2015.05.20

Co drugi Polak, gdyby mógł cofnąć czas, wybrałby inny kierunek studiów

Ponad połowa z nas pracuje na stanowisku, które nie jest zgodne z ukończonym kierunkiem studiów, choć jednocześnie 75 proc. uważa, że kierunkowe wykształcenie pomaga w znalezieniu pracy. Jako kraj mamy duży problem z niedostosowaniem edukacji do oczekiwań rynku pracy, który szybko się zmienia, podczas gdy edukacja i szkolnictwo wyższe żyją własnym życiem, wynika z badania Millward Brown przeprowadzonego na zlecenie Work Service.

Co drugi Polak, gdyby mógł cofnąć czas, wybrałby inny kierunek studiów

Tylko jedna trzecia Polaków deklaruje, że pracuje w wyuczonym zawodzie, a co szósta osoba podkreśla, że praca i nauka pokrywają się tylko częściowo. To, co może być zaskakujące to fakt, że najbardziej ze swojego wykształcenia są zadowoleni humaniści. Osoby z wykształceniem humanistycznym częściej niż posiadające wykształcenie techniczne pracują w miejscu zgodnym z ukończonym kierunkiem nauczania (odpowiednio 43 proc. i 28 proc.).

Dodatkowo, podczas gdy aż 52 proc. techników chciałoby zmienić swoje wykształcenie, taką chęć wyraziło tylko czterech na dziesięciu humanistów.

Na polskim rynku pracy można znaleźć wiele ofert pracy w branży usługowej i biurowej, w której odnajdują się humaniści, a ich wiedza i kompetencje są uzupełniane podczas szkoleń organizowanych przez pracodawców. W przypadku osób o kompetencjach technicznych na rynku występuje duże zapotrzebowanie na ekspertów o specjalistycznej wiedzy, którą należy zdobywać jeszcze na etapie studiów wyższych. Dlatego w ich przypadku źle dobrany kierunek studiów może stanowić duże wyzwanie na przyszłość.

Jak zauważa Tomasz Hanczarek, prezes Work Service, kiedyś egzamin maturalny i wybór kierunku studiów stanowił klucz do późniejszej kariery zawodowej. Obecnie powstają nowe zawody i profesje, a uczelnie nie nadążają ze zmianą programów nauczania i dopasowaniem do aktualnych potrzeb pracodawców. To sprawia, że wybór kierunku studiów jest coraz trudniejszy.

- Dziś wyraźnie widzimy, że obecny system edukacji nie do końca spełnia tę rolę, bo ponad połowa Polaków nie pracuje już w swoim wyuczonym zawodzie. To pokazuje, jak szybkim zmianom podlegają mechanizmy rynku pracy. Potwierdzają to wyniki zrealizowanego przez nas badania, które pokazują, że Polacy muszą być bardzo często mobilni zawodowo i podejmować pracę w innym obszarze niż wyuczonym. W dzisiejszym świecie proces edukacji trwa całe życie i wiele praktycznych umiejętności zdobywamy dopiero podczas pracy zawodowej - podkreśla Hanczarek.

Bardzo dużo grupa Polaków - bo aż 51 proc. - gdyby mogła cofnąć czas, wybrałaby inny profil nauki, co pokazuje, jak ważną decyzję muszą podejmować młodzi ludzie jeszcze na etapie szkół średnich. Późniejsza zmiana profilu wykształcenia jest oczywiście możliwa, ale - aby osiągnąć zawodowy sukces - należy już na początku kierować się potrzebami rynkowymi, a nie tylko aktualną modą i zainteresowaniami.

Wśród osób posiadających już doświadczenie na rynku pracy prawie co czwarty uważa, że edukacja nie ma znaczenia w czasie ubiegania się o pracę. W ocenie 75 proc. kierunkowe wykształcenie jest atutem na rynku pracy.

Agnieszka Morawiecka
ISBnews

Czytaj także:

PKO Bank Polski najbardziej pożądanym pracodawcą w sektorze bankowym

Erasmus dla wszystkich

    • Bankofinanse

      02019.06.17

      Interesujesz się analizą danych? Rozpocznij karierę w bankowości

      14 czerwca, na Politechnice Warszawskiej, odbyła się III edycja konferencji Data Science Summit (DSS) – największego wydarzenia o tematyce data science w Polsce, adresowanego do wszystkich osób zainteresowanych obszarem przetwarzania, analizy i wizualizacji danych oraz uczenia maszynowego. Eksperci PKO Banku Polskiego reprezentowali na wydarzeniu branżę finansową, zarówno w części merytorycznej, jak i rekrutacyjnej.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.22

      Rozwój. Kariera. Sukces. Trwa XVI edycja Festiwalu BOSS

      10 tys. młodych ludzi i ponad 90 prelegentów, którzy spotykają się w 7 miastach Polski na 9 uczelniach wyższych. Konferencje, debaty, panele dyskusyjne, spotkania z gośćmi znanymi z pierwszych stron gazet, szkolenia i warsztaty. To wszystko odbywa się w ramach Festiwalu BOSS organizowanego przez największą studencką organizację promującą przedsiębiorczość w Polsce Fundację Studenckie Forum Business Centre Club.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.20

      PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce

      Targi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.18

      #zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy

      Wiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.15

      Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych

      Za nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.02.05

      Planujesz swoją karierę zawodową? Sprawdź się w PKO Banku Polskim!

      Początek roku to dobry moment do zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego. Dla studentów i absolwentów uczelni, którzy myślą o pracy w bankowości – przygotowaliśmy 5 programów stażowych we wszystkich obszarach działalności banku. Od stycznia br. w rekrutacji wspiera nas chatbot – narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki któremu możemy być w stałym kontakcie z kandydatami.

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png