Jazzowe gwiazdy w Narodowym Forum Muzyki
Już od wielu lat filharmonie nie są świątyniami wyłącznie muzyki klasycznej. W obszar ich zainteresowań coraz częściej wchodzą inne gatunki muzyczne – jazz, muzyka filmowa lub z gier komputerowych, nurt orientalny, folk, muzyka rozrywkowa. W tym kalejdoskopie coraz silniejsze miejsce zajmuje jazz.
Dowodów na to twierdzenie dostarcza nam program tegorocznego sezonu Narodowego Forum Muzyki. Aż roi się w nim od jazzowych gwiazd pierwszej wielkości!
Nowo otwarta i niezwykle prężnie działająca wrocławska instytucja muzyczna zorganizowała w tym sezonie dwa cykle poświęcone muzyce jazzowej. Jednym z nich jest cykl „Jazz i muzyka świata”. Drugi natomiast ujęty został pod ogólnym szyldem „Koncerty jazzowe w NFM” i są to przede wszystkim wydarzenia z cyklu „Wielka Improwizacja".
Pośród cyklu jazzowych koncertów w FMN należy z pewnością wymienić koncerty w ramach – jak nazywają to organizatorzy – laboratorium Meltig Pot Made in Wrocław LAB 6 i obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu UNESCO (30 kwietnia). Oprócz tego znaleźć możemy cykl przeznaczony dla najmłodszych jazz fanów, czyli „Jazz morning kids”, a w jego ramach koncerty takie jak „Jazzowe przeboje i dzicy kowboje” czy „Kosmiczne dźwięk”". W repertuarze NFM zaplanowano prezentacje przedstawicieli polskiej sceny jazzowej – czołówki młodych improwizatorów, czyli dwa listopadowe koncerty połączone z jam session – Polish Jazz Showcase. Są one przeznaczone dla zainteresowanych, przede wszystkim międzynarodowych krytyków i organizatorów festiwali jazzowych.
Najbardziej spektakularne są z pewnością wydarzenia z pierwszego z dużych cykli NFM, czyli „Jazz i muzyka świata”. To właśnie w nim organizatorzy prezentują z dumą gwiazdy, które udało im się ściągnąć do Wrocławia. Przyjrzyjmy się kilku z nich.
Na 20 listopada zapowiedziano koncert „Macus Miller – Afrodeezia/Leszek Możdżer i Przyjaciele”. Występ we Wrocławiu to jeden z przystanków na wspólnej trasie koncertowej tych dwóch wybitnych artystów. Legendarny amerykański basista ze swoim zespołem przedstawi materiał ze swojej płyty „Afrodeesia”, Leszek Możdżer natomiast – wybór swoich przebojów i premierowe nowości. Gościem specjalnym na tym koncercie będzie nestor polskiej sceny jazzowej, Zbigniew Namysłowski, z którym 19-letni Miller nagrywał w 1978 roku w Nowym Jorku słynny przebój polskiego jazzmana „Kujawiak goes funky”. To odtąd datuje się ich znajomość i stamtąd pochodzi pomysł wspólnej trasy koncertowej, zrealizowany po tylu latach!
12 grudnia scena NFM zagości muzyka niezwykłego, jedną z najbardziej dziś „gorących” gwiazd sceny jazzowej, choć o wyraźnie etnicznych barwach. Mowa o Dhaferze Youssefie, tunezyjskim wokaliście i instrumentaliście, którego życiorys jest równie niezwykły, jak jego muzyka. Wywodzi się z rybackiej wioski Tabullah, a pierwszy instrument – arabską lutnię zwana oud – wykonał samodzielnie z tego, co morze wyrzuciło na brzeg w pobliżu jego osady. Niezwykły talent i osobowość artysty zaprowadziły go – poprzez konserwatorium w Tunisie i studia w Wiedniu – na najlepsze sceny muzyczne i do studiów nagrań. Oryginalna sztuka Youssefa to improwizacja zarówno instrumentalna, jak i wokalna, operująca niespotykanym brzmieniem i magicznym nastrojem. We Wrocławiu artysta przedstawi utwory z najnowszej płyty „Birds Requiem”.
Gwiazdą pierwszej wielkości, i to od wielu lat, jest Wynton Marsalis, znakomity amerykański trębacz ze znanej artystycznej rodziny muzyków (jego brat Branford jest saksofonistą jazzowym i wielokrotnie występował w Polsce). Marsalis przyjedzie do Wrocławia z zespołem Jazz at Lincoln Center Orchestra. Ten renomowany artysta od lat utrzymuje się w jazzowej czołówce, a gra na specjalnie skonstruowanej dla siebie trąbce, przystosowanej do jego leworęczności.
Jeden z marcowych koncertów cyklu „Jazz i muzyka świata” to występ tria Dave’a Hollanda. To brytyjski basista i kompozytor, absolutna czołówka i „klasyk” awangardowego jazzu, wychowawca wielu pokoleń muzyków. Występuje od końca lat sześćdziesiątych i od dziesięcioleci jest niedościgłym wzorem młodych basistów i kontrabasistów jazzowych.
Już ten skrótowy przegląd (mogłaby się w nim jeszcze znaleźć jeszcze chociażby Dianne Reeves, jedna z największych dziś wokalistek jazzowych, która zaśpiewa w NFM w kwietniu z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej), dowodzi jasno, że serce i puls jazzowego światka przesuwa się w najbliższych miesiącach do Wrocławia. Koncerty zaplanowane i zorganizowane przez Narodowe Forum Muzyki to dla każdego fana tej muzyki pozycja obowiązkowa!
Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl
- PKO Bank Polski jest strategicznym partnerem Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, wspierając program artystyczny tej instytucji w sezonie artystycznym 2015/2016.
Czytaj także:
Narodowe Forum Muzyki w nowym sezonie
Filharmonie i opery w ofensywie!
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.