Filharmonie w nowym sezonie
Kanikuła dobiegła końca. Niektóre instytucje muzyczne mają już przygotowany repertuar na sezon 2015–2016 i proponują melomanom abonamenty i bilety na nadchodzące wydarzenia.
Znani i popularni artyści znają swoje plany z dużym wyprzedzeniem. Mają zaplanowane występy i trasy koncertowe na wiele miesięcy naprzód. Podobnie jest w wielu szacownych instytucjach muzycznych. Tak doświadczone i renomowane miejsca jak Filharmonia Narodowa w Warszawie czy Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu ogłosiły już repertuar na nowy sezon, a melomani mają okazję poznać planowane wydarzenia i wybrać odpowiedni abonament lub zakupić bilet na wymarzony koncert.
Program abonamentowy przypomina składankę – dla każdego coś miłego. Odpowiednią ofertę znajdą miłośnicy wielkich form symfonicznych (symfonie Antona Brucknera, Gustava Mahlera czy Ludviga van Beethovena w Warszawie, Hector Berlioz, Siergiej Rachmaninow, Jean Sibelius i Piotr Czajkowski we Wrocławiu), jak i skromniejszych form (występy zespołów kameralnych, między innymi Con Passione i Hornet Quartet w Warszawie, The Shock Trio, Lutosławski Quartet i przede wszystkim Orkiestra Kameralna NFM Leopoldinum we Wrocławiu). W programie przewidziano też występy solowe, takie jak np. recital Elżbiety Stefańskiej, która zagra na klawesynie kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Jeana-Philippe’a Rameau i Georga Friedricha Haendla, czy też koncerty solowe Matthiasa Lobnera na lirze korbowej i Thomasa Dunforda na lutni w świetnym edukacyjnym cyklu "Po prostu... Filharmonia!".
Wśród propozycji można znaleźć prawdziwe perełki. Do takich należy z pewnością koncert inauguracyjny sezonu we Wrocławiu z występem skrzypka Nigela Kennedy’ego (koncerty Witolda Lutosławskiego i Edwarda Elgara), występ olśniewającego chińskiego pianisty Lang Langa z Symfonikami Waszyngtońskimi pod dyrekcją Christopha Eschenbacha (usłyszymy Koncert fortepianowy a-moll Edvarda Griega – muzykę najbardziej romantyczną z romantycznych, do której ten wyjątkowy pianista ma szczególne predyspozycje) i występ London Symphony Orchestra pod dyrekcją Antonia Pappano (VI Symfonia Gustava Mahlera). Ponadto Wrocław będzie gościł Filharmoników Wiedeńskich (m.in. z VIII Symfonią h-moll D 753 „Niedokończoną” Franza Schuberta) i Budapeszteńskich (z III Symfonią Gustava Mahlera). Miłośnicy muzyki dawnej będą mogli usłyszeć oratorium Georga Friedricha Haendla "Susanna HWV 66", które we Wrocławiu wykona FestspielOrchester Göttingen pod batutą Laurence’a Cummingsa z towarzyszeniem NDR Chor Hamburg.
Z kolei melomani w Warszawie będą mogli usłyszeć oratorium Josepha Haydna "Pory roku Hob. XXI. 3", w którym z Orkiestrą i Chórem FN wystąpi m.in. znakomita kanadyjska śpiewaczka Karina Gauvin, genialna wykonawczyni repertuaru barokowego, i Magnus Staveland, norweski tenor, również dobrze znany miłośnikom muzyki dawnej. Z kolei wielbiciele pianistyki usłyszą Yuliannę Avdeevą, laureatkę Konkursu Chopinowskiego z 2010 roku (zagra m.in. "I sonatę fortepianową op. 12" Dymitrija Szostakowicza i "Etiudy symfoniczne op. 13" Roberta Schumanna) i Grigory Sokolova (zagra "Sonatę fortepianową a-moll D784" Franza Schuberta), a także młodych pianistów z Chin – Niu Niu, czyli Zhan Shenglianga, i Zhanga Zuo (zagra m.in. "I koncert fortepianowy" Beethovena).
Mocny akcent przygotowuje Filharmonia Narodowa na zakończenie sezonu. To koncertowa wersja dramatu muzycznego Richarda Wagnera "Tristan i Izolda", który zostanie wykonany przez dwa kolejne wieczory, 4 i 5 czerwca 2016 roku. Obok Orkiestry i Chóru Męskiego Filharmonii Narodowej zaśpiewa w nim również Chór Narodowego Forum Muzyki. Obie te instytucje wspierają się i przygotowują wydarzenia wspólnymi siłami. I tak, Orkiestra NFM pod batutą Benjamina Schwartza zagra koncert w styczniu w Warszawie (w programie Strawiński, Bach i Mykietin), a we Wrocławiu Orkiestrą NFM kilkukrotnie będzie dyrygował szef warszawskiej filharmonii, Jacek Kaspszyk.
Ten pobieżny przegląd nie wyczerpuje oczywiście propozycji przygotowanych przez te dwie najbardziej renomowane sceny filharmoniczne w kraju. Zapobiegliwi melomanii mają, co studiować i nad czym się zastanawiać. No i z pewnością – w czym wybierać!
PKO Bank Polski jest strategicznym mecenasem Filharmonii Narodowej w Warszawie i strategicznym partnerem Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, wspierając program artystyczny obu tych instytucji w nowym sezonie artystycznym 2015/2016.
Iwona Ramotowska
dolce-tormeto.blogspot.com; dolcetormento.pl
Czytaj także:
Wratislavia pod włoskimi skrzydłami
Wratislavia iubilata
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.