Przybytek muzyki na miarę XXI wieku
Przez ostatnie tygodnie jedno wydarzenie bez wątpienia elektryzuje grono melomanów w Polsce. To zbliżające się oficjalne otwarcie nowego gmachu Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Na koncerty testowe, na których prezentowane są możliwości brzmieniowe sal koncertowych, bilety wykupiono w ciągu kilku godzin. Melomanii z całej Polski marzą o możliwości usłyszenia tego, jak brzmi muzyka we wnętrzach NFM.
Projekt budynku Narodowego Forum Muzyki został wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym. W 2005 roku Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej Sali Koncertowej i Placu Wolności we Wrocławiu. Przypomnijmy kilka liczb: 9 kondygnacji, w tym 3 podziemne, 257 tys. m3 kubatury i 48,5 tys. m2 powierzchni całkowitej, 4 sale koncertowe, w tym 3 kameralne, sala główna na 1800 miejsc, kameralne – mogące pomieścić łącznie 800 widzów, ponadto studio nagrań, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, przestrzeń wystawiennicza, punkty gastronomiczne i sklep muzyczny, trzypoziomowy parking na 700 samochodów. To suche liczby, które jednak przemawiają do wyobraźni.
Te liczbowe osiągnięcia są bardzo istotne, ale nie jedyne - odbiór architektury odbywa się wszak na wielu poziomach. Poza funkcją istotna jest też idea obiektu. A w wypadku Narodowego Forum Muzyki została ona wpisana zarówno w kształt budynku, jak i w użyte materiały. W książce „Pasja i pragmatyzm. Człowiek. Architektura. Wolność”, poświęconej twórczości Stefana i Ewy Kuryłowiczów i ich zespołu, autorzy, Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś, piszą: „Sala koncertowa i projekt jej bliskiego otoczenia wlewają nowe życie na martwy dotąd plac w centrum miasta. Miękkimi kształtami i szlachetną okładziną z drewnianych paneli budynek ma przywodzić na myśl pudła instrumentów muzycznych”.
Podobne muzyczne skojarzenia budowano we wnętrzu – biel i czerń balkonów w foyer (pokrytych innowacyjnym materiałem o nazwie corian) ma przywoływać na myśl biel i czerń klawiatury fortepianu. Imponująca sala główna to widownia przed sceną i okalający ją amfiteatr, a także trzy kondygnacje balkonów. Najoryginalniejsze rozwiązanie przynosi chór – to część wznosząca się ponad sceną z tyłu i po bokach. Podczas koncertów, w których nie bierze udziału chór, można również tam usadowić widzów, którzy będą mogli uczestniczyć w koncercie z niezwykłej perspektywy.
Sale kameralne są odpowiednio zróżnicowane, a zarówno płaska podłoga, jak i ruchome podesty sceniczne i krzesła dla publiczności, pozwalają na dostosowanie aranżacji wnętrza do potrzeb każdego koncertu. Dlatego liczba miejsc w poszczególnych salach jest ruchoma: Sala Czerwona liczy od 300 do 400 miejsc, Sala Czarna i Sala Kameralna zaś – od 100 do 200. Ich aranżacja przewiduje wykonywanie nie tylko muzyki klasycznej, ale również jazzu awangardowej muzyki współczesnej i rozrywkowej.
Dla melomanów najistotniejsze są z pewnością warunki akustyczne. A nad nimi pracowała firma Artec Consultants Inc z Nowego Jorku, która w swoim dorobku ma tak znakomite projekty, jak centrum kongresowe w Lucernie, sale koncertowe Esplanade w Singapurze, La Maison Symphonique w Montrealu czy Knight Concert Hall na Florydzie. W salach NFM użyto technologii box in box, pozwalającej – poprzez przestrzenie okalające sale oraz regulację wysokości podwieszanych sufitów – na dostosowywanie akustyki sali i sterowanie nawet długością wybrzmienia dźwięku. Poprzez specjalne dyletacje i wobroizolatory sale izolowano akustycznie zarówno od siebie nawzajem, jak i od drgań i hałasów z zewnątrz. Także wszystkie instalacje, w tym zamontowana pod każdym fotelem klimatyzacja, zostały tak zaprojektowane, aby działały bezszelestnie.
Kompleks koncertowy Narodowego Forum Muzyki wydaje się miejscem zaprojektowanym dla zapewnienia komfortu i przeżyć artystycznych melomanów XXI wieku. Dzięki niemu znakomite miejsce zyskuje nie tylko Wrocław (a wszak w przyszłym roku będzie on Europejską Stolicą Kultury), ale cała Polska. Już wkrótce o klasie obiektu będą mogli się przekonać nie tylko nieliczni szczęśliwcy, którym udało się zdobyć bilety na koncerty testowe, ale i pierwsi widzowie – melomani uczestniczący w jubileuszowej edycji festiwalu Wratislavia Cantans.
Partnerem strategicznym Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans jest PKO Bank Polski, patronujący również Narodowemu Forum Muzyki we Wrocławiu.
Iwona Ramotowska
dolce-tormeto.blogspot.com; dolcetormento.pl
Czytaj także:
Wratislavia pod włoskimi skrzydłami
Wratislavia iubilata
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.