i 16 września koncert Ojcowie i synowie, który również zdominują kompozycje Bachów. No i oczywiście mocny akcent na zakończenie Wratislavii – Pasja wg św. Mateusza BWV 244, którą we Wrocławiu poprowadzi muzyczna legenda – Sir John Eliot Gardiner. Stanie na czele stworzonych przez siebie znakomitych i zasłużonych formacji, czyli English Baroque Soloists i Monteverdi Choir. To nie tylko wyjątkowe zakończenie festiwalu, ale jedno z większych wydarzeń muzycznych tego roku!
A oprócz Bacha – znane z ubiegłego roku „skarby Biblioteki Uniwersyteckiej”, czyli muzyka z odnalezionych we Wrocławiu starodruków muzycznych, głównie włoskich (Affetti musicali, 8 września), spotkania Wchód-Zachód (12 września Orient – Okcydent Jordiego Savalla i 13 września utwory Sollimy i tradycyjne pieśni bułgarskie). No i – last but not least – koncert W królestwie Miłości i Duszy – recital Philippe’a Jarousskiego z Ensemble Artaserse (5 września), czyli występ stawiający liczne grono wielbicieli „anielskiego głosu” na baczność.
To tylko bardzo pobieżny przegląd, a przecież Wratislavia oferuje dużo więcej! Dwa tygodnie koncertów we Wrocławiu, niekiedy kilka dziennie, wiele spośród nich zagości też – podobnie jak w latach ubiegłych – w różnych miastach Dolnego Śląska, choć tego programu jeszcze nie znamy. Jak widać organizatorzy nie spoczęli na laurach po ubiegłorocznym jubileuszu, a dyrektor artystyczny Giovanni Antonini postanowił podsumować swoją kadencję niezapomnianym akcentem!
Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl
Partnerem strategicznym Narodowego Forum Muzyki jest PKO Bank Polski.
Czytaj także:
Jazzowe gwiazdy w Narodowym Forum Muzyki
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.