SKO - na miejsca, gotowi, start! Oszczędzamy!
Edukacja finansowa może być świetną zabawą. Przekonali się o tym uczniowie dziewięciu szkół podstawowych objętych programem Szkolnych Kas Oszczędnościowych. 48 z nich wzięło udział w "Olimpiadzie SKO Jarocin 2015" zorganizowanej przez Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Jarocinie.
Edukacja poprzez zabawę - to główny cel "Olimpiady SKO Jarocin 2015", której finał odbył się 14.01.2015 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Jarocinie. Olimpijskie konkurencje zostały rozegrane w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VI. Każdy uczestnik mógł wykazać się wiedzą o banku i oszczędzaniu, rozwiązując testy oraz biorąc udział w konkurencjach zarówno indywidualnych, jak i drużynowych. Ocenie komisji konkursowej podlegały również prace plastyczne wykonane wcześniej przez uczestników olimpiady. Nie zabrakło też konkurencji sportowych.
Maskotką imprezy był Pancernik Hatetepes, który na co dzień dba o bezpieczeństwo użytkowników w serwisie SKO.
Laureaci olimpiady
Kategoria klas I-III:
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Jarocinie
- Szkoła Podstawowa w Roszkowie
- Szkoła Podstawowa w Kotlinie
Kategoria klas IV-VI:
- Społeczna Szkoła Podstawowa w Jarocinie
- Szkoła Podstawowa w Witaszycach
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Jarocinie
Laureaci otrzymali puchary, nagrody rzeczowe dla szkół oraz indywidualne dla członków zwycięskiej drużyny.
SKO - tradycja w nowej odsłonie
Inicjatywy takie jak jarocińska olimpiada przypominają, jak ważna jest edukacja ekonomiczna i że im wcześniej ją rozpoczniemy, tym lepiej. Pozwala to oszczędzić dziecku wielu problemów i niejasności związanych ze wchodzeniem w dorosłe życie i świat finansów. Program SKO idealnie to założenie realizuje.
SKO w liczbach
80 lat liczy już SKO PKO Banku Polskiego, najstarszy i największy - a po rewitalizacji w 2012 roku - także najnowocześniejszy program edukacji finansowej dzieci i młodzieży w Polsce;
ponad 155 tys. uczniów założyło konto w internetowym serwisie SKO;
co trzecia szkoła podstawowa (ok 4,6 tys. placówek) uczestniczy w programie;
milion dzieci ma na co dzień dostęp do edukacji finansowej dzięki SKO;
ponad 550 szkół prowadzi blogi na platformie SzkolneBlogi.pl.
PKO Bank Polski, prowadząc SKO od 1935 r., uczy kolejne pokolenia młodych Polaków zarządzania finansami i przedsiębiorczości. Obecnie program SKO to wizytówka nowoczesnej szkoły, która łączy rachunki dla uczniów, szkół i rad rodziców z licznymi inicjatywami, angażującymi całe lokalne społeczności.
O wzmacnianie dobrych nawyków dbają także nauczyciele, którzy na co dzień wspierają dzieci w deponowaniu środków oraz wykazują się ogromną pomysłowością w organizacji lekcji finansów, przedsiębiorczości i oszczędzania. Chętnie korzystają przy tym z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez PKO Bank Polski specjalnie z myślą o szkołach oraz ze scenariuszy lekcji objętych patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
PKO Bank Polski dzieciom poniżej 13. roku życia, w ramach PKO Junior, oferuje karty przedpłacone z wizerunkami postaci z bajek Cartoon Network. Do 31 marca 2015 r. można je nabyć w promocyjnej cenie. Szczegóły tutaj.
SKO-wicze mogą też odwiedzić oddziały PKO Banku Polskiego, by poznać w praktyce zasady ich działania, w tym na przykład zobaczyć sejf lub przeliczyć plik banknotów.
Krzysztof Michalski
Starszy specjalista PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
Bankowa oferta dla najmłodszych
Indeks dla siedmiolatka
Ekooszczędzanie z SKO
Pliki do pobrania
Bankodzieci
02019.07.03Pierwszy wakacyjny obóz dziecka
więcejKiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
Bankodzieci
02019.07.01PKO Junior, czyli oszczędzanie od najmłodszych lat
więcejOd sześciu lat, dzięki PKO Junior, najmłodsi Polacy gromadzą swoje oszczędności na rachunkach „PKO Konto Dziecka”. Pod nadzorem rodzica mogą wchodzić w świat odpowiedzialności za własne finanse i zdobywać podstawy wiedzy na ten temat.
Bankodzieci
02019.07.01Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
więcejUniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Bankodzieci
02019.07.01Co zmienia się w programie 500+ od 1 lipca 2019?
więcejOd dziś można już składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ również na pierwsze dziecko. Bez względu na dochód rodziny świadczenie otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. W serwisie internetowym banku jest dostępny wniosek na okres 2019/2021.
Bankodzieci
02019.06.28Patria Nostra – nagrodzeni za pamięć o historii!
więcejPrawie 2700 uczniów i nauczycieli z około 650 szkół w Polsce, 300 zawodników z 75 szkół spoza granic kraju – tak wyglądała IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra. Laureaci zostali nagrodzeni!
Bankodzieci
02019.06.1811 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
więcejZnajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.