2015.03.10

56. Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym - prestiż i wymierne korzyści

"Rola ONZ w kształtowaniu ładu międzynarodowego" - pod takim hasłem zorganizowano 56. edycję jednej z najstarszych i najważniejszych olimpiad wiedzy. - Przypadająca w 2015 roku 70. rocznica powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych to doskonała okazja do upowszechniania wiedzy na temat tej organizacji - mówi Anna Olejniczak, wiceprzewodnicząca Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. PKO Bank Polski po raz kolejny jest partnerem Olimpiady.

  • Historia Olimpiady sięga roku 1959. Ma ona opinię jednej z najtrudniejszych i najbardziej wymagających, a jej program wykracza dalece poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie. Uczestnicy muszą zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi problemów współczesnego świata, gospodarki, polityki międzynarodowej, konstytucyjnych ustrojów państw, integracji europejskiej oraz historii najnowszej. Laureaci i finaliści rokrocznie otrzymują liczne nagrody finansowe i rzeczowe. Najważniejszymi z nich są indeksy niemal wszystkich uniwersytetów w Polsce, otwierające drogę na wiele kierunków społecznych i ekonomicznych.

W tym roku temat Olimpiady to "Rola ONZ w kształtowaniu ładu międzynarodowego". Dlaczego?

Anna Olejniczak: Przypadająca w 2015 roku 70. rocznica powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych, poparta staraniami Polski o uzyskanie miejsca w Radzie Bezpieczeństwa, stwarza doskonałą okazję do upowszechniania wiedzy na temat tej organizacji międzynarodowej. Działania informacyjne, promocyjne i edukacyjne skierowane do młodzieży mają na celu przedstawienie ONZ jako ogólnoświatowej instytucji wnoszącej olbrzymi wkład w dzieło współpracy międzynarodowej na rzecz pokoju i poszanowania praw człowieka. Rocznica ta stwarza również okazję do podsumowania zarówno osiągnięć ONZ, jak też wkładu Polski w jej działania.

Centralny etap Olimpiady odbędzie się w połowie marca. Ilu uczniów weźmie w nim udział?

Najwięcej uczestników jest na etapie szkolnym - w zależności od edycji Olimpiady jest to od ok. 9 do 10 tys. W etapie centralnym udział bierze 100 najlepszych uczniów wyłonionych w trakcie zawodów szkolnych i okręgowych.

Co daje tytuł laureata Olimpiady?

Prestiż. Olimpiada jest znana wśród przedstawicieli życia publicznego, którzy często sami byli jej uczestnikami - finalistami, laureatami. Poza tym laureaci mają przywileje w postępowaniu maturalnym, a tym samym w postępowaniu rekrutacyjnym na większość wyższych uczelni.

Laureaci otrzymują też wiele nagród - m.in. stypendia od Prezesa PKO Banku Polskiego, Prezydenta RP, Prezesa TVP S.A.; publikacje książkowe, nagrody rzeczowe. Ministerstwo Spraw Zagranicznych dla finalistów biorących udział w zawodach centralnych funduje nagrody multimedialne, a laureaci (30 osób) uczestniczyć będzie w wyjeździe zagranicznym, w tej edycji - do Wiednia.

Jak Bank pomaga uczestnikom?

PKO Bank Polski po raz kolejny jest partnerem strategicznym Olimpiady. Docenia inicjatywę, która, promując wiedzę na temat współczesnego świata wśród młodych ludzi, pomaga otwierać im dalszą drogę do aktywnego kształtowania rzeczywistości. Tradycyjnie już, również w tym roku Bank uruchomił aplikację na Facebooku, która umożliwiła trening przed samym konkursem, a najlepszym także zdobycie atrakcyjnych nagród ufundowanych przez PKO Bank Polski. Uczestnicy rywalizacji:

  • codziennie mogli wygrać trzymiesięczne abonamenty Spotify,
  • co tydzień mieli szansę zdobyć Smartwatch Samsung.

Na koniec każdego z dwóch etapów konkursu szkoły, które zmobilizowały do udziału w zmaganiach najwięcej chętnych, zmierzyły się w rywalizacji o nagrodę główną (55-calowy telewizor LG).

Przygotuj się do Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

Rozmawiał Mateusz Kowalski
Redakcja CI

Bilans tegorocznej edycji konkursu "Przygotuj się do Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym" to kilka tysięcy grających, prawie dwa miesiące ciągłych emocji i tylko 500 sekund na rozegranie pojedynczej rozgrywki. Do tego należy dodać 42 wyłonionych laureatów nagród dziennych, sześciu zdobywców nagród tygodnia i sześć szkół, które zwyciężyły dzięki współpracy i wysiłkowi uczniów włożonemu w rywalizację. Więcej.

  • - Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym zdecydowanie poszerzyła moje horyzonty i dała nowe spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Było to nie tylko świetne przygotowanie do matury z WOS-u (której ostatecznie nie musiałem pisać), ale i wspaniała przygoda.

    Przemysław Stępniak, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu, aktualnie student prawa Uniwersytetu Warszawskiego, laureat 55. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

    - Do Olimpiady nie da się przygotować tak, jak np. do zwykłego, szkolnego sprawdzianu. Wymaga ona od uczestnika głębszego zainteresowania daną dziedziną. Warto jednak część informacji powtórzyć i skupić się przede wszystkim na temacie, który zmienia się co edycję.

    Krzysztof Holke, uczeń VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, laureat 55. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

Czytaj także:

Konkurs "Przygotuj się do Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym" 2015 za nami

    • Bankofinanse

      02019.06.17

      Interesujesz się analizą danych? Rozpocznij karierę w bankowości

      14 czerwca, na Politechnice Warszawskiej, odbyła się III edycja konferencji Data Science Summit (DSS) – największego wydarzenia o tematyce data science w Polsce, adresowanego do wszystkich osób zainteresowanych obszarem przetwarzania, analizy i wizualizacji danych oraz uczenia maszynowego. Eksperci PKO Banku Polskiego reprezentowali na wydarzeniu branżę finansową, zarówno w części merytorycznej, jak i rekrutacyjnej.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.22

      Rozwój. Kariera. Sukces. Trwa XVI edycja Festiwalu BOSS

      10 tys. młodych ludzi i ponad 90 prelegentów, którzy spotykają się w 7 miastach Polski na 9 uczelniach wyższych. Konferencje, debaty, panele dyskusyjne, spotkania z gośćmi znanymi z pierwszych stron gazet, szkolenia i warsztaty. To wszystko odbywa się w ramach Festiwalu BOSS organizowanego przez największą studencką organizację promującą przedsiębiorczość w Polsce Fundację Studenckie Forum Business Centre Club.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.20

      PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce

      Targi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.18

      #zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy

      Wiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.15

      Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych

      Za nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.02.05

      Planujesz swoją karierę zawodową? Sprawdź się w PKO Banku Polskim!

      Początek roku to dobry moment do zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego. Dla studentów i absolwentów uczelni, którzy myślą o pracy w bankowości – przygotowaliśmy 5 programów stażowych we wszystkich obszarach działalności banku. Od stycznia br. w rekrutacji wspiera nas chatbot – narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki któremu możemy być w stałym kontakcie z kandydatami.

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png