2013.11.05

Kiedy przychodzi odpowiedni moment na pierwszą pracę?

Z badań prowadzonych wśród rodziców wynika, że Polacy powszechnie akceptują pracę zarobkową u dzieci pod warunkiem, że mają minimum 16 lat. Część rodziców nie widzi jednak nic złego, gdy robią to już gimnazjaliści.

Co roku część nastolatków decyduje się na podjęcie pracy. U jednych wynika to z motywów finansowych („rodzice dają mi za małe kieszonkowe”), u drugich z ambicjonalnych („chcę mieć w końcu swoje pieniądze”), a jeszcze inni pragną po prostu realizować marzenia, których z różnych powodów nie chcą spełnić ich rodzice („skoro nie dostanę nowego telefonu, kupię go sam”). Każda z tych postaw z pewnością zasługuje na uznanie i pomaga młodemu człowiekowi w zdobyciu cennego doświadczenia.

Jak wynika z badania przeprowadzonego we wrześniu 2012 roku przez Centrum Badania Opinii Publicznej, w co piątej polskiej rodzinie przynajmniej jedno z dzieci pracowało podczas wakacji. Robili to głównie uczniowie szkół średnich z miast średniej wielkości. O ile wśród dorosłych Polaków raczej nie ma zgody na to, by zarobkowo pracowały już dzieci w wieku 13-15 lat, o tyle jest powszechna aprobata na podejmowanie pracy przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Magiczny wiek

Przyjmijmy więc, że pracująca dorywczo twoja 16-letnia córka lub 16-letni syn nikogo nie zszokują. Zdarzają się jednak rodzice, którzy nie widzą nic złego w tym, że ich pociechy zarabiają na swoje drobne wydatki jeszcze wcześniej. – Od dwóch lat w wakacje zbieram truskawki. Rodzice najpierw się temu dziwili, ale w tym roku kilkakrotnie pytali, czy nie zmieniłem planów – mówi 15-letni Bartłomiej. Zbieranie owoców to praca znana zapewne wielu dorosłym Polakom. Ile można zarobić? Płaci się zwykle w zależności od ilości uzbieranych truskawek, jabłek czy malin. Oznacza to, że nastolatek może zarobić tyle, co osoba dorosła.

  • Bez względu na to, w jakim wieku pracę podejmie twoje dziecko, powinieneś w miarę możliwości mu pomóc.

Nie musisz szukać za niego pracy (choć oczywiście warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte – może np. usłyszałeś, że koleżanka z pracy szuka kogoś, kto od czasu do czasu zaopiekuje się jej  5-letnim szkrabem?).

Kiedy już twoja niepełnoletnia pociecha znajdzie pracę, ważne jest, byś np. zaproponował, że pójdziesz z nią, by jego przyszły pracodawca nie próbował jej oszukać w dniu wypłaty (niestety takie przypadki wciąż się zdarzają). Oczywiście, jeśli dziecko nie chce takiej pomocy, to nie rób niczego na siłę. Twoje szczere chęci są jednak niezwykle ważne.

Wykorzystać okazję

Dobrą okazją do rozpoczęcia pracy dorywczej są długie okresy dłuższych przerw w nauce (wakacje, ferie zimowe, okres świąt Bożego Narodzenia), ale nawet zwykłe weekendy. Pracą dla osoby niepełnoletniej może być np. opieka nad domowymi zwierzętami. Część posiadaczy psów, kotów czy rybek kilka razy w roku ma dylemat – co mają z nimi zrobić w czasie urlopu lub kilkudniowego wyjazdu. – Kiedy mój syn chciał znaleźć pracę podpowiedziałam, by nie tylko zamieścił ogłoszenia w internecie, ale dodatkowo rozwiesił kilkadziesiąt ogłoszeń na klatkach schodowych na osiedlu – tłumaczy Anna, mama nastoletniego Adriana.

