2013.09.02

Bankowość dla najmłodszych

Nowoczesny program edukacji ekonomicznej przygotowany przez Bank to unikatowe
rozwiązanie na skalę światową. Dzieci poprzez zabawę wprowadzone zostaną w tajniki gospodarowania finansami.

Harv Eker, który w dwa i pół roku został milionerem, autor bestsellerowej książki „Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie”, ostrzega: „Albo ty będziesz kontrolować pieniądze, albo one będą kontrolować ciebie”. O tym, że pieniądze nie przychodzą same, wiedzą nawet małe dzieci. Sztuką jest je zarabiać, pomnażać i utrzymać. Sama świadomość tego faktu nie zmienia jednak naszego stanu posiadania. Do tego niezbędna jest bowiem wiedza i działanie.

  • Lepiej od razu nauczyć młodego człowieka prawidłowych nawyków, niż później je zmieniać.

Początek roku szkolnego to doskonały moment na rozpoczęcie nauki również w obszarze finansów. Do szkół idą uczniowie z pokolenia Z (urodzeni po 1990 roku), otwarci, dorastający w świecie nowych technologii, dla których nie istnieje życie bez tabletów, smart fonów i internetu. PKO Bank Polski specjalnie dla nich przygotował oprócz dostępnego w szkole SKO, wyjątkową ofertę PKO Junior. Obie w nowoczesnej i przyjaznej formie. W sam raz dla ciekawych świata najmłodszych.

Internetowe SKO

To nowoczesny system oszczędzania dla uczniów szkół podstawowych dostępny przez komputer, tablet i telefon komórkowy. Dzieci otrzymały do zarządzania swoimi minibudżetami stworzony specjalnie dla nich system bankowości internetowej. Dzięki niemu uczą się oszczędzania, tworząc skarbonki, ustalając cele, które osiągają razem z rówieśnikami, i zdobywając odznaki. Ekonomiczną edukację najmłodszych wspierają nauczyciele, którzy przeprowadzają pierwsze lekcje zarządzania finansami, korzystając z materiałów dostarczonych przez nasz Bank. Szczegóły na stronie.

Oferta PKO Junior

Od lipca br. w Banku dostępny jest nowoczesny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy PKO Konto Dziecka. Jest to jeden z pierwszych na świecie serwisów bankowości internetowej dedykowany dzieciom do 13. roku życia. Serwis transakcyjny wzorowany jest na internetowym SKO, ale rozszerzony o nowe elementy personalizacji (dodatkowe tapety, dźwięki, możliwość wgrania własnego zdjęcia czy zmiany nazwy konta). Młody klient może ustawiać osobisty plan oszczędzania, a także, po akceptacji rodzica, dokonywać przelewów i doładowywać telefon. Rodzice sprawują kontrolę nad kontem dziecka, mogą także ustalać mu wyzwania poprzez specjalną aplikację podpiętą do ich rachunku w systemie bankowości elektronicznej iPKO. Więcej informacji o PKO Junior na stronie.

Konto rodzica

Założenie rachunku córce czy synowi to z pewnością dobre rozwiązanie, które zaprocentuje w przyszłości. W przypadku oferty PKO Konto Dziecka partnerem młodego człowieka w nauce zarządzania jego pierwszym budżetem jest zawsze rodzic lub oboje rodzice. Konto młodego człowieka musi być powiązane z dowolnym ROR-em z oferty PKO Banku Polskiego. W serwisie iPKO dorośli znajdą Aplikację Rodzica, która umożliwia im pełny wgląd w rachunek dziecka i pozwala na akceptowanie inicjowanych przez nie operacji, w tym przelewów zewnętrznych. W ten sposób rodzice pomagają wyrabiać w najmłodszych pożądane nawyki, aby w przyszłości młodzi ludzie potrafili w odpowiedzialny sposób zarządzać swoimi budżetami, inwestować, wydawać i racjonalnie zaciągać zobowiązania.

Szkolne Blogi

Liczy się zabawa

PKO Bank Polski przygotował i udostępnił narzędzia ułatwiające najmłodszym przyswojenie tajników wiedzy finansowej. Wystarczy tylko wybrać najwygodniejszy dla nas sposób i bawiąc się z dzieckiem, kształtować w nim właściwe postawy:

SzkolneBlogi.pl - Platforma społecznościowa, w której szkoły zaangażowane w program SK O opisują działania podejmowane w ramach programu, wymieniają się pomysłami i doświadczeniami z zakresu przedsiębiorczości i edukacji finansowej, a rywalizując w konkursach, mają szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród.

Szkoła Oszczędzania - Oficjalna grupa SKO funkcjonująca na serwisie Nasza Klasa. Uczniowie poznają ciekawostki dotyczące ekonomii, ekologii i oszczędzania. Mają możliwość zagrania w grę Władca Monet.

Edufilmy - Na kanale SKO w serwisie YouTube znajdują się filmy edukacyjne, wypowiedzi twórców i uczestników programu SKO oraz reklamy bankowe.

Poradnik dla rodziców - Publikacje dla zaangażowanych rodziców, których celem jest inspirowanie i podpowiadanie, jak stać się wzorem dla swoich dzieci w zakresie gospodarowania finansami, jak rozmawiać z pociechami o pieniądzach, w jakie działania i decyzje je angażować, jak rozwijać w maluchu zaradność i przedsiębiorczość.

• „Przygody Kuby Pieniążka i żyrafy Lokatki” - Ten dziecięcy przewodnik po świecie pieniędzy przybliża najmłodszym podstawowe pojęcia z zakresu edukacji finansowej. Jego bohaterowie odpowiadają na pytania o pochodzenie i funkcje pieniądza, zdradzają, na czym opiera się działalność banków.

• „Brawo Bank” - Poradnik ekonomiczny dla najmłodszych. W każdym numerze obok wywiadów, opowiadań oraz porad proponowane są rebusy, zagadki i krzyżówki. Magazyn jest bezpłatny. Dostępny na stronie www.bankomania.pkobp.pl oraz w wersji interaktywnej na tablety z Androidem, iPhone’y i iPady.

• „SKO – Słuchaj, Kalkuluj, Oszczędzaj” - Audycje radiowe nadawane na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia. Dzieci uczą się m.in.: jak gospodarować pieniędzmi, pomnażać oszczędności, a także dowiadują się, jak ważne jest dzielenie się i pomaganie innym. Gośćmi audycji są eksperci bankowi.

Brawo Bank

Dobre nawyki

Całe nasze życie składa się z nawyków. To one decydują o tym, kim jesteśmy i czy osiągniemy stawiane sobie cele. Warto zadbać o to, aby od początku nasze dzieci miały właściwą postawę wobec finansów. Bo to, na czym się koncentrujesz, decyduje o tym, co finalnie otrzymujesz od życia, jak mówi Harv Eker.

Iwona Wardzyńska-Kaźmierczak
Ekspert PKO Banku Polskiego

loaderek.gifoverlay.png