2016.05.06

Teatralny maj w Łodzi

Dramatycznie, refleksyjnie i komediowo - różnorodnie zapowiada się wiosna w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Sponsorem teatru jest PKO Bank Polski.

Karamazow w Teatrze im. Jaracza w Łodzi, Fot. Greg Noo-Wak / www.teatr-jaracza-lodz.pl
"Karamazow", Fot. Greg Noo-Wak/www.teatr-jaracza.lodz.pl

Na dużej scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi wystawiane będą sztuki m.in. "Książe niezłomny" (7,8.05), "Baba Chanel" (13,14.05) i "Antoniusz i Kleopatra" (21, 22.05). Na kameralnej zobaczymy spektakle m.in.: "Karamazow" (7,8.05), "Komediant" (10,11.05), "Boże mój" (17,18.05), "Wassa Żeleznowa" (25,27,28.05). A przedstawienia: "Pamięć wody” (18,19 i 20.05), "Śmierć siedzi na gruszy i się nie ruszy” (27,28, 29.05), „Mroczne perswazje codzienności” (10, 11.05), "Lew na ulicy" (7,8.05) będzie można zobaczyć na małej scenie teatru.

Duże wrażenie

"Książe niezłomny", czyli dość dowolne tłumaczenie Juliusza Słowackiego sztuki Pedro Calderona de la Barci w reżyserii Pawła Świątka to klasyka w nowym wydaniu. Reżyser wprowadza widzów w mroczny świat i robi to z rozmachem, dając sporo swobody aktorom. Wystąpią m.in.: Iwona Karlicka, Magdalena Jaworska, Mariusz Jakus, Hubert Jarczak, Radosław Osypiuk, Paweł Paczesny czy Bogusław Suszka. Innym nawiązaniem do klasyki jest sztuka "Antoniusz i Kleopatra". Znaną historię zobaczymy tu niejako w bliższym kadrze, poprzez namiętność bohaterów i tragizm łączącego ich uczucia. Reżyseria: Wojciech Faruga. Obsada: Krzysztof Wach, Agnieszka Skrzypczak, Paweł Paczesny, Marek Kałużyński, Ewa Wichrowska. Ważne: 21 maja sztuka grana będzie w ramach akcji "Bilet za 400 groszy".

Do współczesności przeniesie nas spektakl "Baba Chanel" w reżyserii Nikołaja Kolady. To słodko-gorzka opowieść o energicznych seniorach w czasach kultu młodości i piękna. Historia czasem zabawna, ale przede wszystkim skłaniająca do refleksji. Wystąpią, m.in.: Barbara Marszałek, Milena Lisiecka, Zofia Uzelac czy Bogusława Pawelec.

W kameralnej atmosferze

Pytania o istnienie dobra i zła, wolnej woli, miłości i nienawiści są ciągle aktualne! Udowadnia to spektakl "Karamazow" wg autorskiej adaptacji Jacka Orłowskiego. Oparta na kanwie ostatniej powieść Fiodora Dostojewskiego historia jest opowieścią o próbie ucieczki od własnych korzeni, poszukiwaniu sensu życia i walce z rodzinnym dziedzictwem. Książka Dostojewskiego od lat należy do najbardziej popularnych i cenionych lektur, a spektakl? Każdy widz może ocenić indywidualnie. Przedstawienie wystawiane jest na scenie kameralnej. Wystąpią: Bronisław Wrocławski, Przemysław Kozłowski, Hubert Jarczak, Marek Nędza i Radosław Osypiuk. Jacek Orłowski sięgnął także po sztukę współczesną - tragikomedię Anat Gov "Boże mój!". W XXI wieku, kiedy chorobą współczesności jest depresja, do psychoterapeutki trafia tajemniczy Pan B. Kluczowe pytania i ważne dla każdego kwestie podejmowane są tu z ironią i dowcipem. W spektaklu zderza się kobiecy punkt widzenia na świat z wizją mężczyzny - autorki tekstu z interpretacją reżysera. Efekt może zaskoczyć. Występują: Bronisław Wrocławski, Milena Lisiecka, Marcin Łuczak. Inną kameralną propozycją jest "Wassa Żeleznowa" w reżyserii Leny Frankiewicz. To opowieść o stanie granicznym społeczeństwa, w jakim żyjemy, na przykładzie podstawowej komórki społecznej - rodziny. Wystąpią, m.in.: Gabriela Muskała, Andrzej Wichrowski, Michał Staszczak, Agnieszka Skrzypczak, Katarzyna Cynke czy Magdalena Jaworska.

Wielka sztuka na małej scenie

Życie nie zawsze toczy się zgodnie z naszymi planami czy marzeniami, czasem przeciwnie - boleśnie je weryfikuje. Ale nie sposób przed nim uciec, dlatego śmiejmy się, żeby nie płakać. O tym, przede wszystkim jest sztuka "Mroczne perwersje codzienności" - współczesna komedia w reżyserii Rafała Sabary. Spektakl zawiera elementy klownady, burleski i kabaretu. Występują: Mariusz Siudziński i Mariusz Słupiński. Inną propozycją małej sceny jest "Lew na ulicy". Opowieść o tym, jak niespodziewany gość z zaświatów pomaga ludziom w dotarciu do skrywanych emocji i uczuć, odkrywa mroczne tajemnice. To przejmująca historia o przenikaniu się światów, przebaczeniu i pogodzeniu z samym sobą. Reżyseria: Mariusz Grzegorek. Występują: Ewa Audykowska-Wiśniewska, Urszula Gryczewska, Matylda Paszczenko, Marieta Żukowska, Ireneusz Czop, Mariusz Ostrowski.

Opowieścią o życiu, a właściwie o ludziach, ich skomplikowaniu, nieodporności na ból, kryzys, nieprzygotowaniu na śmierć bliskiej osoby jest "Pamięć wody". Bohaterkami są trzy siostry, które przyjeżdżają do rodzinnego domu na pogrzeb matki i ponownie przyglądają się sobie, swojemu dzieciństwu, przeszłości. W spektaklu w reżyserii Bogdana Roszy występują m.in: Monika Badowska, Katarzyna Cynke, Urszula Gryczewska, Matylda Paszczenko, Mariusz Witkowski.
W repertuarze Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi znajdziemy więcej propozycji. Wyjątkowe sztuki w ciekawej interpretacji i doborowej obsadzie zapewnią niepowtarzalne wrażenia. Sponsorem teatru jest PKO Bank Polski.

 

Bank od lat jest aktywnym mecenasem sztuki. Współpracuje, m.in. z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie i jest mecenasem Letniej Sceny Teatru Miejskiego w Gdyni im. Witolda Gombrowicza. Angażuje się także w wydarzenia filmowe, np. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni, muzyczne, np. Festiwal Wratislavia Cantans we Wrocławiu czy plastyczne.

Od 1 czerwca br. PKO Bank Polski zaprasza na nową wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie: "Brescia. Renesans na północy Włoch Moretto - Savoldo - Moroni Rafael - Tycjan - Lotto".

 

 

Ewa Maciejewska
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

PKO Bank Polski z teatrem nie tylko od święta

Mecenat niejedno ma imię

loaderek.gifoverlay.png