  • Kilka złotych za godzinę można zarobić za rozdawanie ulotek lub kolportaż bezpłatnych gazetek, co oznacza, że w kilka godzin nastolatek samodzielnie zarobi na doładowanie do telefonu komórkowego.

Ulotki rozdaję zwykle raz na dwa tygodnie. Przeznaczam na to całą sobotę. Mój wiek nie jest dla nikogo problemem – mówi 17-letni Damian. W przypadku rozklejania plakatów system wynagradzania może być już jednak zupełnie inny.

Wakacje, ferie czy weekendy?

W okresie wakacyjnym w miejscowościach turystycznych osoby niepełnoletnie sprzedają pamiątki, popcorn czy lody. – Praca trwa kilka godzin dziennie i zależy od ilości sprzedanego towaru. Zdarzało się, że moja córka zarobiła nawet 60 zł dziennie – chwali się Adam, tata 17-latki ze Świnoujścia, która rok temu sprzedawała turystom przekąski.

Wiele młodych osób ceni sobie pracę przy promocji produktów w supermarketach. Można ją wykonywać przez cały rok. – Latem nie czuję upału, a zimą w sklepie zawsze jest ciepło. Minusem jest tylko to, że do prawie każdego trzeba się uśmiechać – mówi Marta. Niektóre markety na stanowisko hostessy przyjmują osoby mające co najmniej 16 lat. Praca zwykle odbywa się w piątki (po południu) oraz w soboty i niedziele, co w ogóle nie koliduje z nauką.

  • Coraz więcej dużych firm oficjalnie deklaruje chęć zatrudniania niepełnoletnich osób.

Jedną z nich jest sieć McDonald’s. W programie „Zarób na wakacje” mogą brać udział osoby w wieku 16-18 lat, ale tylko w czasie ferii szkolnych i wakacji. Nastolatek wykonuje lżejsze prace niż inni i, co ważne, bierze udział w normalnym postępowaniu rekrutacyjnym w dużej, międzynarodowej korporacji. Z pewnością pozwoli mu to zdobyć cenne doświadczenie w młodym wieku.

Zobacz także: Zarabianie: jakie możliwości daje sieć?

Anna Kostrzewa

    • Bankofinanse

      02019.06.17

      Interesujesz się analizą danych? Rozpocznij karierę w bankowości

      14 czerwca, na Politechnice Warszawskiej, odbyła się III edycja konferencji Data Science Summit (DSS) – największego wydarzenia o tematyce data science w Polsce, adresowanego do wszystkich osób zainteresowanych obszarem przetwarzania, analizy i wizualizacji danych oraz uczenia maszynowego. Eksperci PKO Banku Polskiego reprezentowali na wydarzeniu branżę finansową, zarówno w części merytorycznej, jak i rekrutacyjnej.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.22

      Rozwój. Kariera. Sukces. Trwa XVI edycja Festiwalu BOSS

      10 tys. młodych ludzi i ponad 90 prelegentów, którzy spotykają się w 7 miastach Polski na 9 uczelniach wyższych. Konferencje, debaty, panele dyskusyjne, spotkania z gośćmi znanymi z pierwszych stron gazet, szkolenia i warsztaty. To wszystko odbywa się w ramach Festiwalu BOSS organizowanego przez największą studencką organizację promującą przedsiębiorczość w Polsce Fundację Studenckie Forum Business Centre Club.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.20

      PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce

      Targi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.18

      #zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy

      Wiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.15

      Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych

      Za nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.02.05

      Planujesz swoją karierę zawodową? Sprawdź się w PKO Banku Polskim!

      Początek roku to dobry moment do zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego. Dla studentów i absolwentów uczelni, którzy myślą o pracy w bankowości – przygotowaliśmy 5 programów stażowych we wszystkich obszarach działalności banku. Od stycznia br. w rekrutacji wspiera nas chatbot – narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki któremu możemy być w stałym kontakcie z kandydatami.

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png