Treningi dla biegaczy. Cz. 3: ręce biegają
Bieganie to najstarszy sport na świecie. Starożytna konkurencja dromos (bieg prosty) była pierwszą w historii starożytnych igrzysk! I jak stara jest tradycja oraz bieganie, tak stara jest prawda, że ręce biegają, a nogi rzucają. Praca ramion jest niezwykle ważna, dlatego należy je w sposób naturalny wzmacniać.
Fot. shutterstock.com
Aby przekonać się o słuszności tej teorii, wystarczy spojrzeć na budowę najlepszych sprinterów. Wszyscy mają rozbudowane klatki piersiowe oraz mięśnie ramion. Dzięki temu mogą skutecznie napędzać swoje ciała do bardzo wysokich prędkości. Aby wypracować takie muskuły, spędzają wiele czasu na siłowni, przerzucając tony na każdym treningu. Biegacz amator nie potrzebuje takiej siły i takich mięśni, bowiem charakter pracy w biegach długich jest całkiem inny. Pracujemy znacznie dłużej, ale z mniejszą intensywnością. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się ćwiczenia siłowe z użyciem wyłącznie własnego ciężaru ciała. Dlatego proponuję odkurzyć pompki – proste, efektywne i bardzo uniwersalne ćwiczenie.
Pompki, kojarzone ze służbą wojskową lub z lekcjami WF-u, mogą być wykonywane w przeróżnych formach. Skupmy się jednak na podstawowych wersjach. Klasyczna pompka wzmocni mięśnie:
- piersiowe,
- trójgłowe ramienia (triceps),
- naramienne.
Wykonując pompkę, należy pamiętać, aby ciało było w jednej linii, biodra nie mogą być wypięte ani załamane. Dłonie mają być na wysokości barków, w tej samej płaszczyźnie co łokcie. Opuszczamy ciało możliwie nisko do ziemi i w momencie tego ruchu łokcie powinny pozostać na wysokości barków, nie wolno ich cofać. Nie zadzieramy również głowy, aby nie przeciążać szyi. Tylko tak wykonana pompka daje właściwe efekty.
Łatwiejsza wersja, głównie dla pań, to pompki wykonywane na kolanach. Reszta ciała pozostaje niezmienna, różni się tylko punkt podparcia (zamiast stóp – kolana). Jeżeli macie problem z nadgarstkami (np. cierpicie na zespół cieśni nadgarstka), możecie wykonywać pompki na kostkach. Ta wersja jest jednak nieco trudniejsza, dlatego w tym przypadku wykonamy prawdopodobnie nieco mniej powtórzeń.
Ćwiczeniem nieco bardziej izolującym nasze mięśnie są pompki na triceps wykonywane w oparciu o ławkę, krzesło, kanapę lub inny tego typu przedmiot. Stajemy plecami do przyrządu i kładziemy dłonie na jego krawędzi. Nogi są wyprostowane, stopy blisko siebie, możliwie daleko od przyrządu, wzrok skierowany przed siebie. Wówczas opuszczamy się, uginając łokcie, biodro schodzi nisko, niemal do samej podłogi. Z tej pozycji staramy się wrócić do pozycji początkowej, używając wyłącznie rąk. Nie wyginamy bioder po przodu, nie odbijamy się z podłogi, należy spokojnym ruchem unieść resztę ciała na rękach. Przy tym ćwiczeniu pracuje głównie tricpes oraz górne partie grzbietu, rozciągamy przy okazji barki i mięsień piersiowy.
Ile powtórzeń wykonywać?
Liczba musi być dostosowana do naszych aktualnych możliwości. Jeżeli zakładana seria ma być osiągnięta kosztem jakości – zmniejszamy liczbę powtórzeń! Gdy dochodzimy do momentu, w którym mamy duży problem z kolejną pompką, robimy przerwę wypoczynkową i wykonujemy następną serię – aż do 4. Podobnie jeśli chodzi o drugi rodzaj pompek.
Zwróćcie uwagę na poprawność wykonywania. Lepiej robić coś efektywnie niż efektownie. 10 dobrze wykonanych powtórzeń da więcej korzyści niż 20 niepoprawnych.
Jak często ćwiczyć?
Każdy mięsień potrzebuje czasu, aby się zregenerować. Nie ma sensu ćwiczyć codziennie. W przypadku biegaczy amatorów wystarczą dwie krótkie sesje gimnastyki siłowej w tygodniu, np. po skończonym bieganiu.
Maciej Żukiewicz
Trener BiegamBoLubię
- BiegamBoLubię to bezpłatne treningi, które odbywają się na ponad 80. stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce, w każdą sobotę o 9.30, bez względu na warunki atmosferyczne i liczbę chętnych. Partnerem strategicznym akcji jest PKO Bank Polski. Zajęcia prowadzone przez profesjonalnych trenerów są dostępne dla wszystkich, którzy chcą zadbać o dobrą formę i samopoczucie. Więcej informacji na www.biegambolubie.com.pl.
Czytaj także:
Treningi dla biegaczy. Cz. 1: jak wzmocnić staw skokowy w minutę?
Treningi dla biegaczy. Cz. 2: mięśnie skośne brzucha – liczy się nie tylko „kaloryfer”
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.