2015.09.15

Wielobarwna jesień w Teatrze Polskim + KONKURS

Klasyka w nowej odsłonie („Zemsta”, „Wesele”), spektakle muzyczne („Cygan w Polskim. Życie jest piosenką”), a może spotkanie z literaturą i czytanie „Boskiej Komedii”? Jesień w Teatrze Polskim to gwarancja wielu wrażeń. Będą gwiazdy sceny i gościnne występy. Nie zabraknie też premier, np. sztuki o rewolucji francuskiej („Thermidor”) czy wyjątkowego przedstawienia dla dzieci („Podróże Guliwera”).

Teatr Polski dzieciom - Podróże Guliwera
Teatr Polski dzieciom: Podróże Guliwera. Ilustracja: Jan Bajtlik.

Tej jesieni Teatr Polski proponuje wiele atrakcji, także dla najmłodszych, np. „Poranki filozoficzne dla dzieci” w formie warsztatów (10, 17 października oraz 14 listopada), a ramach cyklu „Teatr Polski Dzieciom” spektakle: „Królowa Śniegu” (22, 23 października) „Pinokio” (13, 14 listopada) oraz premiera sztuki „Podróże Guliwera” (29, 30 września). Wszystkie przedstawienia powstały w oparciu o fabułę pięknych książek dla dzieci, co zainspirowało nas do ogłoszenia konkursu dotyczącego ulubionej lektury z dzieciństwa.

  • Konkurs: książka z dzieciństwa

    Jaka powieść, opowiadanie, baśń, bajka lub wierszyk były twoją ulubiona lekturą w dzieciństwie, a jaką pozycję najbardziej lubi twoje dziecko? Wystarczy podać dwa tytuły – swojej ulubionej książki z dzieciństwa oraz tej, po którą najchętniej sięga dziecko i krótko uzasadnić wybór. Do wygrania 9 podwójnych zaproszeń na premierę sztuki „Podróże Guliwera” w Teatrze Polskim w Warszawie, która odbędzie się 29 września. Na odpowiedzi i maile z tytułem „Książka z dzieciństwa” czekamy do 22 września pod adresem: bankomania@pkobp.pl.

Regulamin konkursu

Literatura na poważnie

Cykl dla dzieci to nie jedyny blok tematyczny w stołecznym Polskim. Lubiącym literaturę i oryginalną interpretację literatury polecamy „Czytanie w Polskim”. Wśród propozycji znajdziemy „Boską Komedię” Dantego (29, 30, 31 października), a także Listy Gombrowicza i Miłosza (20 października), zaś w „Salonie Poezji” zetkniemy się z twórczością Wojtyły, Barańczaka i Pilcha (11 października) Dopełnieniem literackich wrażeń może być spektakl „Quo vadis słowami Sienkiewicza, Eliota, Audena i innych” (16, 17 października) oraz występ Natalii Sikory śpiewającej Norwida (24, 25 października).

Teatr kameralny

Bywalcom teatru, którzy lubią kameralną atmosferę, polecamy spektakle na małej scenie, m.in. „Emigranci”, „Dziewczynki” (10, 11 października i 28, 29 listopada), „Cygan w Polskim. Życie jest piosenką” (20, 22 września i 20, 21 listopada) lub „Karnawał, czyli pierwsza żona Adama” (14, 15 listopada). Wydarzeniem będzie premiera sztuki o rewolucji francuskiej Stanisławy Przybyszewskiej – „Thermidor” (7, 8 listopada) oraz pokazy przedpremierowe spektaklu „Anda” w Cafe Teatr (17, 18 października). Przedstawienie to opowieść o życiu i twórczości aktorki kabaretowej, kompozytorki, pieśniarki, pierwszej polskiej dyrygentki – Annie Weiner Kitschmann, która zasłynęła jako autorka tekstów i muzyki do wykonywanych przez siebie utworów. Artystka komponowała także dla Poli Negri czy Hanki Ordonówny.

Gościnne występy

Oprócz nowych adaptacji znanych dzieł, jak: „Wesele”, „Zemsta”, „Cyd” czy „Szkoła żon” w Teatrze Polskim będzie można zobaczyć spektakle zaproszonych gości. Wśród nich np. twórcy i wykonawcy spektaklu „Lilka, cud miłości” opartego na listach i dziełach Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. W spektaklu zobaczymy: Afrodytę Weselak, Magdalenę Zawadzką, Krystynę Tkacz i Joannę Żółkowską. Na gościnnej scenie wystąpi także zespół Teatru Arabesky z Charkowa ze spektaklami: „Czarnobyl TM” i „Listy z Charkowa” (15 października) oraz „Dekalog: lokalna wojna światowa” (16 października).

W jesiennych propozycjach teatru Polskiego znajdzie się także prapremierowy pokaz filmu „Mrożek. Życie warte jest życia" w reżyserii Pawła Chary z udziałem Sławomira Mrożka, Jerzego Stuhra i Andrzeja Seweryna, dyrektora Teatru Polskiego. Partnerem strategicznym teatru od wielu lat jest PKO Bank Polski.

  • 25-proc. zniżka na bilety

    Bilety do Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie można nabyć z 25-proc. zniżką. Wystarczy przy zakupie korzystać z aplikacji IKO. Płatności można dokonać w kasie lub on-line, za pośrednictwem strony internetowej teatru. Promocja obowiązuje do końca roku lub wyczerpania puli objętych nią biletów.

Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski

Czytaj także:

Filharmonie w nowym sezonie

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png