2015.02.24

Konkurs "Przygotuj się do Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym" 2015 za nami

Kilka tysięcy grających, prawie dwa miesiące ciągłych emocji i tylko 500 sekund na rozegranie pojedynczej rozgrywki. To bilans tegorocznej edycji konkursu "Przygotuj się do Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym" przeprowadzonego przez PKO Bank Polski.

Do tego należy dodać 42 wyłonionych laureatów nagród dziennych, sześciu zdobywców Nagród Tygodnia i sześć szkół, które zwyciężyły dzięki współpracy i wysiłkowi włożonemu w rywalizację przez swoich uczniów.

Uczestnicy rywalizacji codziennie mogli wygrać trzymiesięczne abonamenty Spotify, dodatkowo co tydzień na uczniów szkół ponadpodstawowych czekała także możliwość zdobycia smartwatcha Samsung. Na końcu każdego z dwóch etapów przyznana została również nagroda główna - 55'' telewizor LG dla szkoły, która zajęła pierwsze miejsce w rankingu szkół oraz dwie nagrody "pocieszenia" (bony do sklepu internetowego empik.com o wartości 500 zł) dla placówek oświatowych, które w rankingu zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Poziom pytań konkursowych, tradycyjnie już, był bardzo wysoki. Wyzwaniu olimpiady podołać mogli tylko najlepsi i najbardziej wytrwali. W tym roku niekwestionowanym zwycięzcą pierwszego etapu rywalizacji okazał się Zespół Szkół Elektroniczno-Informatycznych w Lesznie, który ze znaczącą przewagą punktową zdobył Nagrodę Główną dla Szkół. Uczniowie tzw. Kolejówki nie poddali się także w kolejnym miesiącu konkursu. Swoją wiedzą i zaangażowaniem wywalczyli drugie miejsce na podium, nagrodę pocieszenia, a także kilka nagród indywidualnych. Zwycięzcami drugiego etapu rozgrywki zostali uczniowie z Olkusza, którzy powtórzyli tym samym swój sukces z ubiegłego roku. W obydwu szkołach uroczystego wręczenia nagród dokonali przedstawiciele PKO Banku Polskiego.

  • Aplikację przedstawiłem uczniom, korzystając z Facebooka, którego wykorzystuję w prowadzeniu zajęć jako jedno z narzędzi dydaktycznych - uczę historii, wiedzy o społeczeństwie oraz przedmiotów informatycznych w klasach o specjalności organizacja reklamy. Dlatego również konkurs wydawał się ciekawym elementem nawiązującym do tych przedmiotów nauczania.Najtrudniejszy w każdym konkursie jest początek, gdy trzeba zainteresować nim uczniów - na szczęście znalazło się kilku pasjonatów, którzy potraktowali to jak wyzwanie. Kiedy nasza szkoła zaistniała w rankingu i zaczęła wygrywać z liceami, pojawił się element rywalizacji, który od lat występuje w naszej edukacji - sprowadzający się do przekonania, że najlepsi uczniowie idę do liceum. Wreszcie mogliśmy udowodnić, że jest inaczej. Sądzę, że ten konkurs przynosi naszej szkole o wiele większe korzyści niż telewizor, który jest tak naprawdę tylko materialnym symbolem zwycięstwa. Nasi uczniowie grali, bo zaznali radości zwycięstwa nad tymi, którzy wydawali się lepsi - mówi Mirosław Matuszewski, opiekun konkursu w ZSET nr 5 w Lesznie.

    Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów zaangażowanych w konkurs. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, w konkursie Banku uczestniczyło kilkuset uczniów IV LO w Olkuszu. W minionym roku, zajmując I miejsce, wygraliśmy projektor multimedialny, który znacząco wspomaga proces edukacji. Służy na każdej lekcji, która dzięki temu jest atrakcyjniejsza dla uczniów. W następnych latach z pewnością również będziemy brać udział w konkursie organizowanym przez Bank. Najtrudniejszym wyzwaniem w tej edycji było mobilizowanie uczniów, aby systematycznie rozwiązywali zadania konkursowe i nie zniechęcali się ewentualnymi niepowodzeniami. Istotna i trudna była także rywalizacja z innymi szkołami, które swymi wynikami wysoko postawiły poprzeczkę. PKO Bank Polski jest instytucją budzącą powszechne zaufanie, zatem uznaliśmy, że warto wziąć udział w konkursie, tym bardziej, że znakomicie przygotowuje on uczniów do Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym - powiedział Piotr Grojec, Dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu.

  • W 56. edycji "Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym" tematem przewodnim jest rola ONZ w kształtowaniu ładu międzynarodowego. PKO Bank Polski już po raz kolejny pomógł uczniom szkół ponadpodstawowych przygotować się do tej rywalizacji. Zalogować się do aplikacji "Przygotuj się do Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym" i wziąć udział w konkursie organizowanym przez Bank mógł każdy, kto chciał sprawdzić swój poziom wiedzy z zakresu historii najnowszej oraz stosunków międzynarodowych. Partnerem merytorycznym rywalizacji został Uniwersytet Warszawski, który zadbał o odpowiedni, wysoki poziom trudności quizu, z którym zmierzyli się uczestnicy rywalizacji. Konkurs rozpoczął się 3 listopada 2014 roku i przeprowadzony został w dwóch etapach.

Olga Kamionek
Starszy specjalista PKO Banku Polskiego

Pliki do pobrania

    • Bankofinanse

      02019.06.17

      Interesujesz się analizą danych? Rozpocznij karierę w bankowości

      14 czerwca, na Politechnice Warszawskiej, odbyła się III edycja konferencji Data Science Summit (DSS) – największego wydarzenia o tematyce data science w Polsce, adresowanego do wszystkich osób zainteresowanych obszarem przetwarzania, analizy i wizualizacji danych oraz uczenia maszynowego. Eksperci PKO Banku Polskiego reprezentowali na wydarzeniu branżę finansową, zarówno w części merytorycznej, jak i rekrutacyjnej.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.22

      Rozwój. Kariera. Sukces. Trwa XVI edycja Festiwalu BOSS

      10 tys. młodych ludzi i ponad 90 prelegentów, którzy spotykają się w 7 miastach Polski na 9 uczelniach wyższych. Konferencje, debaty, panele dyskusyjne, spotkania z gośćmi znanymi z pierwszych stron gazet, szkolenia i warsztaty. To wszystko odbywa się w ramach Festiwalu BOSS organizowanego przez największą studencką organizację promującą przedsiębiorczość w Polsce Fundację Studenckie Forum Business Centre Club.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.20

      PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce

      Targi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.18

      #zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy

      Wiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.15

      Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych

      Za nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.02.05

      Planujesz swoją karierę zawodową? Sprawdź się w PKO Banku Polskim!

      Początek roku to dobry moment do zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego. Dla studentów i absolwentów uczelni, którzy myślą o pracy w bankowości – przygotowaliśmy 5 programów stażowych we wszystkich obszarach działalności banku. Od stycznia br. w rekrutacji wspiera nas chatbot – narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki któremu możemy być w stałym kontakcie z kandydatami.

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png