2015.02.24

Rozmawiamy z…

…Małgorzatą Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim.

SKO ma już 80 lat…

SKO to największy i najstarszy program edukacji finansowej w Polsce. Od pokoleń zachęca najmłodszych do oszczędzania i zdobywania wiedzy z zakresu finansów. Zapraszam na specjalną, jubileuszową stronę, za pośrednictwem której można poznać zarówno to dawne, jak i to nowe, internetowe SKO PKO Banku Polskiego. Na tej samej stronie będziemy informować też o dalszych losach wystawy stacjonarnej pt. "80 lat SKO", która obecnie dostępna jest w Centrali naszego Banku.

Czym SKO wyróżnia się na tle innych programów edukacyjnych?

Dzięki zmianom w formule dokonanym na początku 2012 roku program stał się jeszcze bardziej atrakcyjny, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli czy rad rodziców. Obejmuje on zarówno podstawy bankowości i finansów, jak i ekologii oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Natomiast serwis www.sko.pkobp.pl jest pierwszym tak kompleksowym, zrozumiałym, bezpiecznym i atrakcyjnym graficznie dla dzieci tego typu rozwiązaniem. Umożliwia uczniom m.in. sprawdzanie stanu środków, historii oszczędzania, planowanie oszczędności i wyliczanie potencjalnego zysku, a także zakładanie wirtualnych skarbonek i zdobywanie specjalnych odznak.

SKO Konto Ucznia w ramach zrewitalizowanych Szkolnych Kas Oszczędności jest dedykowane uczniom w wieku 6-13 lat. Prowadzone jest bezpłatnie, a zgromadzone na nim środki są atrakcyjnie oprocentowane. W ramach programu SKO prowadzimy szeroko zakrojoną edukację finansową - zarówno wśród dzieci, jak i rodziców oraz nauczycieli. Bank zapewnia tym ostatnim wsparcie merytoryczne, dostarczając im pomoce dydaktyczne w postaci scenariuszy lekcyjnych, które zostały objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i 11 kuratorów oświaty z całej Polski.

Kiedy powinno się zacząć uczyć dzieci oszczędzania?

Edukację finansową poprzez zabawę warto rozpocząć od momentu, w którym dziecko zaczyna odróżniać pieniądze od innych przedmiotów i rozumieć ich podstawowe funkcje, czyli około 4. roku życia. Nieco starsze dziecko zaczyna rozumieć, czym jest konto bankowe i z pomocą rodzica jest w stanie korzystać z serwisu bankowości internetowej dopasowanego do jego potrzeb i możliwości. Oczywiście im młodsze jest dziecko, tym większa rola rodziców lub Szkolnej Kasy Oszczędności w procesie edukacji.

W jaki sposób dzieci powinny uczyć się odkładania pieniędzy?

Możliwości jest wiele, jednak zawsze decydującym czynnikiem wyboru jest wiek dziecka. Dla dzieci w wieku do 5 lat najbardziej atrakcyjna będzie edukacja finansowa w formie zabawy - tutaj nieocenione będą na przykład nasze materiały edukacyjne, w których znajdują się gotowe gry i zabawy odpowiednie na tym etapie życia. Można je znaleźć i pobrać bezpłatnie na stronie internetowej www.pkobp.pl/sko.

Dzieci 6-7-letnie mogą pod nadzorem rodzica rozpocząć korzystanie z serwisu bankowości internetowej w ramach PKO Junior, które jest dopasowane do gustu i możliwości najmłodszych. Umożliwia zakładanie wirtualnych skarbonek, podpowiada jak oszczędzać na wymarzone cele, zachęca do zdobywania kolejnych umiejętności w obsłudze konta poprzez przyznawanie wirtualnych odznak. Serwis bankowości internetowej PKO Junior daje również możliwość inicjowania przelewów i doładowania telefonu przez dziecko. Realizacja tych operacji jest możliwa dopiero po zaakceptowaniu ich przez rodzica. Każdy etap edukacji finansowej, niezależnie od tego, w jakiej odbywa się formie, pozwala na oswojenie się dziecka z podstawowymi mechanizmami związanymi z zarządzaniem finansami, takimi jak wytrwałość w działaniu, rozsądne gospodarowanie budżetem czy wreszcie odraczanie gratyfikacji.

