2014.12.09

Bezpieczne i innowacyjne liceum w Puławach

I Liceum Ogólnokształcące im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach znalazło się w gronie pięciu szkół, które w ramach współpracy z PKO Bankiem Polskim korzystają z karty szkolnej. Atrakcyjna karta, z wybranym przez szkołę wizerunkiem, łączy w sobie funkcję karty dostępu do szkoły z funkcją płatniczą.

Bezpieczne i innowacyjne liceum w Puławach

W szkołach uczestniczących w pilotażu zainstalowany został system kontroli dostępu w postaci elektrozamków. Uczniowie i pracownicy szkoły zostali wyposażeni w specjalne karty umożliwiające wejście do szkoły. Każda ze szkół posiada indywidualny, wybrany przez siebie wizerunek awersu karty.

- Dzięki karcie szkolnej podnosimy poziom bezpieczeństwa w szkole. Nasze Liceum wraz z Niepublicznym Gimnazjum przy I LO to przeszło 1000 młodych ludzi, o których bezpieczeństwo codziennie się troszczymy. Karta umożliwia również edukację finansową młodzieży. W przyszłości planujemy zaś, aby pełniła też rolę karty bibliotecznej, obiadowej, a po uzgodnieniach z odpowiednimi jednostkami karty miejskiej. Bardzo się cieszymy, że bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów możemy zwiększyć bezpieczeństwo w szkole, jak również nadal utrzymywać wizerunek nowoczesnej i innowacyjnej placówki - podkreśla Beata Trzcińska-Staszczyk, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach.

  • Szkoły nie ponoszą żadnych kosztów w związku z wdrożeniem systemu i produkcją kart. Użytkowanie karty zarówno w zakresie dostępu do szkoły, jak i funkcji płatniczej, także nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Wyposażenie szkoły w system kontroli dostępu zostało sfinansowane ze środków Fundacji PKO Banku Polskiego, zaś za produkcję i dostarczenie kart z indywidualnym wizerunkiem szkoły odpowiedzialny jest PKO Bank Polski.

Karty dostępu do szkół posiadają także funkcję płatniczą. Opiera się ona na modelu karty przedpłaconej, do której przypisany jest techniczny numer rachunku. Kartę można zasilać, przelewając środki za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub wpłacając je w dowolnym oddziale PKO właśnie na numer rachunku przypisany do karty.

- Poprzez projekt karty szkolnej chcemy wspólnie z nauczycielami i rodzicami jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na terenie szkoły. Wyposażając natomiast kartę szkolną w funkcję płatniczą, umożliwiamy uczniom praktyczną naukę zarządzania własnymi finansami, a także oswojenie się z instrumentem, którego z pewnością będą używać w dorosłym życiu. Projekt Karty Szkolnej wpisuje się także w ideę promowania płatności bezgotówkowych, które są wygodne, bezpieczne i szybkie - podkreśla Tomasz Górnicki, lider projektu karty szkolnej w PKO Banku Polskim.

Karta szkolna ma domyślnie wyłączoną funkcję płatniczą i tylko od ucznia oraz jego rodziców zależy czy będzie z niej korzystać. Możliwość dokonywania płatności kartą szkolną można aktywować poprzez pierwsze użycie karty np. w sklepie lub w bankomacie PKO Banku Polskiego, potwierdzając ją przypisanym do karty numerem PIN. Karta umożliwia dokonywanie płatności na całym świecie, w tym także płatności w internecie oraz płatności zbliżeniowych. Gotówkę można wypłacać bez prowizji w ponad 3 tysiącach bankomatów PKO.

Program karty szkolnej jest dedykowany dla szkół ponadpodstawowych. W pilotażu uczestniczy pięć szkół: jedna z Gniezna, jedna z Nowego Tomyśla, dwie z Wrocławia oraz jedna z Puław.

  • Łącznie PKO Bank Polski wydał uczniom w tych szkołach prawie 4,5 tysiąca kart.

W ramach wsparcia edukacji ekonomicznej uczniów, Bank przygotował także scenariusz lekcji dotyczącej bezpiecznego poruszania się w świecie finansów, w tym bezpiecznego korzystania z kart płatniczych. Pracownicy Banku przeprowadzą takie lekcje wśród uczniów szkół biorących udział w pilotażu.

PKO Bank Polski od lat angażuje się w edukację ekonomiczną dzieci i młodzieży, umożliwiając im praktyczną naukę finansów poprzez nowoczesną i kompleksową ofertę dla młodych. Od 2012 roku w nowej formule funkcjonują Szkolne Kasy Oszczędności dla uczniów w wieku 6-13 lat, zaś w lipcu 2013 roku Bank jako pierwszy w Polsce wprowadził ofertę PKO Junior dla dzieci poniżej 13. roku życia. W ofercie dostępne jest również PKO Konto Pierwsze dla osób pomiędzy 13. a 18. rokiem życia, a także odświeżone Konto dla Młodych dla studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Łącznie Bank obsługuje ponad 700 tysięcy klientów w grupie wiekowej 0-26.

Więcej informacji o projekcie Karty Szkolnej znajdziecie tutaj.

Karolina Tomczak
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Bezpieczne i innowacyjne gimnazjum w Nowym Tomyślu

    • Bankofinanse

      02019.06.17

      Interesujesz się analizą danych? Rozpocznij karierę w bankowości

      14 czerwca, na Politechnice Warszawskiej, odbyła się III edycja konferencji Data Science Summit (DSS) – największego wydarzenia o tematyce data science w Polsce, adresowanego do wszystkich osób zainteresowanych obszarem przetwarzania, analizy i wizualizacji danych oraz uczenia maszynowego. Eksperci PKO Banku Polskiego reprezentowali na wydarzeniu branżę finansową, zarówno w części merytorycznej, jak i rekrutacyjnej.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.22

      Rozwój. Kariera. Sukces. Trwa XVI edycja Festiwalu BOSS

      10 tys. młodych ludzi i ponad 90 prelegentów, którzy spotykają się w 7 miastach Polski na 9 uczelniach wyższych. Konferencje, debaty, panele dyskusyjne, spotkania z gośćmi znanymi z pierwszych stron gazet, szkolenia i warsztaty. To wszystko odbywa się w ramach Festiwalu BOSS organizowanego przez największą studencką organizację promującą przedsiębiorczość w Polsce Fundację Studenckie Forum Business Centre Club.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.20

      PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce

      Targi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.18

      #zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy

      Wiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.15

      Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych

      Za nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.02.05

      Planujesz swoją karierę zawodową? Sprawdź się w PKO Banku Polskim!

      Początek roku to dobry moment do zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego. Dla studentów i absolwentów uczelni, którzy myślą o pracy w bankowości – przygotowaliśmy 5 programów stażowych we wszystkich obszarach działalności banku. Od stycznia br. w rekrutacji wspiera nas chatbot – narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki któremu możemy być w stałym kontakcie z kandydatami.

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png