Wystawa „80 lat SKO” w Poznaniu
Szkolne Kasy Oszczędności PKO Banku Polskiego (SKO) są obecne w szkołach już od 80 lat. Z okazji jubileuszu powstała wystawa „80 lat SKO”, która pokazuje fenomen SKO – zarówno tego sprzed 80 lat, jak i obecnego, opartego na innowacyjnych technologiach, kompleksowego programu edukacyjnego. Wśród eksponatów znalazły się unikatowe zdjęcia, dokumenty oraz gadżety. Całość wzbogacają elementy multimedialne.
Do 6 maja br. wystawę można oglądać w zabytkowym modernistycznym budynku przy Pl. Wolności 3, w którym mieści się Oddział 1 PKO Banku Polskiego. Jej wirtualna wersja dostępna jest na stronie www.pkobp.pl/80-lat-sko. Poznań jest drugim z 11 miast, w którym zagości ekspozycja.
SKO to mnóstwo imponujących liczb: 80 lat doświadczenia w nauczaniu oszczędzania, 4,6 tys. szkół uczestniczących w programie, ponad 157 tys. dzieci korzystających z serwisu internetowego SKO (www.sko.pkobp.pl), ponad 560 szkół prowadzących blogi na platformie SzkolneBlogi.pl, ok. 75 tys. fanów Szkoły Oszczędzania na portalu NK. Tysiące polskich dzieci pomnaża swoje oszczędności, korzystając z atrakcyjnie oprocentowanych rachunków oraz zaprojektowanego z myślą o nich serwisu www.sko.pkobp.pl. Spośród uczniów oszczędzających dziś w SKO, 52 proc. stanowią dziewczynki, 48 proc. – chłopcy a do najpopularniejszych imion SKO-wiczów należą: Julia i Jakub. SKO budzi największe zainteresowanie wśród dzieci w wieku 8-9 oraz 10-11 lat, a średnia kwota zgromadzona na internetowym koncie ucznia wynosi 371 złotych.
- Dzięki niezwykle bogatej, 80-letniej historii naszego programu dla szkół, w oszczędzaniu z SKO mają doświadczenie już co najmniej trzy pokolenia Polaków. Dostosowanie SKO do współczesnych realiów sprawiło, że program jest atrakcyjny dla najmłodszych i pomaga w edukacji finansowej, która jest niezbędna i znacznie ułatwia podejmowanie racjonalnych decyzji finansowych w dorosłym życiu – mówi Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim.
Za sukcesami stoją konkretni ludzie: nauczyciele, dzieci, rodzice oraz przedstawiciele Banku, którzy tworzą coraz liczniejszą społeczność oszczędzającą, przedsiębiorczą i proekologiczną. – W SKO dzieci uczą się przedsiębiorczości na wiele sposobów. Przede wszystkim oszczędzają pieniądze, ale nie tylko. Także zasoby naturalne, np. wodę, energię czy papier. Zbierają makulaturę, zużyte płyty a nawet znaczki pocztowe. Mają też wiele pomysłów, jak zebrać środki na konkretny cel, np. pomoc potrzebującym. Dlatego chętnie biorą udział w organizowanych przez radę rodziców kiermaszach świątecznych, na które sami przygotowują produkty na sprzedaż. Na jednym z ostatnich kiermaszów przeprowadzono loterię, z której dochód został przeznaczony na rzecz chorej dziewczynki z naszej szkoły – mówi Lucyna Cieślewicz, opiekun SKO w Szkole Podstawowej nr 82 w Poznaniu.
Motorem tych działań są organizowane od wielu lat konkursy, szczególnie „Konkurs dla Szkolnych Kas Oszczędności” i „Konkurs dla Opiekunów SKO z okazji Dnia Edukacji Narodowej”. Bank organizuje również konkursy dla użytkowników i czytelników platformy www.SzkolneBlogi.pl.
Wspierając w tych inicjatywach nauczycieli – Opiekunów SKO, PKO Bank Polski zapewnia materiały edukacyjne, m.in. gotowe scenariusze lekcji, objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i większości kuratoriów oświaty. Wszystkie materiały edukacyjne SKO można również nieodpłatnie pobrać ze strony www.pkobp.pl/sko. Uzupełnieniem oferty jest też poradnik ekonomiczny dla dzieci „Brawo Bank”, a także specjalna zakładka „Dla najmłodszych” na portalu www.bankomania.pkobp.pl.
Bank stale rozwija program SKO i wkracza w nowe obszary, jak np. bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły. W ramach tych działań, w tym roku szkolnym, wszyscy SKO-wicze otrzymali od Banku opaski odblaskowe poprawiające ich widoczność na drodze oraz ulotki dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Bank przygotował ten materiał we współpracy z Komendą Główną Policji, jako odpowiedź na wprowadzony w zeszłym roku obowiązek noszenia przez pieszych po zmroku elementów odblaskowych w terenie niezabudowanym.
Wystawę można odwiedzać do 6 maja br. w godzinach otwarcia Oddziału 1 w Poznaniu, przy Placu Wolności 3 (od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 18.00). Wstęp jest bezpłatny.
Więcej informacji na temat historii SKO i wystawy można znaleźć na specjalnie przygotowanej stronie internetowej: www.pkobp.pl/80-lat-sko.
Edyta Skorupska
Ekspert PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
80 lat SKO - wystawa w dwóch odsłonach
Wystawa "80 lat SKO" w Łodzi
Bankodzieci
02019.07.03Pierwszy wakacyjny obóz dziecka
więcejKiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
Bankodzieci
02019.07.01PKO Junior, czyli oszczędzanie od najmłodszych lat
więcejOd sześciu lat, dzięki PKO Junior, najmłodsi Polacy gromadzą swoje oszczędności na rachunkach „PKO Konto Dziecka”. Pod nadzorem rodzica mogą wchodzić w świat odpowiedzialności za własne finanse i zdobywać podstawy wiedzy na ten temat.
Bankodzieci
02019.07.01Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
więcejUniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Bankodzieci
02019.07.01Co zmienia się w programie 500+ od 1 lipca 2019?
więcejOd dziś można już składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ również na pierwsze dziecko. Bez względu na dochód rodziny świadczenie otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. W serwisie internetowym banku jest dostępny wniosek na okres 2019/2021.
Bankodzieci
02019.06.28Patria Nostra – nagrodzeni za pamięć o historii!
więcejPrawie 2700 uczniów i nauczycieli z około 650 szkół w Polsce, 300 zawodników z 75 szkół spoza granic kraju – tak wyglądała IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra. Laureaci zostali nagrodzeni!
Bankodzieci
02019.06.1811 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
więcejZnajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.