Zarabianie: Jakie możliwości daje sieć?
Internet stanowi źródło rozrywki, ale może być również miejscem do zarabiania pierwszych pieniędzy. Przeprowadziliśmy mini-sondę wśród licealistów i studentów – w czym pomaga im komputer podłączony do sieci internetowej?
Oliwia, 16 lat: - Kiedyś przeczytałam artykuł o dziewczynach, które robiły torebki z surowców wtórnych. Postanowiłam pójść ich śladem i zaczęłam wytwarzać biżuterię z koralików: bransoletki, kolczyki, wisiorki, a nawet naszyjniki z bursztynu. To pracochłonne zajęcie, ale bardzo je lubię. Moje małe arcydzieła kosztują po kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, robię je zwykle na specjalne zamówienie. Mam swoją własną „stronę reklamową” w internecie, a wkrótce zamierzam utworzyć profil na Facebooku. Kiedy moje rzeczy kupuje ktoś, kogo nie znam, musi najpierw przesłać pieniądze na moje konto bankowe.
Ania i Marta, 17 lat: - Jesteśmy bliźniaczkami. Rok temu wpadłyśmy na pomysł, aby kupować rzeczy w sklepach z tanią odzieżą i odsprzedawać je z zyskiem w serwisie Allegro (korzystamy z konta naszych rodziców, oczywiście za ich zgodą). Ciuchy kupujemy w kilku sklepach, zwykle w dniach, gdy towar ma najniższą cenę. Znamy sklepy, w których są one wyjątkowo tanie. Każdą rzecz trzeba wyprać i wyprasować, jeśli trzeba doszywamy lub wymieniamy guziki. Wiosna i latem skupiamy się na bluzkach i spódniczkach, a gdy zbliża się sylwester czy karnawał szukamy fajnych bluzek. Kupują od nas zwykle dziewczyny w podobnym wieku oraz studentki, ale raz jedna z bluzek przypadła do gustu nawet jakiejś 30-latce.
Grzegorz, 17 lat: - Odkąd pamiętam w internecie sprzedaję wszystkie niepotrzebne rzeczy, np. płyty, książki czy gry komputerowe. W sieci „poszły” też m.in. autograf Jerzego Dudka, oryginalny szalik Realu Madryt, nieużywana konsola oraz gogle narciarskie. Osobną kategorią są nietrafione prezenty, które dostaję od mojej cioci: nie chcąc jej urazić zawsze dziękuję za otrzymany upominek i... następnego dnia wystawiam go na sprzedaż. Moja zasada: zamieszczam dobre zdjęcie i sprzedaję aż do skutku. Działa!
Magdalena, 16 lat: - Na jednym z portali zamieściłam ogłoszenie, że chętnie zaopiekuję się kilkuletnim dzieckiem w weekendy, bo w tygodniu chodzę do szkoły. Od kilku miesięcy zajmuję się dwa, trzy razy w niesiącu 5-letnim Jasiem. Dzięki temu wreszcie kupiłam wymarzone rolki.
Daniel, 19 lat: - Moją pasją jest fotografia. I mimo że w październiku zaczynam studiować coś zupełnie innego i nie posiadam w pełni profesjonalnego sprzętu, w weekendy urządzam sesje fotograficzne. Kiedyś zamieszczałem ogłoszenia na darmowych portalach. Dziś często polecają mnie inni. Zasady są proste – za parogodzinną sesję chcę 40 zł (wiadomo – sprzęt się zużywa, a ja zbieram na nową lustrzankę). Na życzenie mocno podkręcam fotki w Photoshopie. Ciągle poznaję nowych ludzi i dzięki temu już kilka razy robiłem także zdjęcia w trakcie zaręczyn czy podczas imprez urodzinowych za nieco wyższe stawki.
Basia, 19 lat: - Od czasu do czasu pracuję jako hostessa. Ogłoszeń szukam w sieci, wystarczy w wyszukiwarce wpisać hasło: „praca dla hostessy”. Wiem, że lepiej płatny jest udział w reklamach i w charakterze statysty w jakimś filmie. Niedawno wysłałam e-maila na jedno z ogłoszeń, zaproszono mnie na próbną sesję i... czekam, a może się uda!
Agata i Patryk, 21 lat: - Pomagamy innym w przygotowaniu prac zaliczeniowych, licencjackich oraz magisterskich. Staramy się, by wszystko było zgodne z prawem, dlatego odmawiamy, gdy dostajemy e-maila z prośbą o napisanie wszystkiego za jakiegoś leniwego studenta.
Piotr, 19 lat: - Zaczynałem od aktywności na blogach i forach dyskusyjnych. Teraz mam swoją stronę internetową. Trochę grosza wpada dzięki umieszczonym na nich reklamom. To zajęcie traktuję jak naukę, ale w przyszłości chciałbym założyć firmę z prawdziwego zdarzenia.
Agnieszka, 23 lata: - W przyszłym roku kończę studia. Od czterech lat udzielam korepetycji z matematyki, fizyki i chemii. Ogłoszenia zamieszczam w sieci zupełnie za darmo. Nie wykluczam, że po studiach dalej będę dorabiała jako korepetytorka, np. w weekendy.
Adrian, 24 lata: - Przez internet zawsze kupowałem, a następnie sprzedawałem wszystkie materiały, z których korzystałem w trakcie studiów: podręczniki, skrypty oraz profesjonalnie sporządzane notatki z wykładów. Dzięki temu zawsze miałem porządek na półkach, a pieniądze wystarczały na drobne przyjemności.
Bankofinanse
02019.06.17Interesujesz się analizą danych? Rozpocznij karierę w bankowości
więcej14 czerwca, na Politechnice Warszawskiej, odbyła się III edycja konferencji Data Science Summit (DSS) – największego wydarzenia o tematyce data science w Polsce, adresowanego do wszystkich osób zainteresowanych obszarem przetwarzania, analizy i wizualizacji danych oraz uczenia maszynowego. Eksperci PKO Banku Polskiego reprezentowali na wydarzeniu branżę finansową, zarówno w części merytorycznej, jak i rekrutacyjnej.
Bankofinanse
02019.03.22Rozwój. Kariera. Sukces. Trwa XVI edycja Festiwalu BOSS
więcej10 tys. młodych ludzi i ponad 90 prelegentów, którzy spotykają się w 7 miastach Polski na 9 uczelniach wyższych. Konferencje, debaty, panele dyskusyjne, spotkania z gośćmi znanymi z pierwszych stron gazet, szkolenia i warsztaty. To wszystko odbywa się w ramach Festiwalu BOSS organizowanego przez największą studencką organizację promującą przedsiębiorczość w Polsce Fundację Studenckie Forum Business Centre Club.
Bankofinanse
02019.03.20PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce
więcejTargi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.
Bankofinanse
02019.03.18#zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy
więcejWiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.
Bankofinanse
02019.03.15Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych
więcejZa nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.
Bankofinanse
02019.02.05Planujesz swoją karierę zawodową? Sprawdź się w PKO Banku Polskim!
więcejPoczątek roku to dobry moment do zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego. Dla studentów i absolwentów uczelni, którzy myślą o pracy w bankowości – przygotowaliśmy 5 programów stażowych we wszystkich obszarach działalności banku. Od stycznia br. w rekrutacji wspiera nas chatbot – narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki któremu możemy być w stałym kontakcie z kandydatami.