2013.08.25

Konta dla młodzieży – jak wybrać, kiedy zakładać?

Na polskim rynku jest wiele ofert. Jak dokonać trafnego wyboru, jeśli potrzebujesz konta, ale nie masz o tym zielonego pojęcia?


Nie wszyscy rodzice wyrażają zgodę na całkowitą samodzielność finansową swojej dorastającej córki czy syna... Dlatego na początku ustal z rodzicami, czy pozwolą ci na założenie zupełnie osobnego konta, czy też chcą, aby było ono podpięte do ich rachunku (w tym drugim przypadku mieliby dostęp np. do historii wszystkich twoich operacji). Kiedy już dojdziecie do porozumienia w tej sprawie skupcie się – mówiąc wprost – na pieniądzach.

Bonus za młodość

Rachunki dla młodzieży zwykle są tańsze w utrzymaniu niż dla dorosłych. Oferty różnie ustalają górną poprzeczkę – czasami jest nią osiągnięcie 26. roku życia, a czasami z bonusów skorzystasz aż do skończenia 30 lat. Bywają przypadki, gdy na specjalne preferencje mogą liczyć tylko osoby uczące się w szkole średniej – jeżeli nie pokażesz ważnej legitymacji zostaniesz potraktowany jak dorosły. – Szkolna legitymacja czasami bywa taką przepustką. Kiedy ją zgubiłam pani w banku doradziła mi, by zaczekać do chwili wydania duplikatu. W przeciwnym razie musiałabym zapłacić więcej za prowadzenie konta – opowiada Olga, 17-letnia licealistka z Wałbrzycha.

Sposób kontaktu z bankiem prawdę ci powie

Oczywiście nie namawiamy, byś sprawdzał, która oferta daje możliwość bezpłatnego dostępu do rachunku przez całą dobę – zakładamy, że interesuje cię tyko konto, z którego możesz korzystać drogą elektroniczną.

  • Coraz więcej banków wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i umożliwia składanie wniosków bez wychodzenia z domu.

Można to zrobić online – umowa trafi z powrotem do ciebie lub twoich rodziców drogą elektroniczną albo za pośrednictwem kuriera. Wystarczy tylko usiąść przed komputerem i to sprawdzić.

Opłaty – czytaj to, co jest napisane drobnym drukiem

Na samym początku warto zwrócić uwagę na to, co jest za darmo, a za czym kryją się ukryte opłaty. Banki czasami uzależniają brak opłat za prowadzenie konta od dokonywania na nie regularnych wpływów (w przeciwnym razie dodatkowo zapłacisz kilka złotych co miesiąc). Koniecznie zwróć uwagę na opłaty za krajowe przelewy internetowe. – Powinny być darmowe i nielimitowane. Dla mnie to priorytet, bo często kupuję w internecie – uważa 18-letni Aleksander z Przemyśla.

Możliwości karty płatniczej, czyli bez drobniaków w kieszeni

Jeśli jesteś osobą młodą z pewnością nie trzeba cię długo przekonywać do korzyści płynących z posługiwania się kartą płatniczą. To przecież w tej chwili absolutny standard. Mając kartę płatniczą z mikroprocesorem zapłacisz za zakupy nie tylko w punktach posiadających terminal POS, ale również przez internet. Poza tym, mając ją w portfelu nie potrzebujesz nosić drobnych monet, aby kupić bilet, gumę do żucia lub gazetę – dzięki karcie można dokonywać szybkich płatności zbliżeniowych bez wstukiwania numeru PIN (wartość transakcji nie może przekraczać 50 zł). To duże udogodnienie.

Wiele banków oczekuje od posiadaczy kart płatniczych, że – w zamian za jej wydanie – będą dokonywać transakcji bezgotówkowych o określonej wartości (w przeciwnym razie co miesiąc zapłacisz za kartę niewielką, zwykle kilkuzłotową opłatę). Istotna też jest możliwość wypłaty gotówki zupełnie za darmo. – Kiedy zakładałam konto sprawdziłam, czy bank każe sobie płacić za wypłaty z bankomatów nie należących do jego sieci – mówi Magdalena, 16-latka z podkrakowskich Wadowic.

