2014.07.28

Upalny Bieg Powstania Warszawskiego

24. Bieg Powstania Warszawskiego za nami. Ponad 8 tysięcy biegaczy wystartowało na ulicach stolicy w hołdzie powstańcom w upalny, sobotni wieczór. Wśród nich grupa ponad 500 pobiegła dla pięciomiesięcznej Poli, którą wkrótce czeka operacja serca.

24. Bieg Powstania Warszawskiego 

Zawodnicy mieli do wyboru dwa dystanse – 5 i 10 km. Krótszy rozpoczął się o 20.40, dłuższy o 21.00. Trasa prowadziła ulicami walk powstańczych: Bonifraterską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem i Karową, a następnie Wybrzeżem Gdańskim i ul. Sanguszki do Konwiktorskiej. Uroczysty nastrój dodawały grupy rekonstrukcyjne przypominające o walkach sprzed 70 lat, a także znicze trzymane przez kibiców, które utworzyły „Łańcuch pamięci”.

- Ten bieg jest specyficzny pod wieloma względami. Stojąc na linii startu, patrząc na twarze stojących obok ludzi usłyszeć można hymn rozbrzmiewający wśród nocy Warszawy, mając w pamięci wydarzenia sprzed 70 lat. To wzrusza, daje dodatkową energię i moc – powiedział po biegu Paweł Januszewski, lekkoatleta i dziennikarz sportowy.

Oba dystanse ukończyło łącznie 8353 osoby. Na 5 km pierwszy na metę dotarł Artur Kozłowski w czasie 14 minut i 27 sekund. Wśród kobiet najlepsza okazała się Ewa Chreścionko, która dobiegła w 17 minut i 14 sekund. Na trasie 10 km zwyciężył Michał Kaczmarek z czasem 31 minut i 22 sekund oraz Olga Ochal z czasem 35 minut i 12 sekund. 

Na starcie nie zabrakło uczestników Drużynowej Ligi Biegowej, dla których był to drugi bieg etapowy, oraz pracowników PKO Banku Polskiego zrzeszonych w bankowej sekcji, która liczy już ponad 300 osób.

Akcja dla Poli Blisko 500 osób przyłączyło się do akcji charytatywnej dla Poli, która tradycyjnie towarzyszyła zawodom wspieranym przez Bank. Dzięki zaangażowaniu biegaczy Fundacja PKO Banku Polskiego będzie mogła przekazać rodzicom dziewczynki 20 tys. zł na jej leczenie.

Pięciomiesięczna Pola przyszła na świat, jako jedna z bliźniąt. Zaraz po urodzeniu wykryto u niej złożoną wadę serca. - Choroba Poli bardzo nas zaskoczyła. Operację postanowiliśmy zrobić u doktora Edwarda Malca w klinice w Niemczech, po konsultacjach wśród lekarzy i znajomych, którzy mają dzieci z podobną wadą. Termin mamy wyznaczony na 4 września – powiedział przed biegiem Paweł Bielecki, ojciec Poli.

  • Bieg Powstania Warszawskiego to drugie w tym roku zawody z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej pod hasłem „Zabiegaj o pamięć”. W maju odbył się 24. Bieg Konstytucji 3 Maja, w listopadzie odbędzie 26. Bieg Niepodległości.

- To jeden z biegów rozgrywanych w Warszawie, w których nie wynik i zajęte miejsce liczą się najbardziej, ale samo uczestnictwo i pamięć o tych, dzięki którym możemy spotkać się w gronie biegowych przyjaciół i pobiec ulicami warszawskiej Starówki - powiedział Paweł Lech, Przewodniczący Komisji Sportu Turystyki i Rekreacji Rady m. st. Warszawy.

Jego początki sięgają 1990 roku. W pierwszych zawodach wystartowało ok. 130 osób. Rok temu obie trasy – również w upale – pokonało nieco ponad 6,2 tysiące osób. W tegorocznych zawodach ponad 8 tys. zawodników.

PKO Bank Polski od lat wspiera takie wydarzenia sportowe jak biegi, w tym maratony i biegi uliczne o charakterze patriotycznym, łączące Polaków w duchu sportowej rywalizacji (Bieg Niepodległości, Bieg Powstania Warszawskiego, Bieg Konstytucji 3 Maja). Regularnie bierze w nich udział bankowa drużyna biegaczy. Ideę biegów Bank promuje także na Facebooku.

Redakcja Bankomanii

Czytaj także:

Bieganie to wielka frajda!

Drużynowa Liga Biegowa: dwa miesiące rywalizacji za nami

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png