2015.09.09

Obrazy wyobraźni w Banku

Prezentacja prac Olgi Dmowskiej zapoczątkowała nowy cykl indywidualnych wystaw malarskich w przestrzeni PKO Banku Polskiego. To unikalna w Polsce inicjatywa popularyzacji sztuki przez instytucje finansowe. Na ekspozycję, znajdującą się na V piętrze centrali Banku w Warszawie, wstęp jest wolny. Uroczyste otwarcie odbyło się 8 września. Wystawa potrwa do 15 października.

Wernisaż wystawy Olgi Dmowskiej

Wernisaż wystawy „Somnium” Olgi Dmowskiej zainaugurował nowy cykl prezentacji – malarskich wystaw indywidualnych w PKO Banku Polskim. Teraz już nie tylko prace uczestników organizowanych przez Bank plenerów malarskich, ale także dzieła poszczególnych artystów będą mogły zaistnieć w warszawskiej siedzibie na ul. Puławskiej 15.

Malowanie nie jest łatwe

Olga Dmowska jest studentką Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP. Przygotowuje dyplom w Pracowni Przestrzeni Malarskiej prowadzonej przez profesorów Leona Tarasewicza i Pawła Susida. Podczas wystawy zaprezentowała swoje prace oraz wideo ilustrujące proces twórczy. – Wystawa pokazuje, że malowanie to nie jest łatwa praca. A ponadto, że obrazy wyobraźni zarejestrowane na płótnie trudno oddać w innych mediach – wyjaśniał profesor Leon Tarasewicz. Olga Dmowska to wyjątkowa artystka, choć jeszcze nie ma dyplomu. – Wybraliśmy Olgę, spośród wielu innych i bardzo zdolnych studentów naszej pracowni – podkreślał Sebastian Krok, kurator wystawy i asystent Leona Tarasewicza.

Obrazy wyobraźni

Prace Olgi Dmowskiej to obrazy wyobraźni, emocji, wspomnień, które składają się na jej bardzo intymny świat. Trudno przejść obojętnie obok wielowarstwowo zaprezentowanych przeżyć wewnętrznych. To wizja na pograniczu jawy i snu, fantazji i halucynacji, w której próżno doszukiwać się znamion racjonalnej kalkulacji. Z dzieł bije potrzeba prawdy przekazu nasyconego emocjonalnością.

Ekspozycja w siedzibie PKO Banku Polskiego nie jest jedyną prezentacją dokonań artystki – równocześnie, w warszawskiej Fundacji Sztuczna, trwa jej inna wystawa pod nazwą: „Wypluj wreszcie to, czym się karmisz”. Zbiera dobre recenzje.

Bank z artystami

Otwartość PKO Banku Polskiego na sztukę to unikalne na polskim rynku zjawisko – podkreślali uczestniczący w wystawie artyści, mający międzynarodowe doświadczenia. Wśród nich Sebastian Krok, zdobywca głównej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Artystycznych Albertina 2015 w Turynie, w którym uczestniczyło 300 studentów i absolwentów z 60 szkół artystycznych z całego świata. – W Europie to powszechna praktyka, że duże instytucje czy korporacje organizują wystawy zdjęć lub malarstwa w swoich siedzibach i inwestują w sztukę. W Polsce to naprawdę rzadkość, PKO Bank Polski należy do wyjątków – podkreślał artysta. – Dziękuję Bankowi za możliwość organizacji wystawy i gościom za przybycie – krótko powiedziała Olga Dmowska podczas wernisażu. Na dłuższą rozmowę z artystką zapraszamy już niebawem.

  • PKO Bank Polski to jedna z nielicznych instytucji finansowych w kraju posiadająca kolekcję sztuki – zbór ponad 70 pracy wybitnych polskich artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Edwarda Dwurnika, Andrzeja Gierowskiego czy Jana Tarasina. Bank od lat wspiera artystów i angażuje się w projekty sztuk plastycznych. W tym roku, pod patronatem Banku, na Zamku Królewskim w Warszawie można było oglądać historyczną wystawę „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko”, a w stołecznym Muzeum Narodowym oryginalną ekspozycję „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”. Współpracując z Muzeum Narodowym w Warszawie, PKO Bank Polski sponsorował m.in. konserwację obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” i objął patronatem wystawy kolekcji sztuki braci Gierymskich. Jest także mecenasem Galerii Sztuki Średniowiecznej.

Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski

Czytaj także:

Wystawa malarstwa Olgi Dmowskiej

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png