Bankowość mobilna – gdy wolisz telefon niż komputer

Nie wyobrażasz sobie życia bez Facebooka i od dawna mówisz, że podziwiasz swoich rodziców i dziadków, że potrafili żyć bez telefonu komórkowego? Jeśli tak to z pewnością chciałbyś szybko, wygodnie i bezpłatnie wysyłać przelewy swoją „komórką” oraz za jej pośrednictwem sprawdzać np. stan konta. Taką unikalną możliwość oferują na razie tylko wybrane banki na świecie - w Polsce jest to np. IKO. Takie niesamowite udogodnienie ma Konto pierwsze oferowane przez PKO Bank Polski – zresztą sprawdź sam.

Pilnie potrzebujesz zastrzyku gotówki?

Któż z nas nie potrzebował choć raz w życiu niewielkiej kwoty pieniędzy? Nieliczne banki umożliwiają młodym ludziom skorzystanie z salda debetowego, co oznacza, że jeśli wydasz wszystkie środki zgromadzone na koncie możesz zadłużyć się na kilkadziesiąt czy kilkaset złotych (oddasz je bankowi z chwilą, gdy na koncie z powrotem pojawi się nowa gotówka, np. od rodziców). Myślisz, że to przydatna rzecz? Jeśli tak to sprawdź, gdzie musiałbyś założyć konto, aby w awaryjnej sytuacji pożyczyć przysłowiowe parę złotych bez zbędnych formalności i żadnych odsetek.

Przed wyborem konta warto sprawdzić, czy twoja karta umożliwia wypłacanie gotówki przy okazji płacenia nią za zakupy - tzw. cash back i, oczywiście, czy nie ma za to dodatkowych opłat. Jeśli karta daje taką możliwość, po zrobieniu zakupów możesz otrzymać wypłacić u kasjera nawet do 200 zł (to dobry sposób na zdobycie pieniędzy, gdy w pobliżu nie ma bankomatu).

Kiedy wyjeżdżasz za granicę...

Planujesz wyjazd zagraniczny w czasie ferii lub wakacji albo wkrótce jedziesz na wycieczkę szkolną do innego kraju? Być może doskonale wiesz, jaki problem stanowi znalezienie kantoru lub konieczność przewożenia w portfelu pliku banknotów w obcej walucie oraz ich wymiany na złotówki po powrocie do domu. - Pamiętam, że w zeszłym roku możliwość wypłaty pieniędzy z bankomatu za granicą uratowała mi skórę. Byliśmy na wycieczce w Paryżu i zakupy tak mnie pochłonęły, że zabrakło mi pieniędzy na ostatni dzień pobytu. Na szczęśnie mogłam je wyjąć z konta i nic mnie to nie kosztowało. - wspomina 17-letnia Iga z Wrocławia.

Może ty też chciałbyś mieć konto umożliwiające bezpłatne wypłacanie gotówki ze wszystkich bankomatów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie (w tym drugim przypadku wypłata dokonywana jest w miejscowej walucie)? A zatem dobrze szukaj, bo za nic nie warto przepłacać!

    • Bankofinanse

      02019.06.17

      Interesujesz się analizą danych? Rozpocznij karierę w bankowości

      14 czerwca, na Politechnice Warszawskiej, odbyła się III edycja konferencji Data Science Summit (DSS) – największego wydarzenia o tematyce data science w Polsce, adresowanego do wszystkich osób zainteresowanych obszarem przetwarzania, analizy i wizualizacji danych oraz uczenia maszynowego. Eksperci PKO Banku Polskiego reprezentowali na wydarzeniu branżę finansową, zarówno w części merytorycznej, jak i rekrutacyjnej.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.22

      Rozwój. Kariera. Sukces. Trwa XVI edycja Festiwalu BOSS

      10 tys. młodych ludzi i ponad 90 prelegentów, którzy spotykają się w 7 miastach Polski na 9 uczelniach wyższych. Konferencje, debaty, panele dyskusyjne, spotkania z gośćmi znanymi z pierwszych stron gazet, szkolenia i warsztaty. To wszystko odbywa się w ramach Festiwalu BOSS organizowanego przez największą studencką organizację promującą przedsiębiorczość w Polsce Fundację Studenckie Forum Business Centre Club.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.20

      PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce

      Targi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.18

      #zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy

      Wiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.15

      Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych

      Za nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.02.05

      Planujesz swoją karierę zawodową? Sprawdź się w PKO Banku Polskim!

      Początek roku to dobry moment do zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego. Dla studentów i absolwentów uczelni, którzy myślą o pracy w bankowości – przygotowaliśmy 5 programów stażowych we wszystkich obszarach działalności banku. Od stycznia br. w rekrutacji wspiera nas chatbot – narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki któremu możemy być w stałym kontakcie z kandydatami.

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png