2014.07.04

Przygotuj się do Biegu Powstania Warszawskiego

Już tylko trzy tygodnie pozostały do 24. Biegu Powstania Warszawskiego! To najwyższy czas, aby zacząć się przygotowywać. Tradycyjnie podczas biegu prowadzona będzie akcja charytatywna na rzecz osoby potrzebującej pomocy w ratowaniu zdrowia lub życia, na którą Fundacja PKO Banku Polskiego przeznaczy 20 tys. zł.

Ubiegłoroczny, 23. Bieg Powstania Warszawskiego

Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się wieczorem 26 lipca na ulicach Warszawy. Biegacze mają do wyboru dwa dystanse – 5 i 10 km. Na starcie nie zabraknie przedstawicieli Drużynowej Ligi Biegowej. Z zespołu pracowników zapowiedziały się już 33 osoby, z teamu klientów – 27. Będzie to dla nich drugi bieg etapowy w tym projekcie. 

Startujesz na 5 km

To dobry dystans nawet dla początkującego biegacza. Nie wymaga intensywnego przygotowania siłowego, a sam start w zawodach mija szybko. Trenując trzy razy w tygodniu uda ci się przygotować w cztery tygodnie.

- Start na dystansie 5 km, to doskonały sposób na rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem. Aby jednak go przebiec, a nie tylko pokonać, należy odpowiednio się przygotować. Realizacja poniższego planu treningowego pozwoli znacząco zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie tego celu, a ponadto spowoduje, że adept biegania z uśmiechem na ustach przekroczy linię mety i połknie biegowego bakcyla – uważa Janusz Łukomski, koordynator sekcji biegowej PKO Banku Polskiego.

Przykładowy program treningowy na 5 km

Tydzień

Dni tygodnia

Plan treningu

Razem biegu

1.

Sob./Niedz., Wto., Czw.

10 x (1’ biegu / 2’ marszu) 

10’ 

2.

Sob./Niedz., Wto., Czw.

7 x (2’ biegu / 2’ marszu) 

14’

3.

Sob./Niedz., Wto., Czw.

3 x (5’ biegu / 2’ marszu) 

15’ 

Startujesz na 10 km

To dystans dla bardziej zaawansowanego amatora. Aby wziąć udział w zawodach trzeba tę odległość kilkakrotnie przebiec wcześniej na treningach.

- Dziesięć kilometrów to większe wyzwanie. Należy zdać sobie sprawę, że pokonanie trasy początkującemu biegaczowi zajmie na pewno powyżej 1 godziny. W celu właściwego przygotowania się do startu należy już systematycznie trenować (minimum 3 razy w tygodniu), przez okres co najmniej kilku tygodni (np. zgodnie z zamieszczonym poniżej planem treningowym). Każdemu, kto nie do końca czuje się na siłach, radzę odłożyć tą decyzję do czasu, kiedy będzie w 100 proc. gotowy. Na dystansie 10 km można już „zderzyć się ze ścianą”, czyli osiągnąć poziom zmęczenia, kiedy organizm odmawia dalszego wysiłku. Doświadczenie takiego uczucia będzie na pewno bardzo deprymujące dla biegowego nowicjusza i może skutecznie zdusić jego zapał i wiarę we własne możliwości – przekonuje  Janusz Łukomski.

Przykładowy program treningowy na 10 km

Dzień tygodnia

Tydzień

1

2

3

Sobota/Niedziela

35' + przeb.

40' + przeb.

45' + przeb.

Wtorek

2 x 25' p. 3' marsz

2 x 30' p. 3' marsz

50'

Czwartek

50'

55'

60'

Pamiętaj o ćwiczeniach

Podczas każdego treningu warto poświęcić trochę czasu na ćwiczenia poprawiające sprawność całego ciała. Jak radzi znakomity polski maratończyk Jerzy Skarżyński: „Nie może ci nigdy zabraknąć czasu na obowiązkowe ćwiczenia rozciągające i siłowe (po bieganiu). Z praktyki wiem, że to… najtrudniejsze wyzwanie, bo zawsze gdzieś się spieszymy. Dlatego przypominam: bieganie + rozciąganie (GR) + siła (GS) = skuteczny plan treningowy.”

Poradź się profesjonalistów

Zachęcamy do udziału w cotygodniowych spotkaniach z profesjonalnymi trenerami w ramach akcji „BiegamBoLubię”. Chętnie doradzą i odpowiedzą na nurtujące was pytania i rozwieją wątpliwości. Treningi odbywają się w każdą sobotę o 9:30, na 75 stadionach na terenie całego kraju. Lista lokalizacji dostępna jest na stronie biegambolubie.com.pl.

Redakcja Bankomanii

Czytaj także:

Dzielimy się pasją biegania

Program biegajmy razem po raz kolejny doceniony

loaderek.gifoverlay.png