2014.11.27

Płać bezpiecznie kartą w internecie

Polski rynek e–commerce dynamicznie się rozwija. Systematycznie rośnie też liczba płatności internetowych dokonywanych kartami. W miarę zwiększającej się popularności takich operacji częściej możemy się zetknąć z przypadkami nieuprawnionego użycia kart. I choć występują one stosunkowo rzadko, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Zasady bezpiecznego używania kart do płatności internetowych
 

Płatności internetowe dokonywane kartą są bezpieczne. Bank prowadzi całodobowy monitoring takich operacji i natychmiast reaguje na budzące wątpliwości przypadki – kontaktuje się z klientem, aby potwierdzić autentyczność transakcji. Jeśli jej nie potwierdzimy, karta natychmiast zostanie unieważniona, a w jej miejsce wydana nowa. I choć o swoje karty możemy czuć się spokojni to jednak warto znać kilka prostych zasad zapobiegających ewentualnym niemiłym niespodziankom – radzą specjaliści.

Najczęściej popełnianym przez klientów błędem jest przekazywanie danych dotyczących swojej karty osobom z bliskiego otoczenia. Zdarza się, że członkowie rodziny posługują się nimi bez wiedzy posiadacza. Nie należy zatem udostępniać jej nawet swoim najbliższym: mężowi, córce, czy wnukowi.  
Wnioski z analizy reklamacji dotyczących nieuprawnionych operacji pokazują także, jak ważne jest dokładne czytanie regulaminów serwisów internetowych, z których korzystamy.

- Klienci w Banku składają reklamacje dotyczące opłat za subskrypcję, czyli kontynuację zakupu. Jeżeli klient zaakceptuje warunki wynikające z zawarcia umowy, może się okazać, że raz w miesiącu, na kwartał, pół roku lub na rok, z jego karty zostanie pobrana opłata członkowska. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto zapoznać się z warunkami rezygnacji z usługi i regulaminem strony przed zrealizowaniem transakcji – mówi Monika Szmurło-Singh, ekspert w PKO Banku Polskim.
Korzystanie z karty w internecie jest bardzo komfortowe i daje w nieograniczony czas na spokojne dokonanie płatności. Korzystając z tej możliwości zwracajmy jednak większą uwagę na techniczny aspekt operacji.
-Wybierajmy najnowsze wersje przeglądarek: Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Internet Explorer lub Google Chrome oraz przeprowadzanie ich okresowych aktualizacji. Ważne jest również usuwanie plików tymczasowych z pamięci podręcznej przeglądarek – podkreśla Agata Piaseczyńska–Jambor, specjalista w PKO Banku Polskim.

 

Regina Zawadzka
Ekspert PKO Banku Polskiego

  • Co robić, by nie narażać bezpieczeństwa swojej karty

    • Nigdy nie należy udostępniać karty osobom nieuprawnionym –powinna nią posługiwać się wyłącznie osoba, dla której została wydana karta.
    • Otrzymując maile, w których jesteśmy proszeni o podanie danych karty, np. jej numer lub PIN albo swoich danych, najlepiej po prostu je ignorować. I nie otwierać załączników.
    • Na bieżąco należy kontrolować stan swojego rachunku bankowego. Jeśli zauważymy transakcje, których nie dokonaliśmy, natychmiast trzeba poinformować Bank, zastrzec swoją kartę i złożyć reklamacje. Wygodnie jest korzystać z systemu powiadomień SMS.
    • Warto korzystać tylko z zaufanych witryn oznaczonych certyfikatem bezpieczeństwa. Najprościej można to stwierdzić patrząc na adres w przeglądarce (powinien zaczynać się od https:// zamiast "http:// a po kliknięciu na kłódkę otrzymamy informacje na temat certyfikatu bezpieczeństwa danej witryny) oraz obecności symbolu kłódki na dole strony. Jest to ważne, gdy łączymy się ze stroną i podajemy dane karty (numer karty, datę ważności, kod CVV2/CVC2). Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości np. pojawi się komunikat o wygaśnięciu certyfikatu lub braku możliwości jego weryfikacji, zrezygnujmy z połączenia.
    • Róbmy zakupy u zaufanych sprzedawców. Jeśli nie znamy sklepu, sprawdźmy go, popytajmy innych, zanim dokonamy tam płatności kartą.
    • Do zakupów z użyciem karty najlepiej używać sprawdzonego komputera, przy wyłączonej opcji zapamiętywania danych wpisywanych do formularzy.
    • Korzystając z serwisu iPKO warto włączyć dla swojej karty bezpłatną usługę 3D-Secure – zabezpieczającą  płatności kartami w internecie.  Dodatkową autoryzację w systemie Banku zapewniają: token, kod SMS lub karty kodów jednorazowych.

Czytaj także:

Nie daj się złowić cyberprzestępcom

Bank czuwa - powiadomienia o nietypowych transakcjach

loaderek.gifoverlay.png