2015.03.04

Przedsiębiorczość i współdziałanie dla innych - kolejna odsłona SKO

Jeśli komuś świat finansów wydaje się skomplikowany, to co mają powiedzieć Ci, którzy dowiadują się o nim za pośrednictwem języka migowego? Powiedzą, że jeśli się wystarczająco chce, to można ten świat zrozumieć. Aby realizować ważne cele pomimo niepełnosprawności, potrzeba jednak determinacji nauczycieli, dzieci i rodziców.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 4 w Łodzi, w którym SKO działa już od 1972 roku, uczą się dzieci i młodzież w wieku od 6 do 18 lat. Pozostają oni pod opieką nauczycieli, logopedów, pedagoga, psychologa i wychowawców. Kadra pedagogiczna pracująca w Ośrodku to wykwalifikowani nauczyciele - surdopedagodzy przygotowani do pracy z dziećmi z niedosłuchem.

W programie SKO bierze udział 18 z 40 uczniów szkoły podstawowej (do 13. roku życia). Dzieci oszczędzają głównie na wypoczynek wakacyjny, sprzęt sportowy i telefony komórkowe. Kwoty są bardzo zróżnicowane: od 5 zł do 2400 zł. Średnia to kilkadziesiąt złotych. Ale przecież w SKO nie chodzi o to, by zbierać na mieszkanie.

- W naszym ośrodku są prowadzone różne akcje oszczędnościowe i proekologiczne - samodzielnie bądź wspólnie z innymi kołami czy organizacjami - między innymi z Polskim Związkiem Głuchych, np. zbiórka surowców wtórnych (makulatura, płyty CD, plastikowe zakrętki do butelek, baterii), zbiórka dla schroniska zwierząt (opieka nad psami), świąteczny kiermasz. Bierzemy także udział w akcji "Sprzątanie świata" - wymienia tylko niektóre aktywności swoich podopiecznych Małgorzata Pluto-Kowalska, opiekunka SKO w SOSW w Łodzi.

W Ośrodku organizowane są także pogadanki oraz pokazy na różne tematy: oszczędzanie pieniędzy, energii elektrycznej, ochrony środowiska.

- Uczniów zachęcamy także do czytania i rozwiązywania zadań z czasopisma "Brawo Bank". Podopieczni Ośrodka biorą udział w olimpiadach wiedzy - mówi pani Małgorzata.

  • Jak podkreśla opiekunka SKO, wytłumaczenie dzieciom i młodzieży niesłyszącej spraw związanych z bankowością wymaga ogromnego zaangażowania i cierpliwości.

- Cieszę się, że udaje mi się zainteresować uczniów programem. W akcje SKO, np. w przygotowania do kiermaszu świątecznego, w miarę możliwości włączają się także rodzice. Część z nich tłumaczy dzieciom obsługę konta SKO przez internet oraz wyjaśnia, na czym polega oszczędzanie (w warunkach domowych) - mówi pani Małgorzata. I dodaje, że ze względu na nienajlepszą sytuację materialną rodziców, wyniki SKO w Ośrodku w Łodzi nie są może imponujące, ale tym bardziej warto docenić wysiłek tych, którzy oszczędzają.

Uczniowie Ośrodka, a jednocześnie członkowie SKO, wywodzą się z różnych środowisk (słyszących, głuchych i słabosłyszących). Część z nich porozumiewa się przy pomocy języka migowego, inni przy pomocy mowy. Ponieważ język polski jest językiem obcym dla głuchych, kroniki Ośrodka mają najczęściej formę relacji fotograficznej. Ze względu na specyfikę tej grupy dzieci i młodzież wykazują mniejsze niż w innych szkołach zainteresowanie pisaniem bloga.

Edukowanie przez pomaganie: z głową i sercem

Dzieci, które połknęły bakcyla oszczędzania, nie koncentrują się tylko na pomnażaniu kapitału na swoim koncie. Celem SKO jest także współdziałanie, którego efektem jest pomoc - gorzej sytuowanym, słabszym, potrzebującym. Pomysłów nie brakuje, ale - co ważne - nie są to tylko jednorazowe akcje.

Podopieczni Ośrodka w Łodzi, ze względu na fakt, że w nieco odmienny sposób komunikują się ze światem zewnętrznym, mają zawężone możliwości pokazania, że są przedsiębiorczy. Ale nie oznacza to, że nie są aktywni. Dzieci biorą udział w grze ekonomicznej, uczestniczą w pokazach, pogadankach. W ub. roku podopieczni Ośrodka zdobyły czołowe miejsce w konkursie "Wiosenne filmowanie z SKO" w kategorii "Przedsiębiorczość" i otrzymały nagrodę za film - tablicę multimedialną, rzutnik, laptopa i tablet.

Bankowe wsparcie

Bycie opiekunem SKO w szkole byłoby znacznie trudniejsze bez wsparcia ze strony PKO Banku Polskiego. Opiekunowie SKO z oddziału aktywnie uczestniczą w budowaniu programu w szkołach - dbają o zaopatrzenie w pomoce dydaktyczne, czasopisma, gadżety, kalendarze itp., ale także służą wsparciem merytorycznym, informacjami na temat świata finansów. Chętnie też udzielają pomocy i informuje o bieżących działaniach związanych z SKO i wszelkich nowościach.

  • Bank zapewnia wsparcie merytoryczne nauczycielom, dostarczając im pomoce dydaktyczne w postaci scenariuszy lekcyjnych. Dzięki tym materiałom nauczyciele mogą w ciekawy sposób wprowadzić uczniów w świat finansów, ekologii, przedsiębiorczości, a także przedstawić im zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Nauczyciel-opiekun SKO w pakiecie edukacyjnym otrzymuje:

  • "Przewodnik po finansach dla nauczyciela",
  • scenariusze lekcji,
  • broszurę "Kompleksowy program edukacji finansowej", która zawiera informacje o celu i działalności SKO, o organizowanych konkursach oraz formach wsparcia edukacyjnego dla dzieci,
  • broszurę "Serwis internetowy SKO, materiał szkoleniowy", która ułatwia rozliczenia na rachunkach SKO,
  • broszurę "Poznaj moc blogowania w SKO", która przybliża, w jaki sposób założyć i prowadzić blog szkoły, 
  • dodatkowo: małą kasetkę na pieniądze i gadżety wspierające prowadzenie programu edukacyjnego SKO w szkole.

Wszystkie szkoły uczestniczące w SKO otrzymały także niedawno ulotki dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a każdy SKO-wicz opaskę odblaskową. Bank przygotował te materiały we współpracy z Komendą Główną Policji jako odpowiedź na wprowadzony w zeszłym roku obowiązek noszenia po zmroku elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych.

  • SKO to masa imponujących liczb:

    • ok. 4,6 tys. szkół uczestniczących w programie,
    • ponad 157 tys. dzieci w nowym internetowym SKO,
    • ponad 550 szkół prowadzących szkolne blogi,
    • ok. 75 tys. fanów Szkoły Oszczędzania na NK.


    Za tym sukcesem "liczbowym" stoją konkretni ludzie - nauczyciele, dzieci, rodzice oraz opiekunowie SKO z ramienia Banku, którzy na co dzień uczą się nawzajem, inspirują i tworzą coraz liczniejszą rzeszę oszczędzających, przedsiębiorczych i proekologicznych.

Agnieszka Morawiecka
ISBnews

Czytaj także:

Jubileuszowa wystawa SKO

SKO PKO Banku Polskiego ma już 80 lat!

Bezpieczna droga do szkoły z SKO

loaderek.gifoverlay.png