Nowa wystawa w Banku
Już 17 maja o godz. 18 w centrali Banku odbędzie się uroczyste otwarcie multimedialnej wystawy prac artystów Pracowni Działań Przestrzennych światowej sławy rzeźbiarza – prof. Mirosława Bałki.
„THERE. Artysta w przestrzeni miejskiej” to temat przewodni ekspozycji poplenerowej młodych artystów, którzy w kwietniu wzięli udział w projekcie „Urban Presence as a Form of Artistic Research” w Dublinie. Przedsięwzięcie zrealizowała Pracownia Działań Przestrzennych Wydziału sztuki Mediów ASP w Warszawie we współpracy z National Collage of Art and Design w Dublinie przy wsparciu Fundacji PKO Banku Polskiego.
Studenci warszawskiej Pracowni wzięli udział w plenerze artystycznym w Dublinie, ale mieli też okazję nawiązać współpracę ze studentami znanego krytyka sztuki dr Declana Longa z National Collage of Art and Design i uczestniczyć w zajęciach na tej uczelni. Zwiedzając zabytki i obcując z mieszkańcami poznawali historię i dziedzictwo kulturalne miasta, w którym niegdyś mieszkali wybitni pisarze m.in., James Joyce, Samuel Beckett czy William Butler Yeats.
Opiekunem projektu był prof. Mirosław Bałka – międzynarodowej sławy rzeźbiarz, zajmujący się również rysunkiem i filmem. Profesor Bałka jest członkiem Akademii Der Kunste w Berlinie. Brał udział w wielu prestiżowych wystawach, a jego prace znajdują się w kolekcjach słynnych galerii i muzeów na całym świecie, np. w Londynie, Sztokholmie, Atenach, Jerozolimie, Los Angeles, Nowym Jorku, Waszyngtonie czy Osace. W Polsce zaś m.in.: w Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, w stołecznej Zachęcie i Muzeum Sztuki Nowoczesnej a także w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i muzeum MOCAK w Krakowie.
Od 2011 roku prof. Mirosław Bałka prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie, która w swoich działaniach wykracza poza teren Akademii, zwracając uwagę także na problemy społeczne. Studenci eksplorują wrażliwość kulturową, poszukując własnej tożsamości artystycznej. Definiując swoje miejsca, wymieniając poglądy z innymi, zakreślają strefy komunikacji. Temu także służył wyjazdowy plener.
Podczas zorganizowanej w atrium na V piętrze w centrali Banku wystawie, młodzi artyści zaprezentują swoje prace fotograficzne, filmowe i rysunkowe. Czego możemy się spodziewać? Zapowiedzią wrażeń jest z pewnością zdobiąca zaproszenie grafika „Polscy podróżnicy” zrealizowana w estetyce fanzinu, z widocznymi pikselami i przytłumioną kolorystyką. Otwarcie multimedialnej wystawy „THERE. Artysta w przestrzeni miejskiej” 17 maja, godz. 18.00 Wstęp wolny.
Będzie to kolejna „bankowa” wystawa prac plastycznych, które powstały w wyniku pleneru artystycznego. W ubiegłym roku odbyła się eskpozycja „Czarne słońca”, gdzie swoje prace zaprezentowali studenci Pracowni Katedry Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, prowadzonej przez prof. Piotra Wołyńskiego i dr hab. Sławomira Decyka. Podobnie, jak w tym roku, mecenasem pleneru była Fundacja PKO Banku Polskiego. Część poplenerowych prac zasila kolekcję sztuki PKO Banku Polskiego. Tworzą ją zarówno dzieła uznanych polskich artystów reprezentujących trzy pokolenia, m.in. prace Magdaleny Abakanowicz, Tomasza Ciecierskiego czy Jarosława Modzelewskiego, jak i młodych zdolnych artystów. Całość kolekcji bankowej można zobaczyć na stronie: www.pkobp.pl/kolekcja-sztuki.
PKO Bank Polski od lat angażuje się w projekty sztuk plastycznych. W ubiegłym roku był mecenasem kolekcji „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko“ na Zamku Królewskim w Warszawie czy wystawy „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie” w warszawskim Muzeum Narodowym, z którym Bank regularnie współpracuje. Jest mecenasem Galerii Sztuki Średniowiecznej oraz wystawy malarstwa renesansowego „Brescia. Renesans na północy Włoch Moretto – Savoldo – Moroni Rafael – Tycjan – Lotto”, której otwarcie nastąpi 1 czerwca br.
Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.