Koncertowa zabawa w sylwestra
Sylwester to synonim zabawy. Jedni bawią się na balu, inni w domu lub na rynku miejskim. Od kilku lat coraz chętniej ten wyjątkowy wieczór spędzamy na koncertach w filharmonii lub w operze. PKO Bank Polski od dawna wspiera największe muzyczne instytucje, które swoim repertuarem zaspokajają najbardziej wymagających melomanów.
Fot. shutterstock.com
Nie ma już dziś instytucji kulturalnej, która nie zapraszałaby swoich bywalców na sylwestrowy koncert, niekiedy połączony z lampką szampana czy wręcz z bankietem. Znakiem szczególnym takich wydarzeń jest ich rozrywkowy charakter. Króluje muzyka lekka – operetkowa i musicalowa. Na przykład Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego zaprasza na galę, w programie której znajdą się walce i polki Johanna Straussa, arie i duety z operetek oraz piosenki z musicalu „Skrzypek na dachu”. Podobny program przygotowuje Filharmonia Łódzka. To wydarzenie pod hasłem „Jak bal, to bal”. Takie gale od lat cieszą się powodzeniem, dlatego organizatorzy proponują dwa terminy – jeden o godzinie 19.00, a drugi o 22.15.
Muzyczny kalejdoskop
Nieco inny klimat proponuje Opera Krakowska, zapraszając gości na „Noc Paryską”. W programie znajdą się m.in.: kompozycje Gounoda, Delibesa, Saint-Saënsa, Wagnera ale także utwory Lizy Minelli czy Edith Piaf. I choć tematem wiodącym będzie muzyka francuska, to cały program zyska wymiar międzynarodowy – „od Straussa i Moniuszki do Aznavoura”, jak piszą organizatorzy na stronie Opery. Jest to więc propozycja dla widzów, którzy lubią kontrasty i nastroje zmieniające się jak w kalejdoskopie. Dla nich Opera Krakowska również przygotowuje dwa terminy „Nocy Paryskiej” – o godzinie 18 i 21.30.
Bal na Zamku
Muzyczną podróż przez świat proponuje swoim gościom Opera na Zamku w Szczecinie, zapowiadając ucztę brzmień i kompozycji rodem z Włoch, Austrii, Francji, Polski oraz z Portoryko. Wrażenia muzyczne okrasi gra świateł i projekcje multimedialne. Jednym słowem – lawina atrakcji! Co więcej, w przerwie sylwestrowego koncertu w Operze na Zamku można skusić się na lampkę szampana lub wybrać wariant z uroczystym bankietem – ze szwedzkim stołem, toastem o północy i muzyką na żywo.
Arie i niespodzianki
Nieco poważniej brzmią propozycje Filharmonii Narodowej w Warszawie, która zaprasza na koncertową wersję opery Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”. Znakomici śpiewacy wykonają najefektowniejsze jej fragmenty. Natomiast Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu proponuje dwa koncerty – 30 i 31 grudnia – pod tajemniczym tytułem „Poszukiwacze zaginionej arii”. Ma to być program-niespodzianka, a wnioskując ze składu wykonawców (zagra m.in. Wrocławska Orkiestra Barokowa), obok popularnych arii operetkowych czy musicalowych, może się też pojawić np. muzyka dawna. W każdym przypadku, klasa artystów gwarantuje niepowtarzalne przeżycia.
Koncert noworoczny
Od lat jednym z nieodłącznych punktów Nowego Roku melomanów jest koncert filharmoników wiedeńskich, którego transmisja 1 stycznia rozbrzmiewa w wielu domach na całym świecie. Dla tych, którzy jednak wolą posłuchać mistrzowskich utworów na żywo, dobrą propozycją będą koncerty noworoczne w teatrze, filharmonii lub operze. I choć najczęściej są one powtórką programów sylwestrowych, to zawsze zapewniają dużo emocji i wrażeń. I tak na koncerty noworoczne zapraszają: Opera Krakowska – 2 i 3 stycznia, Opera na Zamku w Szczecinie – 1 stycznia, Filharmonia Łódzka – 1 stycznia, a Narodowe Forum Muzyki – 3 stycznia.
Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl
- PKO Bank Polski jest strategicznym mecenasem Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Opery na Zamku w Szczecinie i Opery Krakowskiej. Wspiera program muzyczny tych instytucji w nowym sezonie artystycznym 2015/2016.
Czytaj także:
Po prostu... Filharmonia!
Początek końca roku w Teatrze Polskim
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.