Narodowe Forum Muzyki w nowym sezonie
Po hucznej inauguracji nowego gmachu Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i jej przedłużeniu w postaci jubileuszowej, 50. edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, NFM 2 października ogłosiło repertuar na nowy sezon artystyczny 2015/2016. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawi szczegóły dotyczące atrakcji, które chce zaproponować melomanom.
Koncert inauguracyjny Narodowego Forum Muzyki. Fot. Łukasz Rejchert/Narodowe Forum Muzyki
Podobnie jak inne instytucje muzyczne, także NFM proponuje bogaty repertuar, ujęty m.in. w różne rodzaje abonamentów:
- program symfoniczny – w planach m.in. Hector Berlioz, Siergiej Rachmaninow, Jean Sibelius i Piotr Czajkowski,
- kameralny – koncerty The Shock Trio, Lutosławski Quartet i przede wszystkim Orkiestry Kameralnej NFM Leopoldinum,
- abonament muzyki dawnej – w jego ramach będzie można usłyszeć przede wszystkim Wrocławską Orkiestrę Barokową, jedyny w Polsce instytucjonalny zespół grający na dawnych instrumentach, oraz zapraszanych gości (w programie zarówno Mesjasz G.F. Haendla, jak i Pory roku J. Haydna).
Jest też kilka propozycji, które są oryginalnym pomysłem Narodowego Forum Muzyki, a stanowią swoiste „wyjście” szacownej instytucji w stronę nowych widzów (o co podczas otwarcia gmachu NFM apelowała ministra kultury Małgorzata Omilanowska) i mają niezaprzeczalny walor edukacyjny. To przede wszystkim cykl „Speaking Concerts”, o którym organizatorzy piszą: W unikatowy sposób łączą naukę i rozrywkę, ciekawe treści ubierają w atrakcyjną formę (...) To zdecydowanie koncerty dla początkujących, ale dociekliwych. Podczas koncertów z tego cyklu znane „przeboje” muzyki klasycznej zostaną widzom dodatkowo przedstawione i objaśnione, dzięki czemu będą mogli dostrzec w nich te aspekty, których do tej pory nie znali.
Podobnie niekonwencjonalną ofertę stanowią koncerty jazzowe zebrane w dwa cykle: „Jazz i muzyka świata” (zobaczymy w nim m.in. znakomitego trębacza Wyntona Marsalisa oraz Dhafera Youssefa, tunezyjskiego kompozytora, wokalistę i lutnistę, grającego na specyficznej odmianie perskiej lutni, zwanej oud; no i przede wszystkim legendarnego brytyjskiego kontrabasistę Dave’a Hollanda) oraz „Wielka improwizacja” (tutaj wielu wykonawców jeszcze nie znamy – może organizatorzy pochwalą się nimi na konferencji 3 października?).
Warto też wspomnieć o ofercie edukacyjnej skierowanej do młodych melomanów, a ujętych w Narodowym Forum Muzyki w kilka cykli, m.in. „Filharmonia dla młodych” i „Filharmonia familijna”.
Wśród propozycji repertuarowych nowego sezonu jest jeszcze sporo niewiadomych, jednak znaleźć też wśród nich można prawdziwe rodzynki. Do takich należy z pewnością koncert światowej sławy chińskiego pianisty Lang Langa z Symfonikami Waszyngtońskimi pod dyrekcją Christopha Eschenbacha (usłyszymy Koncert fortepianowy a-moll Edvarda Griega i Kwartet fortepianowy g-moll op. 25 Johanna Brahmsa w opracowaniu na orkiestrę) i występ London Symphony Orchestra pod dyrekcją Antonia Pappano (z VI Symfonią Gustava Mahlera). Ponadto Wrocław będzie gościł Filharmoników Wiedeńskich (m.in. z VIII Symfonią h-moll D 753 „Niedokończoną” Franza Schuberta) i Budapeszteńskich (z III Symfonią Gustava Mahlera).
Miłośnicy muzyki dawnej już 4 października mogą posłuchać jednej z najbardziej znanych, wczesnych oper Georga Friedricha Haendla, czyli Rinalda (HWV 7) – niezwykłej baśni opartej na motywach Jerozolimy wyzwolonej, rycerskiego poematu opowiadającego o pierwszej wyprawie krzyżowej i zdobyciu przez krzyżowców Jerozolimy w 1099 roku. Jego autorem jest włoski poeta Torquata Tassa, którego dzieła w okresie baroku stanowiły ulubioną kopalnię wątków podejmowanych przez ówczesnych kompozytorów i librecistów. Melomani będą mogli również usłyszeć (8 maja przyszłego roku) oratorium G.F. Haendla Susanna HWV 66, które we Wrocławiu wykona FestspielOrchester Göttingen pod batutą Laurence’a Cummingsa z towarzyszeniem NDR Chor Hamburg.
Ten krótki przegląd nie wyczerpuje oczywiście propozycji przygotowanych przez Narodowe Forum Muzyki na bieżący sezon filharmoniczny. Ale nawet tak pobieżny ogląd dowodzi, że w nowej siedzibie muzyków wrocławskich nie zabraknie prawdziwych wydarzeń muzycznych: świetnych wykonawców i znakomitego repertuaru. Zdecydowanie jest w czym wybierać!
Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl
- PKO Bank Polski jest strategicznym partnerem Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i wspiera program artystyczny tej instytucji w nowym sezonie artystycznym 2015/2016. Bank był od początku zaangażowany w powstanie nowej siedziby oraz działania Narodowego Forum Muzyki. Oprócz wsparcia instytucjonalnego, zapewnia udogodnienia dla widzów, którzy otrzymują zniżki, płacąc za bilety kartami lub korzystając z aplikacji IKO. Dodatkowo, Bank współorganizuje warsztaty muzyczne dla najmłodszych, które odbywają się w szkołach najbardziej zaangażowanych w program Szkolnych Kas Oszczędności PKO Banku Polskiego.
Czytaj także:
Dzień muzyki – i wszystko gra
Koncert inauguracyjny Narodowego Forum Muzyki
Filharmonie w nowym sezonie
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.