Płać bezpiecznie kartą w internecie
Polski rynek e–commerce dynamicznie się rozwija. Systematycznie rośnie też liczba płatności internetowych dokonywanych kartami. W miarę zwiększającej się popularności takich operacji częściej możemy się zetknąć z przypadkami nieuprawnionego użycia kart. I choć występują one stosunkowo rzadko, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Płatności internetowe dokonywane kartą są bezpieczne. Bank prowadzi całodobowy monitoring takich operacji i natychmiast reaguje na budzące wątpliwości przypadki – kontaktuje się z klientem, aby potwierdzić autentyczność transakcji. Jeśli jej nie potwierdzimy, karta natychmiast zostanie unieważniona, a w jej miejsce wydana nowa. I choć o swoje karty możemy czuć się spokojni to jednak warto znać kilka prostych zasad zapobiegających ewentualnym niemiłym niespodziankom – radzą specjaliści.
Najczęściej popełnianym przez klientów błędem jest przekazywanie danych dotyczących swojej karty osobom z bliskiego otoczenia. Zdarza się, że członkowie rodziny posługują się nimi bez wiedzy posiadacza. Nie należy zatem udostępniać jej nawet swoim najbliższym: mężowi, córce, czy wnukowi.
Wnioski z analizy reklamacji dotyczących nieuprawnionych operacji pokazują także, jak ważne jest dokładne czytanie regulaminów serwisów internetowych, z których korzystamy.
- Klienci w Banku składają reklamacje dotyczące opłat za subskrypcję, czyli kontynuację zakupu. Jeżeli klient zaakceptuje warunki wynikające z zawarcia umowy, może się okazać, że raz w miesiącu, na kwartał, pół roku lub na rok, z jego karty zostanie pobrana opłata członkowska. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto zapoznać się z warunkami rezygnacji z usługi i regulaminem strony przed zrealizowaniem transakcji – mówi Monika Szmurło-Singh, ekspert w PKO Banku Polskim.
Korzystanie z karty w internecie jest bardzo komfortowe i daje w nieograniczony czas na spokojne dokonanie płatności. Korzystając z tej możliwości zwracajmy jednak większą uwagę na techniczny aspekt operacji.
-Wybierajmy najnowsze wersje przeglądarek: Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Internet Explorer lub Google Chrome oraz przeprowadzanie ich okresowych aktualizacji. Ważne jest również usuwanie plików tymczasowych z pamięci podręcznej przeglądarek – podkreśla Agata Piaseczyńska–Jambor, specjalista w PKO Banku Polskim.
Regina Zawadzka
Ekspert PKO Banku Polskiego
Co robić, by nie narażać bezpieczeństwa swojej karty
- Nigdy nie należy udostępniać karty osobom nieuprawnionym –powinna nią posługiwać się wyłącznie osoba, dla której została wydana karta.
- Otrzymując maile, w których jesteśmy proszeni o podanie danych karty, np. jej numer lub PIN albo swoich danych, najlepiej po prostu je ignorować. I nie otwierać załączników.
- Na bieżąco należy kontrolować stan swojego rachunku bankowego. Jeśli zauważymy transakcje, których nie dokonaliśmy, natychmiast trzeba poinformować Bank, zastrzec swoją kartę i złożyć reklamacje. Wygodnie jest korzystać z systemu powiadomień SMS.
- Warto korzystać tylko z zaufanych witryn oznaczonych certyfikatem bezpieczeństwa. Najprościej można to stwierdzić patrząc na adres w przeglądarce (powinien zaczynać się od https:// zamiast "http:// a po kliknięciu na kłódkę otrzymamy informacje na temat certyfikatu bezpieczeństwa danej witryny) oraz obecności symbolu kłódki na dole strony. Jest to ważne, gdy łączymy się ze stroną i podajemy dane karty (numer karty, datę ważności, kod CVV2/CVC2). Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości np. pojawi się komunikat o wygaśnięciu certyfikatu lub braku możliwości jego weryfikacji, zrezygnujmy z połączenia.
- Róbmy zakupy u zaufanych sprzedawców. Jeśli nie znamy sklepu, sprawdźmy go, popytajmy innych, zanim dokonamy tam płatności kartą.
- Do zakupów z użyciem karty najlepiej używać sprawdzonego komputera, przy wyłączonej opcji zapamiętywania danych wpisywanych do formularzy.
- Korzystając z serwisu iPKO warto włączyć dla swojej karty bezpłatną usługę 3D-Secure – zabezpieczającą płatności kartami w internecie. Dodatkową autoryzację w systemie Banku zapewniają: token, kod SMS lub karty kodów jednorazowych.
Czytaj także:
Nie daj się złowić cyberprzestępcom
Bank czuwa - powiadomienia o nietypowych transakcjach
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?
Bankofinanse
02019.07.09Lojalnie polecam – ZenCard bliżej klientów
więcejMobilna aplikacja ZenCard to narzędzie do tworzenia programów lojalnościowych działające na terminalach płatniczych. Jej potencjał udowodniła ogólnopolska kampania, którą ZenCard przeprowadził z PKO Bankiem Polskim.
Bankofinanse
02019.07.04PKO Konto dla młodych – narodziny gwiazdy
więcejOsiemnaste urodziny są wyjątkową okazją, momentem, kiedy możemy decydować jakie konto wybierzemy na przyszłość. PKO Konto dla Młodych to świetny pakiet startowy. Jeśli dobrze zaczniemy, już na początku zyskamy przewagę.