Punkt widzenia: edukacja finansowa najmłodszych
Odpowiednia edukacja finansowa zapewni dobry start w dorosłość. Powinno się ją rozpocząć jak najwcześniej.
Joanna Dębek
rzecznik prasowy, Ministerstwo Edukacji Narodowej
W ciągu ostatnich miesięcy minister edukacji narodowej objął swoim patronatem około 20 projektów, które popularyzują wiedzę finansową i ekonomiczną wśród dzieci i młodzieży. Każdy taki projekt, nie może mieć charakteru komercyjnego.
Pomysłodawcy starają się, aby wiedza z zakresu ekonomii czy finansów była dostarczana młodym ludziom w atrakcyjnej i zrozumiałej formie, zwłaszcza że adresatami są nawet dzieci ze szkół podstawowych.
Ważne miejsce w edukacji ekonomicznej zajmują Szkolne Kasy Oszczędności, obecne w szkołach od 80 lat. Przedsięwzięcie to ma na celu m.in. rozbudzenie postaw przedsiębiorczości. Uczestniczą w nim gimnazjaliści oraz uczniowie szkół podstawowych. Trzeba przyznać, że jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów edukacyjnych. Dzięki SKO najmłodsi uczą się zasad oszczędzania zarówno w teorii, jak i w praktyce. Czerpią również realne zyski z lokowania swoich środków na indywidualnych kontach w PKO Banku Polskim, które wzorowane są na rachunkach ich rodziców.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wielokrotnie obejmowało patronaty nad konkursami organizowanymi przez Szkolne Kasy Oszczędności. Podczas otwarcia wystawy z okazji jubileuszu SKO w siedzibie PKO Banku Polskiego sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Tadeusz Sławecki przypomniał, że edukacja ekonomiczna, mająca kształtować takie cechy jak zaradność i przedsiębiorczość, zajmuje znaczące miejsce w obecnej podstawie programowej. Podkreślił też, że MEN wspiera działania, które rozwijają i uzupełniają ofertę szkoły. Patronat ministerstwa nad tymi i wieloma innymi wydarzeniami wskazuje, jak dużą wagę przywiązuje się do edukacji ekonomicznej młodego pokolenia.
dr Aleksandra Piotrowska
psycholog dziecięcy, autorka publikacji dla rodziców i nauczycieli
Edukacja finansowa dzieci i młodzieży w Polsce - podobnie zresztą jak edukacja dorosłej części naszego społeczeństwa w tym zakresie - pozostawia wiele do życzenia. Szkoła nie zapewnia odpowiedniego poziomu wiedzy ekonomicznej. A przecież wiemy (chociażby z raportu przygotowanego dla PKO Banku Polskiego "Dziecko-konsument"), że aż 90 proc. uczniów szkoły podstawowej dysponuje już swoimi pieniędzmi. Wielu z nich należy do SKO. Podstawowy ciężar edukacji finansowej powinien spoczywać jednak na rodzinie. Dziecko, obserwując poczynania rodziców, uczestnicząc w rozmowach nad budżetem rodzinnym, planując i realizując przemyślane zakupy, uczy się, jak mądrze wydawać własne fundusze i jak oszczędzać.
Wprowadzanie młodego człowieka w świat finansów warto zaczynać jak najwcześniej. Z przedszkolakami możemy stosować np. "metodę słoików" - pojemniczków (w miarę możliwości przezroczystych), do których wkładamy monety przeznaczone na uzgodnione z dzieckiem jego wydatki. Pomaga to maluchowi zrozumieć, że dysponuje się tylko określoną kwotą i wydanie jej na pewien cel uniemożliwia osiągnięcie innego. Szukając wzorów dobrze realizowanej edukacji finansowej, mam duże kłopoty ze wskazaniem państwa, które poradziło sobie z tym problemem. W Stanach Zjednoczonych dzieciom bardzo wcześnie przekazywany jest duch przedsiębiorczości, ale to wcale nie oznacza dobrego poziomu edukacji finansowej. Ciekawą ideą jest tzw. finansowe prawo jazdy - kończący się egzaminem kurs realizowany w Niemczech, kierowany do starszych dzieci i młodzieży. Również Brytyjczycy mają wartościowy program edukacji finansowej przeznaczony dla czterech odrębnych grup wiekowych (od 5 do 16 lat). Ale wspomniane kursy mają charakter dobrowolny.
Przygotowała Anna Nawrocka
Czytaj także:
SKO: przedsiębiorczość od najmłodszych lat
Bankodzieci
02019.07.03Pierwszy wakacyjny obóz dziecka
więcejKiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
Bankodzieci
02019.07.01PKO Junior, czyli oszczędzanie od najmłodszych lat
więcejOd sześciu lat, dzięki PKO Junior, najmłodsi Polacy gromadzą swoje oszczędności na rachunkach „PKO Konto Dziecka”. Pod nadzorem rodzica mogą wchodzić w świat odpowiedzialności za własne finanse i zdobywać podstawy wiedzy na ten temat.
Bankodzieci
02019.07.01Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
więcejUniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Bankodzieci
02019.07.01Co zmienia się w programie 500+ od 1 lipca 2019?
więcejOd dziś można już składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ również na pierwsze dziecko. Bez względu na dochód rodziny świadczenie otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. W serwisie internetowym banku jest dostępny wniosek na okres 2019/2021.
Bankodzieci
02019.06.28Patria Nostra – nagrodzeni za pamięć o historii!
więcejPrawie 2700 uczniów i nauczycieli z około 650 szkół w Polsce, 300 zawodników z 75 szkół spoza granic kraju – tak wyglądała IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra. Laureaci zostali nagrodzeni!
Bankodzieci
02019.06.1811 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
więcejZnajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.