Dlaczego warto umożliwić dziecku korzystanie z bankowości internetowej?

Własne konto bankowe, z którego dziecko może korzystać pod nadzorem rodzica czy nauczyciela, pozwala rozwijać i utrwalać dobre nawyki systematyczności i racjonalnego gospodarowania własnymi środkami. Za kilka czy kilkanaście lat nasze dzieci będą musiały podejmować znacznie poważniejsze decyzje finansowe i wtedy wpojone w młodości nawyki i wiedza okażą się bezcenne.

W PKO Banku Polskim ze szczególną troską myślimy o edukacji ekonomicznej już od najmłodszych lat w nowoczesnym i atrakcyjnym dla dzieci wydaniu. W ramach SKO oraz PKO Junior łącznie już ponad 300 tysięcy dzieci poniżej 13. roku życia uczy się finansów w praktyce za pomocą swojego pierwszego internetowego konta. Ogromne zainteresowanie klientów naszą kompleksową, bezpieczną, prostą i dostosowaną do potrzeb dzieci ofertą jest najlepszym dowodem na to, że warto od najmłodszych lat edukować kolejne pokolenia w zakresie finansów.

Dlaczego kieszonkowe warto wypłacać na konto, a nie w gotówce?

Po pierwsze - poprzez konto internetowe dziecko może w łatwiejszy i atrakcyjniejszy sposób oszczędzać pieniądze na wymarzony cel, otrzymując na dodatek od banku odsetki, a przyrost na koncie może obserwować w serwisie bankowości internetowej. Po drugie - przechowywanie oszczędności na koncie jest bezpieczniejsze. Po trzecie - gotówkę dziecko wyda prawdopodobnie szybciej, zaś gdy kieszonkowe "czeka" na koncie internetowym, możemy z dzieckiem przedyskutować, jaką część będzie chciało wydać od razu, a jaką przeznaczy na oszczędności.

Czy dziecko powinno korzystać z kart płatniczych?

Karty płatnicze stworzone z myślą o dzieciach to bezpieczne, łatwe w obsłudze i wygodne narzędzie płatnicze dostosowane do ich potrzeb, umożliwiające im dokonywanie transakcji bezgotówkowych. Dziecko oswaja się z obsługą bankomatu, może zapłacić zbliżeniowo w sklepie czy - w przypadku już nieco starszych dzieci - może kupić na przykład grę w internecie, płacąc za nią kartą. Ponieważ kartę trzeba wcześniej doładować określoną kwotą, uświadamiamy dziecku w praktyce, że środki, które może wydać, są ograniczone i że nie biorą się "ze ściany". Wszystkie rodzaje kart i gadżetów przedpłaconych w ramach PKO Junior mogą być używane przez dzieci zarówno w kraju, jak i za granicą, a rodzice - poprzez Aplikację Rodzica w serwisie transakcyjnym iPKO - mają pełny wgląd w płatności dokonywane przez ich dziecko, kontrolują stan środków na karcie, decydują o ich uzupełnianiu, mogą również zarządzać limitami dziennych i miesięcznych wydatków.

Rozmawiała Karolina Tomczak
Ekspert PKO Banku Polskiego

  • Małgorzata Kocoń - magister bankowości Szkoły Głównej Handlowej, stypendystka Aarhus School of Business (cześć Aarhus University) w Danii, absolwentka studiów podyplomowych dot. Unii Europejskiej warszawskiej SGH. Uzyskała tytuł MBA z wyróżnieniem w Wyższej Szkole Zarządzania w Warszawie.

Czytaj także:

80 lat SKO - wystawa w dwóch odsłonach

SKO PKO Banku Polskiego ma już 80 lat!

loaderek.gifoverlay.png