2016.03.09

Filharmonia Warmińsko-Mazurska – 70 lat minęło...

Początek 2016 roku to dla Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie okres wyjątkowy. W styczniu Filharmonia obchodziła 70. rocznicę śmierci swojego patrona Feliksa Nowowiejskiego, a w dniach 10-13 marca cyklem uroczystych koncertów pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy celebruje jubileusz swego 70-lecia.

70-lecie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej - koncert

Za dzień narodzin Filharmonii symbolicznie przyjmuje się 17 marca 1946 roku. To tego dnia w zrujnowanym po wojnie Olsztynie odbył się pierwszy koncert 11-osobowej zaledwie orkiestry muzyków, pochodzących zresztą z różnych stron Polski, a skrzykniętych przez Mirosława Dąbrowskiego, w tym czasie delegata Ministerstwa Kultury i Sztuki. Ten niewielki liczbą, lecz wielki duchem zespół w ciągu pięciu lat przeobraził się w 35-osobową Orkiestrę Symfoniczną, której w 1973 roku nadano rangę Filharmonii.

W dziejach szacownej jubilatki było kilka momentów szczególnie znaczących. Pierwszy to 11 lutego 1962 roku, kiedy w 85. rocznicę urodzin Feliksa Nowowiejskiego nadano olsztyńskiej orkiestrze - wówczas działającej jako Państwowa Orkiestra Symfoniczna - jego imię. Uroczystość uświetniła swoją obecnością wdowa po kompozytorze i jego synowie, a na koncercie wykonano utwory fortepianowe, chóralne, pieśni solowe oraz działa symfoniczne Nowowiejskiego.

Druga istotna data to 15 września 2011 roku, czyli inauguracja nowej siedziby Filharmonii. Inicjatywa sięga 2005 roku, kiedy to po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej rozpisano konkurs architektoniczny na budowę gmachu i wystąpiono o dofinansowanie unijne. Zwyciężył projekt czwórki architektów z Poznania (Sylwia Hudowicz-Jeśko, Paweł Jeśko, Joanna Kapturczak, Michał Kapturczak) związanych z Pracownią Projektową Consultor Spółka z o.o. Budowa rozpoczęła się w 2009 roku, a sześć lat później orkiestra, wcześniej "bezdomna" i koncertująca w wielu nie dostosowanych do jej potrzeb budynkach, wreszcie znalazła swój "dom".

Nowo wybudowany gmach imponuje rozmachem (13 tys. m. kw., 5 kondygnacji, sala koncertowa na 505 miejsc, wygodne zaplecze, m.in. 22 miejsca noclegowe i parking podziemnych na 96 samochodów), a bryła ujmuje nowoczesną, szlachetną prostotą. W 2015 roku siedzibę Filharmonii uznano za inwestycję 25-lecia w regionie Warmii i Mazur. Otworzyła ona przed tą instytucją zupełnie nowe możliwości i stała się znaczącym impulsem w jej działalności. Pulpit dyrygencki objął wybrany w konkursie nowy dyrektor Piotr Sułkowski. Te wydarzenia znalazły swoje odzwierciedlenie nie tylko w prezentowanym repertuarze, ale również zainspirowały do podjęcia licznych, ambitnych działań, takich jak np. wystawienie dzieł operowych.

Jubileuszowy kalendarz Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego rozpisano na cały sezon artystyczny 2015/2016. Jednak jego kulminacja następuje właśnie w tych dniach. Podczas koncertów usłyszymy prawykonanie Constellatio Allenstenium (czyli Gwiazdozbiór Olsztyn) Katarzyny Brochockiej - kompozycję zamówioną i stworzoną specjalnie na jubileusz 70-lecia Filharmonii. Podczas koncertów 10 i 11 marca w Filharmonii I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina zagra Kate Liu - zjawiskowa amerykańska pianistka nagrodzona na XVII Konkursie Chopinowskim w 2015 roku. Natomiast na dwu kolejnych koncertach, czyli 12 i 13 marca, usłyszymy II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Chopina w wykonaniu innego z laureatów ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego, Charlesa Richarda-Hamelina z Kanady. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej będzie przewodził dyrektor Piotr Sułkowski, a w repertuarze koncertów znajdą się też utwory patrona Feliksa Nowowiejskiego, w tym słynna Rota i uwertura do opery Legendy Bałtyku op. 28.

W kalendarzu obchodów 70-lecia Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie oraz Roku Feliksa Nowowiejskiego zostało zaplanowanych również wiele innych przedsięwzięć, takich jak koncert w Rzymie (dedykowany Janowi Pawłowi II), koncert  w Berlinie (rocznica podpisania traktatu polsko-niemieckiego), koncert w Poznaniu (1050. rocznica Chrztu Polski) oraz występ podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Planowane jest również nagranie płyty z oratorium Quo vadis Nowowiejskiego, a nawet... wykonanie tego dzieła w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych świata - Carnegie Hall w Nowym Jorku (już w 2017 roku).

Przypadająca na te marcowe dni kulminacja jubileuszu to ważne wydarzenie artystyczne zarówno na lokalnej, olsztyńskiej scenie, jak i na forum ogólnopolskim.

Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl

  • PKO Bank Polski jest sponsorem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie i wspiera program artystyczny tej instytucji.

Czytaj także:

Jazzowe gwiazdy w Narodowym Forum Muzyki

loaderek.gifoverlay.png